Kredi Notu

Kredi Notunu Yükseltme Teknikleri 2023

Kredi Notunu En Hızlı Yükseltme Teknikleri 2023

Kredi notum nasıl yükselir? Özellikle kredi notu düşük olan tüketiciler için oldukça önemli bir konu. Ancak kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken şeyler dışında biraz da sabır gerekir. Nedeni ise puanınızın hemen yükselememesi. Ancak yazımızın devamında vereceğimiz tavsiyelere harfiyen uyacak olursanız ciddi bir şekilde yükselerek istediğiniz puan aralığına zamanla geldiğini göreceksiniz.

Bildiğiniz üzere kredi notu Kredi Kayıt Bürosu ve Türkiye Bankalar Birliği kurumları tarafından kayıt altında tutulur. Notunuz hesaplanırken finansal sektördeki kurumlar ile olan tüm ilişiğiniz yani ödeme alışkanlığınız, kullandığınız kredi ürünleri, borç durumu, risk raporu ve kredi kartınızın limiti gibi durumlar göz önünde bulundurularak kredi notu hesaplaması yapılır. Sektörle olan ilişkinize göre yükselip düştüğünden sabit bir puan değildir. Düşmesi durumunda kredi kullanma ihtimalinizde doğru orantılı olarak düşer. Tüketiciler ise böyle durumlarda kredi notum nasıl yükselir gibi soruların cevabını aramaktadır. Şimdi maddeler halinde puanınızı nasıl yükseltebilirsiniz inceleyelim.

Kredi notunun nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.
 

Bankalara Olan Borçlarınızı Kapatın

Kredi notunun yükselebilmesi için en önemli ve yapılacak en akıllı davranış var olan borçlarınızı kapatmak. Bankalar dışında eğer fatura borcunuz varsa onları da kapatın. Çünkü yapılan son düzenleme ile birlikte fatura borçları da kredi notuna etki eden etmenler arasına eklendi. Kredi notu, yaptığınız bankacılık işlemlerine göre değişkenlik gösteren bir puan türü olduğundan borçlarınızı ödeyip beklemek notunuzun yükseltmesi için tek başına yeterli değildir. Borçlarınızı kapattıktan sonra yapacağınız doğru adımlarla kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Az Miktarda Kredi Çekin

Kredi notunuz az riskli grubunda ise bir çok banka düşük tutarlı kredi imkanı vermektedir. Buradaki amaç kredi kullandıktan sonra ödemeleri düzenli ödeyip bankanın gözünde “güvenli müşteri” sıfatı kazanabilmektir. Notunuzun yükselmesi için atılacak en akıllı hamlelerden biridir. Hatta eğer imkanınız varsa borcunuzu erken kapatmak sizi bir puan öne geçirecektir.

Bir Kredi Kartı Edinin

Kredi kartı kullanıp borcunu zamanında yatırmak bir başka hamle olarak nitelendirilebilir. Son ödeme tarihi gelmeden yapılan ödemeler banka nezdinde güvenilir müşteri profili oluşturacaktır. Ayrıca kullanmakta olduğunuz kredi kartına otomatik ödeme talimatı vermekte yararlı olacaktır. Fatura ödemelerini de kartınızla yapın. Yüksek limitli kredi kartınız varsa limitini düşürün.

Sık Başvuru Yapmayın

Kredi ve kredi kartı  ihtiyacınız doğduğunda aynı anda birkaç bankaya birden başvuruda bulunmayın. Özellikle kredi notunu düşüren ana etkenlerden biri de tekrarlanan başvurulardır. Bu durum bankaların gözünde risk teşkil ettiğinden kredi notunuzun yükselmesini engellediği gibi daha da kötüsü düşmesine sebep olacaktır.

Kullanmadığınız Hesapları Kapatın

Farklı bankalarda bulunan ve kullanılmayan açık hesaplar kredi notunuz için olumsuz durumlardır. Bu hesaplarınızı kullanmayı düşünmüyorsanız bir an önce kapatmanız lehinize olacaktır.

Düzenli Olun

Düzenli bir finans hayatınızın olmasına özen gösterin. Faturaları, kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeye özen gösterin. Para giriş çıkışı ile ilgili tüm verilerinizi yakından takip edin. Bankalarla borç-alacak ilişkisi kurmaktan korkmayın. Unutmayın zamanında yapılan ödemelerin hepsi size olumlu olarak dönecektir.

Hepsi bu kadar. Aslında görüldüğü gibi kredi notunu yükseltmek çok da zor bir işlem değil. Sadece kurallara uyun yeterlidir. “peki biz bunların hepsini yaptık, kredi notumuz ne zaman yükselir” diye soracak olursanız, kesin bir bilgi olmamakla beraber 30-60 gün arası yavaş yavaş yükseldiğini gözlemleyebilirsiniz. Tavsiyemiz Findeks’e üye olarak her ay düzenli risk raporunuzu almanız. Oluşan not dalgalanmalarında hangi davranışınızın etkisinin hangi yönde olduğunu görerek ona göre bir planlama yapmanız etkili olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gerçekten mükemmel bir anlatım sağlamışsınız, eksiklerimizi bu sayede görerek gerekli işlemleri yapıcağız.

  2. Benimkisi yükselme yerine bi yandan düşüyor umarım bu kötü olayı durdurabilirim. Kredi kartının iyi yönlerinin olduğu gibi kötü yönleride var. Nasıl kullandığın önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu