Para Köşesi

Maaşım Yetmiyor Ne Yapabilirim? 2023

Maaşım Yetmiyor Ne Yapabilirim?

Hayat şartlarının gittikçe içinden çıkılmaz bir hâl almasıyla birlikte geçim sıkıntıları da baş göstermeye başladı. Hatta öyle ki zaman zaman gecenizi gündüzünüze katarak çalıştığınız işten aldığınız maaş bile yetmiyor ya da kıt kanaat geçiniyorsunuz.

Ödenmesi gereken faturalar, kiralar, mutfak ve giyim masrafları, eğitim masrafları, çocukların giderleri derken maaşınızın yetmediğini görüyorsunuz çoğu zaman. Peki, bu durumda nasıl bir yol izleyebileceğinizi biliyor musunuz?

Daha Fazla Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Maaşınızın yetmediği durumlarda biraz daha fazla para kazanabilmek için birçoğunuzun aklına ek iş yapmak geliyor büyük ihtimalle. En mantıklı seçenekler de ek işler arasından çıkıyor. Dolayısıyla doğru bir düşüncedesiniz.

Öncelikle maaşınız yetmiyorsa hemen kredi çekme yoluna gitmemenizi öneririz çünkü zaten yetmeyen maaşınızla bir de ek olarak kredi borcunuzu ödemek zorunda kalacaksınız ve bu durumun sonunda büyük ihtimalle yasal takibe düşeceksiniz ve bankalarla olan ilişkileriniz büyük bir yara alacak.

Maaşınızla ay sonunu getirebilmek için önce daha fazla para kazanma değil, mevcut maaşınızı tasarruflu kullanma yolunu düşünmelisiniz. Burada size para tasarrufu nasıl yapılır başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Maaşınız yetmiyorsa evde yapılabilecek işlerle ilgilenebilirsiniz. Kısa zamanda çok fazla para kazandırmasalar da düzenli ve istikrarlı olunduğunda ciddi paralar kazanabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak evde yapılacak işler yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha fazla para kazanabilmek için yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Kendinizi yetkin gördüğünüz alanlarda çeşitli ürün ya da hizmetler üretip bunların satışını yaparak tecrübenizi ve bilginizi paraya çevirebilirsiniz.

Yaratıcılık İle Para Kazanma

Mesela iyi resim yapabiliyorsanız internet üzerinden sipariş alabilir ya da çeşitli sanat dükkânlarında resimlerinizi satmak üzere anlaşabilirsiniz. Ya da müzik konusunda yapabileceğiniz bir şeyler varsa veya çalgı aleti çalabiliyorsanız müzik grupları ya da canlı müzik etkinlikleri yapılan kafelerde program yapabilirsiniz.

Bu tür örnekleri kendi ilgi alanlarınıza ya da yeteneklerinize göre çeşitlendirmek mümkün.

Bunlarla birlikte satılabilecek ürünlerinizi satmak konusunda da ciddi olarak düşünmelisiniz. Çeşitli kitaplarınızı, filmlerinizi satarak kayda değer gelirler elde edebilirsiniz.

Ek İş Önerileri

Ayrıca eğer kitap ya da dvd film satmayı düşünürseniz internet üzerinden çok ucuza ikinci el toplu kitap/film alabilir ve bu ürünleri işlek caddelerde tezgâh açarak satabilirsiniz. Yine işlek caddelerde çeşitli aksesuarlar da satabilirsiniz. Mesela mevsime göre bere, atkı, eldiven, yazlık şapka, güneş gözlüğü de satarak ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Yalnız bu noktada belediyeye başvurarak işgaliye bedeli ödemelisiniz. Zira bu işi izinsiz yaptığınızda zabıtalarla başınız çok kısa bir zamanda derde girecektir.

Eğer maaşınızla ay sonunu göremiyorsanız ciddi anlamda tasarruf yapmanın zamanı gelmiş demektir. Bununla ilgili tam bir rehber olan “para tasarrufu yapmanın yolları” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu