Krediler

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? – 2023

Esnaf Kredisi Nedir?

Temel anlamda açıklayacak olursak; ülkemizdeki esnafları maddi anlamda desteklemek için son derece cazip koşullarda sunulan krediler esnaf kredisi adıyla anılmaktadır. Bu kredilerle ülkemizin ticaret hacminin arttırılması ve vatandaşların iş yaşamında daha istikrarlı olmaları amaçlanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülke esnaflarının daha etkili iş yapabilmeleri amacıyla Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri olarak bilinen “Teskomb” esnaflara kredi çekimi esnasında kefillik yapmaktadır. Esnaf kefalet kredisi almak isteyenler aşağıdaki şartları yerine getirmek zorundadır:

 • Esnaf ve/veya sanatkâr olmalısınız.
 • İlgili odaya kayıt olmuş olmalısınız ve burada siciliniz bulunmalı.
 • İlgili odanın hizmet alanı içinde yer alan bir yerde ikamet ediyor olmalısınız. Ya da en azından işyeriniz orada olmalı.
 • Aynı anda en fazla bir “Esnaf-Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri” ile ortaklığınız olabilir.

Eğer yukarıdaki şartları taşıyorsanız siz de Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bu kredinin sadece Halk Bankası aracılığıyla verildiğini bilmeniz gerekiyor. Yani burada aslında Esnaf Kefalet, size kefil olarak Halk Bankası’ndan kredi çekmenizi sağlıyor. Ayrıca esnaf kredisinde sıfır faizli esnaf kredisi alabiliyor olmanız bunun bir avantaj haline gelmesine olanak veriyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir?

 • Yukarıda yer alan şartları sağlıyorsanız yapmanız gereken ilk şey kayıtlı olduğunuz esnaf kefalet kooperatifine yazılı olmak suretiyle başvuru sağlamaktır.
 • Başvurunuzun ardından ilgili kooperatif başvurunuzu değerlendirmeye alır.
 • Başvurunun değerlendirme alınmasını takip eden 15 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz olmak üzere 15 gün içerisinde size yazılı olarak sunar. Bu sunumda başvurunuz olumsuz ise neden kabul edilmediği bilgisi de yer alır.
 • Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa kooperatifiniz Halk Bankası’na bütün dokümanları yollar.
 • Bu aşamadan sonra Halk Bankası’nın da onay vermesi durumunda kredi başvurunuz başarılı bir şekilde sona ermiş olur.

Hangi Esnaf Kredisi Daha Mantıklı?

Esnaf kredileri arasında birçok farklı seçenek mevcut. Gelin bu seçeneklere birlikte göz atalım ve siz de kendinize uygun olanı seçin:

 • Yukarıda da bahsettiğimiz Esnaf Kefalet, 100 Bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi veriyor.
 • İçinde bulunduğumuz 2023 yılı içerisinde Sanayi Bakanlığı ile KOSGEB’in yeni bir esnaf kredisi vereceği belirtildi. Bu kredide 100 Bin TL’ye kadar bir rakam mevcut ve faiz oranı sıfır. Bu kredinin 36 ay yani 3 yıl vadeli olacağı belirtiliyor. Buna ek olarak ilk 1 sene içerisinde herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz. Son iki senede ise üçer aylık taksitlerle toplamda 8 taksitte ödeniyor.

Bir önceki yazımız olan “kredi yapılandırması nasıl yapılır” başlıklı makalemizde, kredi borcunu ödemekte zorlanan tüketiciler için kredi yapılandırması ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

Esnaf kefalet kredisi çekerken bazı genel şartlar bulunmaktadır. Bu şartların dışında kefil ve ipotek şartları da aranmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için al kısımda yer alan sayfayı inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu