Banka SorunlarıKrediler

Kredim Neden Olumsuz? 2023

Kredim Neden Olumsuz? 2023

Konut, otomobil alımlarında veya mali anlamda dar boğaza girdiğimizde aklımıza ilk gelen bankalardan kredi kullanmak. Peki ya başvuruda bulunduğumuz banka ret cevabı verirse ne yapacağız. Eğer sizde kredim neden olumsuz, kredim onaylanmazsa ne yapmam gerekir gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Tüketiciler açısından bakıldığında bankaların ret cevabı vermesi pek çok soru işaretini de beraberinde getirir. Başvurunuz reddedilirse başka bir bankadan kredi alabilir misiniz? Veya başvurunuzun reddedilmemesi için neler yapmalısınız? Yazımızın devamında bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Kredi başvurusu onaylanmayan kişiler genelde bunun nedenini merak ederler. Bazen de eksik veya yanlış verilen bilgiler nedeniyle de başvurular olumsuz sonuçlanabiliyor. Böyle bir durumda tüketiciler hem şaşkınlık hem de kızgınlık yaşayabiliyor. Oysa ki bankaların onay sürecinde nasıl düşündüklerini bilmek, ilk aşamayı oluşturuyor. Ayrıca bankaların kredi politikalarında farklılıklar olduğundan ret cevabı sonrası başka bankalar da değerlendirilebilir. Biz yine de yapılabilecekleri maddeler halinde sıralayalım.

Duygusal Değil Gerçekçi Olun

Bankalarında birer ticari kurum olduğunu ve kar amacı güttüğünü, kurumun devamlılığı içinde basiretli bir tacir gibi davranmak zorunda olduğunu unutmayın. Tüketiciler ile bankalar arasında ki ilişki ticari ir ilişkidir ve her iki tarafta ticaret öncesi riskini ve kazancını hesaplar. Ayrıca başvuru yapacak kişinin istediği bankayı seçmek gibi bir hakkı olduğu gibi, bankalarında geri ödemelerde sorun yaşamayacağına inandığı kişilere kredi verme hakkının olduğunu da unutmamak gerekir. Bunu benimsediğiniz taktirde sonuç kısmına yönelik davranışlarınızda gelişecektir. Kızmak veya öfkelenmek sadece içinizi rahatlatır, sorunlara bir çözüm olmaz.

Bankalar Her Zaman Başvuruyu Onaylama Taraftarıdır

Bankalar kendi reklamlarını yapmak ve ürün-hizmet ağını insanlara duyurmak için sürekli reklam harcaması yapmaktadır. Bu tip gider masraflarının altından kalkabilmek için kredi gibi bankalar açısından cazip kazanç kapıları her zaman açık olup, başvuruda bulunan tüketicilere krediyi kullandırmak isterler. Ancak onaylamadıkları başvurular için kendilerine göre geçerli nedenleri vardır. O yüzden kredinizin neden onaylanmadığını bilmek atacağınız ilk adımlardan. Bu bilgi sizin durumunuzda düzeltilebilir bir bilgi ise bankanın fikrini değiştirmesini sağlayabilirsiniz.

Gelir Düzeyiniz Yeterli Değil mi?

Eğer başvuruda bulunduğunuz banka gelir düzeyinizin yeterli olmadığı sonucuna varmışsa, ek geliriniz varsa onları da beyan edebilirsiniz. Her ne kadar değerlendirme aşamasında belgelenebilir gelirler esas alınsa da belgeleyemedikleriniz gelirlerinizden bahsetmek te bankanın fikrini değiştirmesinde rol oynayabilir. Esas olan gelir-gider durumunuz olduğundan kira, elektrik gibi sorumluluğunuzda olmayan giderleriniz hakkında da bilgi verebilirsiniz. Eğer siz gerçekten bu krediyi ödeyebileceğinizi düşünüyorsanız bankayı bir şekilde ikna edin. Ancak ödeme konusunda şüpheleriniz varsa kredi başvurusu yapmadan önce bir kere daha düşünmek, ileride karşılaşacağınız olumsuzluklarında önüne geçmiş olacaktır.

Geçmişiniz Önünüze mi Geldi?

Özellikle tüketicilerin başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olan en önemli sebep Kredi Notudur. Geçmiş dönemlerde kredi veya kredi kartının ödenmesinde yaptığınız gecikmeler, icra takibi gibi durumlar yaşadıysanız  kredi notunuz düşmüştür ve başvuruda bulunduğunuzda bankalar kendi ekranlarında Findeks kredi notunuzu gördüğünden, anında olumsuz cevap vermiş olabilir. Unutmayın ki kredi alımlarında ki en büyük kriter kredi notudur.

 Kredi Notunun nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz

Başka Bankaları Deneyin

Bir bankadan olumsuz dönüş olması başka bankalardan da kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Her bankanın onay politikaları farklıdır. Bir bankanın riskli grupta gördüğü bir müşteri, diğer bir banka için kredi vermeye uygun olabilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Sık başvuru yapmak kredi notunuzu ciddi oranda düşüreceğinden, başka bir bankaya başvuru tekrarı yapmadan önce araya mutlaka zaman koyun. Bu tarz durumlarda kişinin mali durumunu risk olarak kabul eden bankalar kredi notunun düşmesinde önemli rol oynarlar.

 

Göründüğü üzere kredi başvurusunda bulunanların ret cevabı almasının en büyük nedeni kredi notunun düşük olmasıdır. Sizlerde eğer kredi notu nasıl yükseltilir diye merak ediyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu