Kredi Kartı

Sanal Pos Nedir?

Çağımızda internet alışverişleri çok yaygın bir hal almaya başladı. Artık mağazalara giderek alış veriş yapmak yerine birçoğumuz internet siteleri aracılığı ile almayı daha çok tercih ediyoruz. İnternet alışverişleri bu kadar yaygın iken kredi kartının internet üzerinde kullanımı da kaçınılmaz oluyor. Kredi kartını internet üzerinde kullanmak ise bazı tehlikeleri beraberinde getiriyor. İnternette kredi kartı kullanımını güvenli kılmak için ise bazı sistemler geliştiriliyor. Sanal pos da bunlardan bir tanesi. Peki sanal pos nedir? Online ticaret siteleri ise bu sanal pos sistemini kullanma mecburiyetine tabiler. Eğer bir e ticaret sistemi kurulumu planı yapıyorsanız sizin de sanal pos hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmanız gerekecektir. Şimdi sanal pos sisteminden biraz daha ayrıntılı olarak bahsedelim.

Sanal pos en temel manası ile internette kullanılan ve online şekilde kredi kartı ile ödeme imkanı tanıyan bir sistemin adıdır. Eğer internet üzerinden online olarak bir alış veriş yapacak olan kullanıcı ödeme yöntemi olarak kredi kartını tercih ediyor ise bu sisteme ihtiyaç doğacaktır. Kredi kartı ile ödeme yapılması sürecinde ise ödeme yapılır ve ardından bu ödeme bankaya ulaşır. Daha sonra ise bu aşamada provizyon alınır. Banka ise bu ödemeyi ticaret sisteminin hesabına yatırır. Sanal pos sistemi genel olarak bu şekilde işlemektedir.

En Fazla Kullanılan Ödeme Yöntemi

Sanal pos sistemi genelde en fazla kullanılan kredi kartı ile ödeme şeklindeki sistemdir. Ancak tek değildir. Alternatif olarak çeşitli ödeme sistemleri de vardır. Ancak diğerleri çok yaygın değildir. PayU, Garanti Pos, Free Pos, Pos Net ve Teb Pos gibi sistemler de vardır. Bunlardan bazıları adından da anlaşılabileceği gibi sadece belirli bir bankaya ve o bankanın kartlarına ait olan sistemlerdir. Ancak sanal pos sistemi en genel olan ve tüm banka kartlarına hitap eden ve kapsamlı bir sistemdir ve e ticaret sitelerinde en çok bu sistem kullanılmaktadır.

Sanal Pos Nedir? Ne İşe Yarar?

Diyelim ki siz de internet üzerinden bir satış sistemi geliştirmek istiyorsunuz ve sanal posa ihtiyacınız var. İşte bu durumda ihtiyacınız olan bazı şeyler olacak. Öncelikle geliştirmiş olduğunuz internet sitesinde bir alışveriş sepeti olmalı. Aynı zamanda katalog da bulunması gerekiyor. İnternet sitenizin tüm yapısı aktif bir şekilde işlem yapabiliyor olmalı. Tüketicilerin ürünleri iade etme ya da değiştirme gibi, iptal etme gibi yasal hakları vardır. Bu hakların da sisteminizde kullanılabiliyor olması gerekiyor. Tüm bilgilendirmeler detaylı şekilde verilmiş olmalı. Sözleşme sayfaları sitede yer almalı, yasalara mutlaka uygun bir satış politikası olmalı. SSL sertifikası bulunmalı ve satış sayfası kesinlikle aktif olmalı. Bu kriterlere uygun bir internet siteniz var ise sanal posa sahip olabilirsiniz.

Kredi kartları ile ilgili tüm güncel bilgiler için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu