Krediler

İkinci El Araçlarda Kredi Yaş Sınırı Maksimum Kaçtır?

Çağımızda büyük meblağa satın alacağımız ürünler için artık uzun uzun para biriktirmek yerine daha alternatif yöntemleri tercih eder olduk. Kredi kullanımı bu durumun en başlıca sebebi. Sadece ev gibi taşınmazları satın alırken değil artık araç satın alırken de kredi yöntemine başvuruyoruz. Kredi ile araç satın almak çok daha mantıklı olabiliyor. Uzun uzun para biriktirmek yerine banka ya da finans kurumlarından alınan kredi sayesinde önce satın aldığımız aracın daha sonra ödemesini taksit taksit yapabiliyoruz. Ancak bu durum için belirli şartları sağlayan araçları almak gerekiyor. Yani her istediğimiz aracı banka kredisi ya da finansman ile satın alamıyoruz. Sıfır araçlarda bu tarz bir kriter yok. Ancak ikinci el araçlarda aracın yaşı oldukça önemli bir parametre.

Öncelikle araç kredisi talebinden sonra bankalar ya da finans kurumları sizin şartlarınızı gözden geçirmektedirler. Gelir durumunuz, kredi notunuz, mevcut borç durumunuz ve sigortalı olma süreniz gibi değişenler kurumlar tarafından bir incelemeden geçirilir. Bunlardan herhangi bir tanesinde sorun olması durumunda kredi başvurunuz geri çevrilebilir.

Ancak bu aşamada yapılan incelemelerde bir sorun görülmüyor ise geriye sadece almak istediğiniz aracın özelliklerinin uygun olup olmadığı kalır. Özellikle satın almayı düşündüğünüz aracın yaşı en önemli noktadır. Satın alabileceğiniz araçların yaşı 5 ten az olmalıdır. Yani bundan daha yaşlı bir aracı satın almak için kredi çekmeniz mümkün olmamaktadır.

Genel olarak bu yaş sınırı bu şekilde belirlenmiş olsa da aslında bankalar bu noktada kendi insiyatiflerini de kullanmaktadırlar. Yani belirli ölçüde bir esnetme yapılabilir. Örneğin Vakıfbank bu yaş sınırını 8 yaşa çekmiştir. Garanti Bankası ise bu yaş sınırını 10 yaşa kadar esnetebiliyor. Yani burada önemli olan sizin hangi banka ya da finans kurumundan kredi çekme talebinde bulunacağınızdır. Bankalara göre kurallar belirli ölçüde değişkenlik gösterebildiği için sizin bankanızın kuralları sizin için daha uygun olmaktadır.

Araç kredisi almak için gereken şartları bir paragrafta toparlamak gerekirse öncelikli olarak kredi alabilmek için finansal durumunuza bakılır ve bunda bir uygunluk aranız. Durumunuz ve talep ettiğiniz aracın fiyatı arasında bir paralellik söz konusu olmalı. Yasalara göre alacağınız aracın banka ya da finans kurumu tarafından rehin edilmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca en fazla dört yıl vadeli olarak araç kredisi alabilirsiniz. Bu durum ev gibi taşınmazların kredisinden daha farklı olmaktadır.

Son olarak ise bahsettiğimiz gibi aracın yaşının bankanın yaş kriterlerine uygun olması gerekir. Tüm bu maddeleri sağlamanız durumunda siz de araç kredisi imkanından faydalanabilirsiniz. Araç size daha yüksek fiyata gelse bile imkanınız olmadan da aracı kullanma şansı elde etmeniz bu açıdan büyük bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu