Banka SorunlarıKredi Kartı

Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı doğru kullanıldığında oldukça faydalı bir ödeme aracı. Ancak yapılan aşırı ve gereksiz harcamalar yüzünden borçlar birikerek tüketicileri zor durumda bırakabiliyor.

Özellikle asgari ödemesini yaparak devam eden aylarda tamamını ödemeyi düşünen tüketiciler bazen kendisini kısır bir döngünün içinde bulabiliyor. Böyle bir durum içine giren kişilerin en çok merak ettiği konu ise kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur sorusu.  

Bizlerde anakredi.com olarak kredi kartı borcunun ödemesi geciktiğinde neler olabileceğini aşama aşama anlatacağız.

Kredi kartı ekstreniz kesildikten sonra 9 günlük bir ödeme süreniz var. Bu sürede kredi kartı borcunuzun asgari ödemesini veya borcunuzun tamamını ödeyebilirsiniz.

Ancak asgari ödeme yaptığınız takdirde kalan borç için alışveriş faizi uygulanacağını unutmayın. Buna mukabil limitiniz de aynı oranda düşecektir.

9 günlük ödeme sürecinde borcun asgari veya tamamını ödemediğinizde 1 gün bile geçmiş olsa kredi kartınız gecikmeye girecektir. Bu gecikmede herhangi bir kanuni takibe girmiş olmazsınız. Sadece findeks kredi notunuz gecikmeden dolayı düşmeye başlayacaktır.

İkinci hesap kesim tarihine kadar borç ödenmediğinde günlük gecikme faizi işlemeye devam eder ve 2. Ayda yeni bir ekstre düzenlenir. Yine bu 9 günlük süreçte ödeme gerçekleşmezse 2. gecikme sürecine girilir ve kredi kartı nakit çekime kapatılır.

Artık bundan sonra sürekli banka tarafından aranarak ödeme için sizden tarih istenir. O gün geldiğinde ve ödeme gerçekleşmediğinde banka aramaya devam edecektir.

İlerleyen süreçte de ödeme gerçekleşmezse 3. ayda 3. ekstre düzenlenir ve 9 günlük sürede ekstre borcunun asgari tutarı veya borcun tamamının ödenmesi istenir. En kritik dönem 3. ekstre dönemidir. 9 gün tamamlandığında sizin, en son kredi kartınıza ödeme yaptığınız tarihten itibaren  90 gün geçmiş anlamına gelir.

Eğer bu dönemde de ödeme yapmazsanız banka tarafından idari takibe girersiniz. Yani kısacası kredi kartı borcunuzu 90 gün ödemediğiniz takdirde idari takibe düşersiniz. İdari takip süresi 7 gündür. Bu süreç hala banka ile muhatap olabileceğiniz bir dönemdir.

Bu zaman aralığında banka ile irtibata geçerek borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Ancak unutmayın ki daha önceki gecikmelerde kredi notunuz olumsuz etkilenirken idari takibe girdiğiniz anda kredi notunuz sıfıra inecektir. Buda 5 yıl boyunca hiçbir bankadan finansal ihtiyaçlarınıza olumlu cevap verilmeyeceği anlamına gelir. Yani artık kredi kullanamazsınız.

Bu süre dolduğunda hala ödeme gerçekleşmemişse banka alacaklarının tahsili için dosyayı avukata devrederek icra takibi başlatılır. Artık banka aradan çıkar ve yasal takip süreci başlamış olur. Halk arasında kara liste diye bilinen ve Merkez Bankası kayıtlarına da kırmızı kalem olarak geçen süreçte kanuni takip ile başlar.

Özetlemek gerekirse kredi kartı borcunuzu 90+7 gün boyunca ödemezseniz icra takibine girersiniz. Ödenmeyen her gün için faiz ve avukat masrafı da eklenince borcunuz katlanacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için en azından kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemeye gayret edin.

Kartı borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Eğer kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım diyorsanız bu makalemizi okuyabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. güzel bir konuya el atmsınız yani kredi veya kart başvurusu artık sıkıtılı ödeymeceğimiz yükün latına girmke istmeyiz düşün senize sürekli al al ödeyemeyince şat giitti 🙁

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu