Banka SorunlarıEkonomi Gündemi

Sicil Affından Kimler Yararlanacak 2023

Sicil Affı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler 2023

Tüketiciler bankalara olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından herhangi birinin borcunu 90 gün ödemedikleri taktirde kara listeye alınırlar ve bu kayıt Merkez Bankası tarafından tutulur. Kara Listeye girmiş bir tüketici toplamda 5 yıl boyunca hiçbir bankadan finansal anlamda hizmetlerden yararlanamazlar. Bunun sebebi ise kişinin banka kayıtları tarafından “güvensiz müşteri” olarak lanse edilmesidir. Şuan ülkemizde yaklaşık 12 milyon özel ve tüzel kişinin sicili bozuk durumda. Bu kişilerin içinde esnaf, şirket ve birçok vatandaş bulunmaktadır.

Bu durum aynı zamanda ülke ekonomisinin bel kemiğini oluşturan kobi ve esnafları zor durumda bırakmakta. Gidişatın getirdiği olumsuzlukların farkına varan hükümet yetkilileri gerekli adımları atarak yaptığı düzenleme ile birlikte artık bu kişiler kara listeden çıkarılacak.  Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeye ilişkin şartlar da belirginleşti. Bu karara göre sicil affından herkesin yararlanması mümkün olacak. Ancak bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartların ne olduğunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sicil Affından Yararlanma Şartları Nelerdir?

  •        Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde borcunu yapılandıranlar

Öncelikle kara listeden çıkmak için 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren ödeyemediğiniz borçlarınızı 6 ay içinde yapılandırmanız gerekiyor. Kara listeye girmenize sebep olan ve ödemekte zorluk çektiğiniz için sicilinizin bozulmasına neden olan borçlarınızı, ilgili bankaya giderek yapılandırma talebinde bulunun. Bankalar hem ilgili düzenlemenin getirdiği yaptırımlar hem de kişilerden alamadığı borçlarını tahsil etme imkanı olduğundan yapılandırma talebinize olumlu cevap verecektir.

Kredi yapılandırmanın nasıl yapıldığını bilmiyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

6 Ay İçinde Borcunun Tamamını Ödeyenler

Bir diğer şart ise düzenlemenin Resmi Gazetede çıktığı tarihten itibaren 6 ay içinde borçlarınızı kapatmanız. Eğer imkanınız varsa yapılandırmak yerine tüm borçlarınızı kapatın. Bu durum yapılandırma yapan bir tüketiciye göre sizi bir adım öne çıkaracak, bankalar da size daha olumlu bakacaktır.

Bu şartları yerine getirdiğiniz taktirde, Merkez Bankası kayıtlarındaki kara listeden adınızı sildirmiş olacaksınız. Ancak burada bir hatırlatma yapalım. Bu kayıtlar her ne kadar silinse de bankalar sizin daha önce kara listeye girdiğinizi bilecektir. Bir kredi başvurusunda bulunduğunuzda banka Merkez Bankası risk merkezi kayıtları yerine kendi kayıtlarını baz alarak başvurunuza ret cevabı verebilir. Bankaların Merkez Bankası kayıtlarını esas alması gibi bir zorunluluğu yeni yapılan düzenlemede bulunmuyor.

Kimler Sicil Affından Yararlanacak?

Ticari faaliyette bulunan veya bulunmayan vatandaş, esnaf, işletme sahibi, tüccar, gerçek ve tüzel kişiler   yararlanacak. Kısaca adını kara listeye yazdırmış ve sicili bozuk olan herkes yararlanabilecek.

Bu Yasa Vatandaşlara Ne Getiriyor?

Şartları yerine getirenler 2023 yılı itibari ile bankalardan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat (avans) hesabı için başvuruda bulunup bu hizmetlerden yararlanabilecekler.

Borcunu Ödeyenin Kredi Notu Yükselecek mi?

Biliyorsunuz ki kara listede olan bir kişinin kredi notu 0 (sıfır)’dır. Sicil affı ile birlikte şartları yerine getiren kişilerin kredi notunda zamanla ciddi oranda yükselme olacaktır.

Bu düzenlemeden faydalanmak için son tarih 01 Temmuz 2023. Bu tarihe kadar borçlarınızı ödemeniz veya yapılandırmanız durumunda düzenlemeden faydalanmış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu