Krediler

Kaç Ay Sigortalı Olan Kredi Çekebilir?

Yaşam koşullarının gittikçe zorlaşması, vatandaşları kredi çekme yoluna itiyor. Çekilen kredi ile çeşitli ihtiyaçların giderilmesi sağlanırken, kredi çekmek ile ilgili olarak da birçok soru işareti tüketicilerin aklına takılıyor. Bu sorulardan biri olarak göze çarpan “Kaç ay sigortalı olan kredi çekebilir?” sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Kredi Çekmek İçin Sigortalı Olmak Gerekir Mi?

Bir bankadan kredi çekmek istediğinizde mutlak surette bordrolu ve belirli maaşlı biri olmanıza gerek yok. Bu aşamada sigortalılık süreniz daha fazla dikkat edilen ve değerlendirmeye alınan bir kriterdir. Peki, kredi çekmek için sigortalılık süresi ne kadar olmalı biliyor musunuz? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım:

Sigortalı olmak için en az 1 aydır bir işyerinde sabit olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bazı özel durumlarda sigortalılar, sigortalarını dışarıdan ödemek suretiyle sigortalı olabilmektedir ancak bunun yasal zemini ile ilgili detaylıca bir araştırma yapmanızı öneririz.

Kredi Çekebilmek İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Son yıllarda ödeme güçlüklerinin yaşanma oranının artması nedeniyle bankalar, kendilerini sağlama almak için bazı kıstaslar koymaya başladılar. Belirledikleri bu kıstasları kredi çekenlerin de karşılaması gerekiyor. Bankaların, kredi çekenlerden ya da çekmek isteyenlerde ilk dikkat ettiği ölçüt, kredi puanı ya da bir diğer deyişle kredi notudur.

 

Kredi notu ile ilgili merak ettiklerinizi “Kredi Notu Nedir” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.


 

Kredi notundan sonra ise en önemli ölçüt, sigortalılık süresidir. Netice itibariyle bankaların gözünde, sigortası uzun zamandır sorunsuz yatan müşteriler, sorun çıkma ihtimali düşük müşterilerdir. Bu bağlamda, neredeyse bütün bankalar en az 120 – 180 gün (yani 4-6 ay) sigortalılık süresi istemektedir. Ayrıca bu sigortalılık süresinde sigorta primlerinin tam ve eksiksiz olarak ödenmesi de kredi çekebilmeniz için son derece gereklidir.

4 Ay Sigortalı Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Yukarıda belirtilen sürelerden daha az bir süredir sigortalıysanız ya da hiç sigortanız yoksa kredi çekebilme ihtimaliniz bir hayli düşük ama kredi notunuz yüksekse şansınızı denemenizde fayda var. Eğer sigortalılık süreniz 120-180 gün arasında ise ve asgari ücret üzerinden sigortanız yatıyorsa alabileceğiniz kredi tutarı 50 Bin TL civarında olacaktır. Bu örnekten de anlayabileceğiniz üzere sigortalılık süreniz ve maaşınızın düzeyi çekebileceğiniz kredi tutarını arttıracak ya da azaltacaktır. Ayrıca sigortanızın ödenmesindeki düzen de son derece önemlidir. Eğer 10 Bin TL size yetmiyorsa tek yapabileceğiniz şey ek gelirlerinizi belgelemek olacaktır.  Mesela maaşınıza ek olarak aylık bir geliriniz varsa (ek işler, kira vb.) ve bunları belgeleyebiliyorsanız alabileceğiniz kredi tutarı da artacaktır.

3 Aylık Sigortalılara Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Genel anlamda neredeyse bütün bankalar en az 4 aylık bir sigortalılık süresi istiyor ancak bazı bankalar, özel durumlarda 3 aylık sigortalılara da kredi verebiliyor. Bu süreç yönetilirken sigorta primlerinizin düzenli yatırılıyor olması, kredi notunuzun yüksek olması ve varsa ek gelirlerinizi belgelemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bu işlemleri sağladıktan sonra aşağıdaki bankalara kredi için başvurabilirsiniz:

  • T.C. Ziraat Bankası
  • DenizBank
  • ING
  • Halk Bankası
  • İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Finansbank

Kısa bir zamandır sigortalıysanız ve kredi çekmeye ihtiyacınız varsa öncelikle, maaşınızı çektiğiniz bankaya başvurmanızı öneririz. Zaten söz konusu bankada işlemleriniz olduğundan sizi tanıyor olacaklardır ve kredi vermek için diğer bankalardan daha cömert olacaklardır.

Sigortalı Olmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Birçok farklı kaynakta ve internet sitesinde çalışmayanların da kredi çekebildiği belirtilse de bunun çeşitli kriterleri vardır. Eğer sigortalı değilseniz mutlaka adınıza kayıtlı bir gayrimenkul vs. olmalıdır. Bankalar, bu gayrimenkulü teminat olarak görüp size kredi verebilirler. Ya da kiradaki mülklerinizden aylık sabit bir geliriniz varsa ve bunu belgeleyebiliyorsanız kredi çekebilirsiniz ancak aksi takdirde bankalar, ödeme güçlüğü yaşatacak müşterilerine asla kredi vermezler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu