Banka Sorunları

Bankalararası Kart Merkezi Nedir? Görevleri ve İşleyişi

Günümüz koşullarında teknolojinin bu denli ilerleme kaydetmesi sonucunda birçok iş ve işlemlerimizi daha kolay bir şekilde yaptığımıza tanık olmaktayız. Ödemelerin dahi parasız bir şekilde rahat bir şekilde yürütüldüğünün de şahidi olabiliyoruz. Bu konu ile alakalı Bankalar arası Kart Merkezi’nin olarak bilinen kuruluş ile bu işlemleri gerçekleştirebilmek adına bir takım kolaylıkları sağlamayı amaçlamaktadır. Bankalar arası Kart Merkezi’nin ne olduğuna bu yazımızda ele alarak kafanızdaki soruları gidermiş olacağız. Kısacası BKM diye geçen bu kuruluşun ne amaçla kurulduğuna ve ne zaman kurulmuş olduğunu anlatmaya çalışacağız. Bunların yanı sıra görevlerinin neler olduğu gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Bankalararası Kart Merkezi Görevleri ve İşleyişi
Bankalar özel ya da kamu kurumları şeklinde ikili bir ayrımla hizmet veren kuruluşlardır. Bankaların kendilerine has özel mevduatları bulunmasından öte her birinin kendisine ait iş kanunları bulunur. Bankaların çıkarmış oldukları yönetmelikleri de kendi işleyişlerine yönelik özellik taşımaktadır. Bu durumun yanı sıra bankaların birbirlerine karşı da bazı sorumlulukları olduğunu söylemek mümkündür. Bankalar arasında işlemler her zaman için süre gelmiştir bundan dolayı da birbirleri ile iletişimleri hep mevcut olmuştur.

Bankalar arası Kart Merkezi adı verilen ( BKM ) tüm bankaların ortaklaşa işbirliği sayesinde belirli kolaylıklar günlük hayatımızda yer bulmaktadır. Bankalar arası Kart Merkezi’nin işlevi kredi kartlarının provizyon işlemleri yapıldıktan sonra çeşitli kayıtlar tutulması yolu ile sağlanmaktadır.

Banka Müşterilerini Takip Etmeye Yarayan Kurum
Kredi kartına sahip olan bütün müşterilerin bilgileri mali sicil kaydı tutularak kayıt altında alınmaktadır. Bu siciller sayesinde oluşturulan veri tabanı sayesinde ilerde lazım olacak bir işleme yönelik müşterinin profili ortaya konmuş olur. Kredi notu, kara liste gibi çeşitlendirebilecek banka işlemlerinin sonucunda ortaya çıkan bu sistemin genel kurulu olarak ifade etmek mümkündür. Başak bir ifade ile bankalarda yapmış olduğunuz tüm işlemlerin kayıt altında altına alınarak sizler adına iyi ya da kötü gerçekleştirilmiş olan mali işlemlerin kayda alındığı birimdir. Bankalar kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunan bütün müşterilerin hakkında bilgi edinebilmek için Bankalar arası Kart Merkezinin oluşturduğu veri tabanından yardım alarak müşterinin güvenilirliğine kontrol ederek bir işlem yapmaktadır.

Bankalararası Kart Merkezinin Görevleri Nelerdir?
Bankalar arası Kart Merkezi’nin görevi tam manası ile oluşturulmuş veri tabanında gerçekleşen işlemlerin kayıt altına alınması sayesinde bu bilgilerin diğer tüm bankalar ile paylaşılmasını gerçekleşmesini sağlamaktadır.  Bu sistemin amacına bakılacak olursa kredi ödemesi ya da kredi kartı borcunun ödemesinde herhangi bir problem oluşan müşterilerin diğer bankalar ile yapmak istedikleri işlemleri engellemek ve o bankaları bilgilendirmek adına oluşturulan bir sistemdir. Bu sistemde işlerin yürütülüşü kredi notu düşürülen kişi daha sonrasında kara listeye alınmasından ötürü müşterinin güven profili diğer bankalar ile de paylaşılmaktadır.  Bu işlemi yürüten kurum illa da kötü durumlar için kayıtlar tutmaz. Sizin profiliniz düzgün bir çizgide ise bunu da ilerde sizin yararınıza kullanır.

Bankalar arası Kart Merkezi’nin işlevini bunlardan ibaret görmek bir noktada yanlış olacaktır. Aynı zamanda bütün bankaların bu Merkez’den beklentisi yetkilendirme yönlendirmesindeki hizmetlerini de yürütmesidir. Bunların yanı sıra bankalar arasında takas hizmetini gördürmek de Bankalar arası Kart Merkezi’nin üstlenmiş olduğu bir hizmettir. Bir bankanın pos cihazından diğer tüm bankaların kartlarının da işlem yapabilmesi sağlayan kurum da bu Merkez’dir. Bu bankalar arasındaki işleme yönelik bağlantıyı sağlayan yine Bankalar arası Kart Merkezi’dir.

Bankalar Arası Kart Merkezinin Ne Gibi Artıları Bulunmaktadır?
Yurt içinde yürütülen işlemlerde bazı noktaların haricinde tüm iletişimler Bankalar arası Kart Merkezinin sayesinde sağlanmaktadır. Bankalar arası Kart Merkezi’nin ülkemizde tüketiciler adına çok yaralı işlemleri yürüttüğünü belirtmek de fayda vardır. Eskiden yürütülen işlemlerde bir bankanın pos cihazından diğer bankalar işlem görmesi mümkün değilken artık tek bir bankanın pos cihazından tüm banka kartları işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu işlev de Bankalar arası Kart Merkezinin diğer bankalar ile iletişim yolunu açması sayesinde gerçekleşmektedir. Bankalar arasında gerçekleştirilen bankamatik, pos cihazı, kredi ve kredi kartı işlemleri bu Merkez’e bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu sistem oldukça yararlı işlemler yürütülmesini sağlamanın yanı sıra kötü müşteri profili oluşmuş olan kişilerin diğer bankalara da zarar vermesini engellemeyi de bir noktada sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu