Kredi Notu

Kredi Notu Hesaplama 2023

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan Findeks tarafından çeşitli faktörlerin oranlaması ile oluşur. Dönem dönem bu faktörlerin oranlaması değişip, yeni kriterler dahil edilse de gerçekte aşağıda belirtmiş olduğumuz başlıklar kapsamında belirlenir. Bir çok kişinin aklında ise kredi notu nasıl hesaplanır sorusu gelmektedir.Bu nedenle aşağıda sayacağımız başlıkları kredi notunuzu belirlemede her zaman temel olarak alabilirsiniz. Sıralamayı önem derecesi düşükten yükseğe doğru yapacağız.

Kredi Notu Hesabında Diğer Faktörler

Müşterinin durumuna ve yapılan işlemlere göre değişiklik gösterebilir. Örnek verecek olursak bu unsura sürekli kredi başvurunda bulunmayı ekleyebiliriz. Kredi çıkıp çıkmayacağını öğrenmek için veya kredi ret cevabı alınmasından sonra başka bir bankaya kredi için başvurmak kredi notunuz da düşmelere sebep olacaktır. Böyle bir durum kredi tahsis bürosu tarafından şüpheli işlem olarak algılandığından, puanınızda gereksiz yere düşmelere neden olur. Burada tavsiyemiz kredi başvurunuza ret sevabı veriliyorsa yeni bir başvuru yapmadan birkaç ay beklemeniz.

Kredi notu nedir ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz

Kredi Kullanım Yoğunluğu

Kredi kullanıp düzenli ödeme geçmişine sahip olan kişilerin kredi notu, hiç kredi kullanmayan kişilere göre ortalama %15 daha fazladır. Bu nedenle daha önce kredi kullanıp düzenli olarak ödemiş kişilerin kredi notu yüksek çıkabilir. Bunun sebebi ise Findeks’in bu kişinin geçmişinden dolayı finansal anlamda hiç kredi kullanmayan birine göre daha fazla güven duymasıdır.

Yeni Alınmış Kredi

Yeni alınmış krediler, yeni alınmış risk olarak değerlendirildiğinden kredi notunuzu (gelir durumunuz ve kredi tutarınıza göre) ortalama yüzde 20 oranında düşürebilir. Kredi taksitleri ödendikçe puanınız da doğru orantılı olarak artacaktır. Tavsiyemiz yeni kredi kullandıktan sonra tekrar başvuruda bulunmamanız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ret cevabı verilen başvurularda da kredi notu belli bir oranda düşmektedir.

Mevcut Borç Durumu

Bankalara olan mevcut borç durumunuz ödeme gücünüze göre puanınızı ortalama yüzde 25 oranında etkiler.  Yeni bir kredi talebi için bankanıza başvurduğunuzda ilgili banka öncelikle gelir durumunuzun yetip yetmeyeceğine bakar. Eğer mevcut borç durumunuz da ödediğiniz taksitler, maaşınızın %60’ı kadarsa büyük ihtimalle banka ret cevabı verecektir. Çünkü ödeyeceğiniz kredi taksit tutarı maaşınızın %60’ını geçemez.
Bankalara ne kadar borcunuz var?
Bankalara olan borçlarınız arttıkça, riskiniz de artacağından kredi notunuz düşecektir. Ancak borcunuzu düzenli ödediğiniz taktirde puanınız ciddi oranda yükselecektir.
Kredi kartlarınızın kullanılabilir limit yüzdesi nedir?
Kullanımda olan kredi kartlarınızın limitleri doldukça riskiniz daha yüksek olarak değerlendirilir. Özellikle yüksek limitli kredi kartları bazı durumlarda neredeyse bir kredi tutarında olabiliyor. Bu tarz yüksek kart borçlanmalarında ödemeleri düzenli yapsanız dahi kredi notunuz düşecektir. Limit-borç oranı açıldıkça kredi notunuz tekrardan yükselişe geçecektir.

Kredi ve Kredi Kartı Borç Ödeme Alışkanlığı

Gördüğünüz üzere kredi notunu etkileyen en önemli unsur borç ödeme alışkanlığıdır. Toplam kredi puanınızın ortalama 3’te 1’ini ödeme alışkanlıklarınız oluşturur. Ödeme düzeni kişinin maddi durumuyla alakalı olduğu kadar aynı zamanda da bir alışkanlıktır. Bu nedenle aylık geliriniz yüksek olsa bile ödemelerinizin düzenli olmaması durumunda kredi taleplerinizi olumsuz olarak değerlendirebilir.
Kaç Kez Kredi ve Kredi Kartı Ödemesi Geciktirdiniz?
Kredi ve kredi kartı ödemelerinde ki yaşanan gecikmeler, direkt puanınızı etkileyerek düşmesine sebep olur. Son ödeme tarihinden 1 gün sonra bile ödeme gerçekleşse bu gecikme olarak algılanır. Bu tarz geç ödemeler tüketici tarafından pek önemsenmediğinden en fazla yapılan hataların başında gelmektedir. Bir başka sebep ise ödeme tarihleri ile gelir tarihlerinin uyuşmaması. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bir ödeme planı yapmanız ilerde karşılaşacağınız olumsuzlukların önüne geçecektir.
Ödemeleriniz kaç gün gecikti?
Yaptığınız her geç ödeme ile birlikte, ödemediğiniz her gün ek olarak hesaba katılır. Özellikle ödenmeyen kredi veya kredi kartınızın ikinci taksiti geldiyse kredi notunuzu çok daha fazla etkileyecektir.

Sonuç

 

kredi notu nedir

Bu kriterlerin hesaplanmasından sonra 1-1900 arası bir puan oluşturulur. 1900 en yüksek puan olmakla birlikte “0” daha önce hiçbir banka ile finansal bir bağ kurmadığınız anlamına veya yasal takip sürecine girdiğiniz anlamına gelir. Kredi notunuz hesaplanırken en önemli unsur yukarıda da belirttiğimiz gibi “borç ödeme alışkanlığınız” dır. Düzenli ödeme bir mecburiyetle birlikte alışkanlık haline getirilmelidir. Eğer ödeme güçlüğü çekiyorsanız ve düzenli ödeme yapma konusunda bir şüpheniz oluştu ise öncelikle yapmanız gereken bankanızla iletişime geçerek ödeme gücünüze göre yapılandırmanız.

Bu yazımızda kredi notu nasıl hesaplanır sorusunun cevabını anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan bir soru olduğunda aşağıda ki yorum kısmına sorularınızı iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu