Krediler

Kredi Kartı Borcu Asgari Ödemede Faiz Nasıl Uygulanır? Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı hesap ekstrelerinde kişilerin dönem borcu, asgari ödeme tutarı ve son ödeme tarihi görülmektedir. Kişiler dönem borçlarını her ay düzenli olarak son ödeme tarihine kadar ödedikleri sürece hiçbir faiz işlemi uygulanmaz. Ancak ödeme, son ödeme tarihinden sonra yapılırsa ya da kredi kartı kullanıcıları ödemelerini asgari ücret üzerinden yaparlarsa bu kişilere faiz işlemi uygulanacaktır.

Kredi kartının sadece asgari ödemesinin yapılması durumunda kişilerin borçları devreder ve bu devreden borç tutarı üzerinden bankalar tarafından bir faiz işlemi uygulanır. Hesap ekstresinin son ödeme tarihine kadar herhangi bir ödeme ücreti yapılmaz ya da asgari tutarın altında bir ödeme işlemi yapılır ise kişilerin borcuna gecikme işlemi uygulanır. Kalan borç üzerine yansıyan faizler; gecikme faizi ve günlük net gecikme faizi gibi isimler ile adlandırılır. Asgari borcun ödenmesinin ardından kalan borç üzerine eklenen vergiler ve akdi faiz oranları ile birlikte kişilerin kalan borç tutarları ortaya çıkmaktadır.

Asgari Ödemesi Yapılan Kredi Kartlarının Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Kişilerin kredi kartı limit tutarlarına göre ödemeleri gereken asgari ücret oranı dönem borcunun yüzde 20’sinden oluşmaktadır. Faiz oranları bankadan bankaya göre değiştiği için faiz hesaplamalarında net olarak bir rakam verilmesi mümkün değildir. Ancak akdi faiz oranı yüzde 2,02 olarak hesaplandığı zaman bu tutar yaklaşık 20 TL civarındadır.

Bu tutar asgari ödeme yapıldıktan sonra kişilerin kalan borçlarının üzerine eklenmektedir. Yani bir sonraki ay ödeme yapılması gerektiği zaman kalan borç üzerine eklenen faiz ücretleri ile birlikte yapılmalıdır. Sadece asgari borcunu ödeyen kişilerin borçları kapanmayacak ve yine bir sonraki ay üzerine eklenen faizler ile birlikte ödeme yapmaları gerekecektir.

Bu sebep ile her ay sadece asgari ödemeyi yapan kişilerin borçları asla bitmemektedir. Kredi kartı borçlarının demeleri mümkün olduğunca düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde kişiler hem her ay üzerine faiz eklenmesi sebebi ile daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacak hem de borçları kolay bir şekilde kapanmayacaktır. Kredi kartlarının ödemeleri mümkün olduğunca minimum tutarın üzerinde yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu