Kredi Kartı

Kredi Kartı Yapılandırması 2023

Birçok kişinin merakla beklediği kredi kartı yapılandırması 2023 konusunda düzenleme Meclis’ten geçerek Resmi Gazetede yayınlandı. Bu düzenlemeye göre kredi kartını ödemekte güçlük çeken tüketiciler bir defaya mahsus 72 aya kadar borçlarını yapılandırabilecekler. Eğer sizde kredi kartı borcumu nasıl yapılandırırım diyorsanız yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi kartı kullanırken özellikle tüketicilerin yaptığı en büyük hatalardan biride alışveriş yaparken kredi kartı ile yapılan ödemelerde psikolojik olarak cebimizden nakit çıkışı olmadığından o borcun hiç ödenmeyecek gibi bir duyguya itmesi. Birde bilinçsiz olarak yapılan harcamalar eklenince borç durumu işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Sonrasında ödenmeyen kredi kartı borçları ve devam eden süreçte yasal işlem ve icra takibi. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise borcunu ödeyemeyen tüketici hem manevi olarak büyük bir buhran yaşıyor, hem de ödenmeyen borçlara bankalar faiz uyguladığından borç gittikçe katlandığından kişilerin borç yükü daha da artıyor. Ülkemizde ise maalesef bu durumda olan birçok tüketici mevcut.

Durumun farkında olan hükümet yetkilileri sonunda bir çalışma yaparak ödenmeyen kredi kartı borçlarına ilişkin gerekli düzenlemeyi yaptı. Buna istinaden ödemelerini yapamadığınız veya güçlük çektiğiniz kredi kartlarınızı bir defaya mahsus 9-72 ay arası yapılandırıp taksitle ödeyebileceksiniz. Bu yapılandırma, aylık bazda borç-taksit yükünüzü düşüreceğinden ödemeleri daha rahat yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bankalar  hem borçların ödenmesi konusunda geri dönüşlerin olması, hem de yapılandırılan kredi kartına yükledikleri faizden ek gelir elde edecekleri için bu işleme sıcak bakıyorlar.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Bunun için öncelikle yapmanız gereken hangi bankaya kredi kartı borcunuz varsa o banka ile iletişime geçmeniz. Bankaların telefon veya internet bankacılığı yerine şubeye giderek bizzat görüşmeniz atacağınız ilk adım. Sonrasında banka yetkilisine “kredi kartı borcunuzu ödeyemediğinizi ve yapılandırmak istediğinizi” iletin. İlgili banka şubesi sizin için bir kayıt oluşturarak Genel Müdürlüğe talebinizi iletecektir. Genellikle aynı gün içerisinde ilgili bankanın Genel Müdürlüğünden yapılandırma birimi yetkilisi sizinle telefon aracılığı ile iletişime geçerek ( burada bankada kayıtlı telefon numaranızın güncel olup olmadığını mutlaka kontrol edin)  konu ile ilgili size bilgi aktararak yapılandırma işlemi için sizden onay isteyecek, onay verdiğiniz takdirde yapılandırma işleminiz tamamlanacaktır. Ancak unutmamanız gereken iletişime geçmeden önce 9 ay ile 72 ay arasında bir yapılandırma işleminden hangisinin size uygun olmasına karar vermeniz. Hatta genel müdürlükte yetkili, siz talep ettiğiniz takdirde seçeceğiniz ay için toplam ödeme ve aylık taksit tutarı hakkında gerekli bilgiyi verecektir.

Yapılandırılan Kredi Kartının İlk Taksiti Ne Zaman Başlar?

Birçok kişinin merak ettiği konulardan biri de yapılandırılan kredi kartı taksitinin ne zaman başlayacağı. Yapılandırmayı kaç ay yaparsanız yapın ilk taksit, yapılandırma için onay verdiğiniz tarihten sonraki 30. gündür. Örnek verecek olursak 10.01.2023 tarihinde yapılandırdığınız bir kredi kartının ilk taksiti 10.02.2023 tarihinde başlar.

Kartımı Tekrar Kullanabilir Miyim?

Kredi kartı yapılandırıldıktan sonra toplam borç sabitlenerek eşit taksit tutarına bölünür ve kredi kartı kullanıma kapatılır. Dolayısıyla yapılandırılmış olan kredi kartınızı kullanamazsınız. Ancak borç bittiğinde kartınızı tekrar kullanıma açmak bankanızın prensipleri ile ilgili bir durumdur.

Tüm Kredi Kartlarımı Yapılandırabilir Miyim?

Kullanmakta olduğunuz tüm kredi kartlarını limit-borç oranına bakılmaksızın bir defaya mahsus yapılandırma hakkınız var. Ancak yapılandırılan kedi kartını tekrar yapılandıramazsınız.

Bu Durum Kredi Notumu Nasıl Etkiler?

Ödemede güçlük çekilen kredi kartı yapılandırması 2023, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından risk olarak algılanacağından kredi notunuzda düşüşlere sebep olacaktır. Eğer ileride finansal anlamda bir hizmet için bankaya gitmeyi düşünüyorsanız ret cevabı almamak için tavsiyemiz yapılandırmak yerine uygun bir ihtiyaç kredisi çekerek kredi kartı borcunuzu ödemeniz ve kredi taksitlerini zamanında yatırmanız. Böylelikle hem kart borcunuzu ödediğiniz, hem de kredi çekip taksitleri düzenli ödediğiniz için kredi notunuz ciddi anlamda yükselişe geçecektir.

Kredi kartları ile ilgili tüm güncel bilgiler için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu