Kosgeb

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil şartları nelerdir?  Hangi durumlarda kefil ve ipotek şartı aranmaktadır? Esnaf kefalet kredisi kefil ve ipotek şartları hakkında genel bilgiler.

Kredi alırken bazen kefil şartı istenebiliyor. Odanız üzerinden esnaf kefalet kredisi kullanıyor olsanız dahi, banka tarafından kefil şartı konabiliyor.

Kredi kullanılacağı zaman esnaflardan sadece kefil değil bazı durumlarda ipotek teminatı da istenmektedir. Bununla birlikte bu kredinin türüne ve miktarına göre de değişmektedir.

Esnaf kredisi için kefil ve ipotek teminatı isteniyorsa, bu durumda yapacak bir şey kalmıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi türü ve miktarına göre bu şartlar istenmektedir. Aynı zamanda bazen sadece kefil, bazen kefil ve ipotek teminatı ve bazı durumlarda da hiçbiri istenmeyebiliyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Genel Şartları

Esnaf kefalet kredisi %8.5 faiz oranları ve 48 aya varan vadelerle esnafın hizmetine sunulmaktadır. Oldukça avantajlı olan bu krediyi almak için bazı genel şartlar bulunmaktadır.

Bu genel şartları TESKOMB üzerinden öğrenebileceğiniz gibi bu sayfa üzerinden de sizlere anlatmaya çalışacağız. Lafı fazla uzatmadan Halk Bankası tarafından verilen Esnaf kefalet kredisi genel şartlarına göz atalım.

  • İlk şart esnaf ya da sanatkar olmanızdır.
  • Esnaf ve Sanatkarlar sicil kaydınızın en az 3 aydır olması gerekiyor. Bazı durumlarda bu sürenin 6 aya kadar çıktığı belirtiliyor.
  • İşyerinizin faaliyetini göstermiş olduğu yer oda haritası üzerinde bulunmalıdır.
  • Birden fazla oda kaydınızın olması durumunda bu krediyi alamazsınız.
  • 1 memur ve esnaf odasına kayıtlı olan 2 kişi kefil olarak istenir. Kredi miktarına göre bazen 1 sigortalı çalışanda yeterli olabiliyor.

Bu saydığımız şartlar arasında en önemli husus 6 aylık bir oda kaydınızın olması. Çoğu kişi esnaf kredisi almak için yeni iş yeri açmayı planlıyor. Bu yüzden dolayı da krediyi almak için en az 6 aylık bir süreç gerekiyor.

Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil ve İpotek Şartları

Esnaf kefalet kredisi toplamda 7 başlık altında verilmektedir. Yukarı da yazdığımız genel şartlar içerisinde bulunan kefalet şartı ve taşınmaz ipotek şartı değişiklik gösterebiliyor. Kefillik şartı çok fazla değişmese dahi ipotek şartları bazen istenmeyebiliyor. Ayrıca tüm kredilerde kooperatifin kefaleti ilk şarttır.

İşletme Kredisinde İstenen Memur Kefil Şartları Kaç Kişi Oluyor?

Şu an 500.000 TL olan esnaf kredisi için en az 2 şahıs kefilliği isteniyor. Aynı zamanda kefil dışında ipotek ve ticari işletme rehini de istenmektedir.

Ticari İşletme Rehini Nedir?

Ticari İşletme Rehini Nedir?

Bu şartlar sağlandığı takdirde Esnaf kefalet kredisi için başvuru yapabilirsiniz. Ama esnaf kefalet kredisi sadece Halkbank üzerinden alınabilmektedir.

Taşıt Alımlarında Rehin ve İpotek Şartları

Ticari taşıt alımı için esnaf kefalet kredisi çekilebilir. Üstelik sıfır ya da 2. el ticaret taşıt alımı için 1.500.000 TL’ye kadar bu krediyi çekebilir ve ödemeleri 84 aya kadar yayabilirsiniz.

Eğer aracınızı sıfır alacaksanız fatura bedeli kadar kredi çekebilirsiniz.  Aynı zamanda ikinci el araçlarda ise aracın kasko değerinin en fazla %70’ine kadar kredi çekebilirsiniz.

Ticari taşıt kredisinde de 2 şahıs kefilliği, alınacak aracın ipotek edilmesi, ticari işletme rehini ve nakdi, gayri nakdi teminatlar istenmektedir.

İşyeri Satın Alırken Esnaf Odalarının İstediği Kefiller

Eğer bir işyeri satın alacaksanız toplamda 1.500.000 TL esnaf kredisi alabilirsiniz. 120 aylık vade imkanlarıyla alacağınız bu kredi oldukça avantajlı ve düşük faiz oranlarıyla işyeri sahibi olmanız için büyük fırsat sunuyor.

Bu krediyi almak için odanız üzerinden başvuru yaparak 2 şahıs kefaleti, alınacak işyerine ipotek, ticari işletme rehin durumu ve gayri nakdi & nakdi teminatlar talep edilir.

Aylık Eşit Taksit İmkanı Sunan İşletme Kredilerinde İstenen İpotek ve Rehin Şartları Nelerdir?

En az bir teminat şartıyla 12 ya da 24 ay vadeli işletme kredisi çekebilirsiniz. 500.000 TL’ye kadar verilebilen bu kredi ödemesi aylık eşit taksitler şeklinde yapılır.

Bu krediyi almak için 2 çalışan maaş yazısına sahip şahıs kefaleti, ticari işletme rehini ve bunlara ek olarak taşınmaz ev, dükkan veya ticari araç rehini istenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu