Banka SorunlarıKrediler

Yasal Takipte Olanlar Nasıl Kredi Alır? 2023

Yasal Takipte Olan Nasıl Kredi Alır?

Sicili bozulmuş, kara listede olanlar, kırmızı kalem çekilenler ve bu nedenle kredi notu düşük olanların en çok merak ettiği konuların başında yasal takipte olanlar nasıl kredi alır 2023 sorusu gelmektedir. Eğer sizde böyle bir durumla karşı karşıyaysanız ve Yasal takipteyim nasıl kredi alabilirim diyorsanız yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle yasal takibin ne olduğunu kısaca açıklayalım. Herhangi bir bankaya olan kredi, kredi kartı ve avans hesap borcunuzu toplamda 90 gün ödemezseniz yasal takip işlemi başlatılır. Sonrasında ise 7 günlük bir süre verilerek borçların tamamının ödenmesi istenir.

Yine ödeme gerçekleşmezse borçların tahsili için bu kez icra yoluna gidilir. Yasal takibe girdiğiniz anda da kara listeye adınız yazılır. Artık kredi notunuz sıfır (0)’a düşer ve 5 yıl boyunca hiçbir bankadan finansal ihtiyaçlarınıza cevap verilmez.

Yani kredi ve kredi kartı gibi ürünler için bankanıza başvurduğunuzda anında ret cevabı alırsınız. Böyle bir durumda birçok tüketici Yasal takipte olanlara kredi verilir mi, İcralık olan kişi kredi çekebilir mi gibi soruların cevabını arıyor.

Kredi notu ile ilgili daha geniş bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

İcralık Olanlar Ne Yapmalı?

Kredi veya kredi kartı borçlarının ödenmemesi yüzünden icralık durumda iseniz ilk yapmanız gereken borçlu olduğunuz banka şubesi ile görüşerek, borçlarınızı yapılandırmanız. Toplam borcunuzu uzun vadelere yayarak, belirli faiz oranları ile taksitlendirmeniz sizin için en uygun seçenektir.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Borçlu olduğunuz banka ile yapılandırma konusunda mutabakat sağladıysanız eğer sonrasında icralık olanlara kredi veren bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Yasal takipte olanlara hangi bankalar kredi veriyor diye soracak olursanız, herhangi bir banka ismi vermek doğru olmaz. Nedeni ise bankaların kredi verme politikası her banka için aynı değildir. Ancak kredi notu düşük olanlara İng Bank ve Ziraat Bankası kefil şartı ile kredi veriyor. Tek yapmanız gereken bu iki bankanın şubesine giderek başvuruda bulunmanız.

Not: Şu gerçeği de belirtmekte fayda var. Eğer son 5 yıl içinde yasal takibe girdiyseniz veya icralık olduysanız, borcunuzu kapatsanız dahi bu süre bitene kadar kredi almanız çok düşük ihtimaldir (Banka kredi politikaları bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir).

Böyle bir durumda yapmanız gereken borcunuzu kapattıktan sonra doğru adımları atarak kredi notunuzu yükseltmenizdir. Bu konu hakkında fikriniz yoksa Kredi Notu Yükseltme Teknikleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar diye arıyorsanız eğer sorunsuz kredi veren bankaları bulmanız gerekecektir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi günümüzde hiçbir banka yasal takipte olana kredi vermiyor. Bu gerçeği de asla unutmayın.

Bu yazımızda kara listede olanlara kredi veren bankalar konusuna biraz değindik. Sanırım yasal takipte olanlar nasıl kredi alır 2023 sorusunun cevabını da böylelikle az çok vermiş olduk.

İdari takip ile yasal takip arasında ki farkları öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu