Ekonomi Gündemi

Çalışan Annelere Kreş Desteği Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır ve Şartları Nelerdir?

Çalışan annelerin en büyük sorunlarından bir tanesi elbette ki çocuklarının bakımı. Kreşler bu açıdan çözüm alternatifi oluyor. Ancak kreş ücretlerinde de geniş bir skala söz konusu. Bu noktada devlet tarafından sağlanmakta olan kreş desteği çalışan annelerin umut ışığı oluyor. Peki nedir bu kreş desteği? Ne işe yarar? Kimler faydalanabilir? Ne şekilde alınabilir?

Bu yazımızda kreş desteği ile ilgili olan her türlü detaydan bahsedeceğiz. Alınan kreş desteği sayesinde çalışan anneler çalışma hayatından kopmayacaktır. Özellikle maddi açıdan sıkıntıda olan ebeveynler bu projede ön planda tutulmaktadır. Şimdi bu soruların cevaplarını arayalım.

Kreş Desteği İçin Başvuru Şartları Nelerdir?
Kreş desteği için en önemli noktalardan bir tanesi annenin maaş durumudur. Maaşı uygun görülen bir miktarda ise kreş desteği için elverişli olan. Bu destek kişinin işvereni sayesinden sağlanır. Mesela çalışan bir anneyi ele alalım. Eğer anne asgari ücret ile bir işte çalışıyor ise kreş desteği alır. Ancak burada farklı bir durum da devreye giriyor. Baba ile ilgili durumlar. Özellikle babanın bir işi yoksa, işi olup geliri yetersiz ise ya da boşanmış bir ailede velayet annede ise veya baba vefat etmişse gibi durumlarda kreş desteği uygun görülüyor. Halk arasında kreş desteği ile ilgili ilk gündem çıktığında bu bazılarına tuhaf gelmiş ve eleştirilmişti. Halbuki bu durum saymış olduğumuz dar gelirli ve maddi açıdan zor durumdaki aileleri kapsamaktadır. Yani 4 ya da 5 bin lira maaşlar çalışan bir anne için elbette ki bir kreş desteği söz konusu değildir.

Kreş Desteğine Nasıl Başvurulabilir?

Kreş desteği almak isteyen anneler için başvurular özellikle kendi işverenleri vasıtası ile yapılmaktadır. Yani çalışanın talebini işverene iletmesi ile birlikte daha sonra işveren çalışanı adına başvuruda bulunacaktır. Bu şekilde bir sistem söz konusudur. Oldukça kolay bir başvuru sistemi mevcut. Ancak bir işveren söz konusu değil ise o zaman doğrudan çalışan kadın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan merkezlere başvuracaktır. Burada gerekli olan işlemler.

Kreş yardımı devlet tarafından yürürlüğe korunan bir uygulamadır. Kadınların ve çocukların refahı ve aynı zamanda daha nitelikli bir hayat sürmeleri hedeflenmiştir. Özellikle kadın istihdamının artırılması açısından da oldukça önemli bir uygulamadır. Mevcut durumda kreş desteğinde çok net bir rakam söz konusu değildir.

Normal şartlarda kreş ücretleri 500 lira ila 1000 lira arasında değişmektedir. 2018 senesinde gerçekleştirilen yeniliklere göre kreş parası son olarak 1015 liraya yükseltilmiştir. Bu rakam da oldukça iyi ve teşvik edici bir rakam olmaktadır. Annelere yönelik olan devlet destekleri sadece bununla sınırlı değil. Bunun dışında daha birçok teşvik edici uygulama bulunmaktadır. Her biri kadınları ve anneleri daha nitelikli koşullar altında istihdama katacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu