Nedir?

Nakit Avans Nedir?

Nakit Avans Nedir?

Birçok bankanın müşterilerine sunmuş olduğu, hesapta bakiye olmasa bile nakit para çekebilme imkanı veren hesaba avans hesap denir. Bizde bu yazımızda avans hesabın ne olduğunu daha detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

Daha önceki yıllarda maaş ödemeleri kamu ve özel sektörlerin muhasebe birimlerinde yapılmakta iken artık bu işlemler bankalar üzerinden yürütülmektedir. Gerek yüksek tutarlı paraların daha güvenlikli bir şekilde bir arada tutulması, gerekse bankaların sağlamış olduğu avantajlar bu geçiş sürecini hızlandıran ana etkenlerdendir. Günümüzde ise hemen hemen herkesin bankalarda hesabı bulunmaktadır. Bankalar arası rekabetin yüksek olduğu ülkemizde birçok özel ve kamu bankası, müşterilerine ayrıcalıklı hizmetler sunarak tüketicileri başka bankalara kaptırmamak için kıyasıya mücadele etmektedirler. Bu hizmetlerden birisi de ek hesap olarak da bilinen avans hesaptır. Avans hesabınıza tanımlanan limit dahilinde hesabınızda para olmasa dahi nakit para çekmenize ve acil durumlarda fatura vb. ödemelerinizi yapmanıza olanak tanıyan bir hesap türüdür. Bazı bankalarda ismi değişse bile genellikle bilinen diğer adları kredili mevduat hesabı, ek hesap, artı para ve esnek hesaptır.

Nakit ihtiyacının sürekli artması sonucu avantajlı gözüken bu hesap türü, nakit para çekmeniz durumunda bankaya borçlanmanız anlamına gelmektedir. Ödeme dönemleri her hizmette olduğu gibi 1 aylık olarak belirlenirken, kullandığınız miktara göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)’nun belirlemiş olduğu faiz oranları yansıtılır. Faiz oranı ise üst limit yüzde 2,02 olarak belirlense de bankalar daha avantajlı faiz oranı sunabilmektedir. Burada unutulmaması gereken ödemelerin tıpkı kredi, kredi kartı gibi düzenli olması tüketicinin lehine olacaktır. Hem gecikme faizi gibi ekstra giderler ödememek hem de kredi notunuzda ciddi düşüşlere sebep olmaması için ödemeleri günü geçmeden yapmak en akılane davranış olacaktır.

Kimler Nakit Avans Hesabı Açabilir?

Gelirini belgeleyebilen ve kredi notu makul seviyelerde olan herkes nakit avans açtırabilir. Tabi bankalarda önceden açılmış bir vadesiz veya vadeli hesabınızın olması gerekir.

Ek Hesap Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Şuan ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen tüm bankaların avans hesabı bulunmaktadır. İnternet şubesinden başvuracağınız gibi ilgili bankanın şubesine giderek te başvuruda bulunabilirsiniz. Bankalar arası değişiklik göstermekle birlikte genellikle başvuru sonuçları 3 ile 5 gün arasında sonuçlandırılır. Acil paraya ihtiyaç olduğunda avans hesap makul bir seçenek gibi duruyor.

Bir önce ki yazımız olan “maaşım yetmiyor ne yapmalıyım” başlıklı makalemizi bu linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu