Krediler

18 Yaşını Doldurmadan Kredi Alınır Mı? Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalara herhangi bir hizmet almak için başvuruda yapan kişiler, öncelikli olarak banka tarafından incelenmekte, hizmetin sunulması için herhangi bir engelin var olup olmadığı araştırılmakta ve kişilerin kazanmakta oldukları gelirleri ile birlikte, almak istedikleri hizmeti geri ödeyip ödeyemeyecek oldukları incelenmektedir. Genel olarak bankalar, müşterileri tarafından gerçekleştirilen bütün başvurulardan önce bu araştırmaları gerçekleştirmektedirler.

Hizmet başvurusunda bulunan kişiler, bankaların kendilerine göre oluşturdukları kriterlere uymak durumundadırlar. Bu kriterler arasında düzenli bir işe ve gelire sahip olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak ve hizmet başvurusu sırasında mevcut borçluluk durumunun elverişli durumda bulunması, bankalar tarafından aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

Kişilerin bankalardan kredi kullanabilmeleri için daha öncesinden oluşmuş olan kredi skorlarının bulunması gerekmektedir. Kredi skoru, kişilerin bankalardan ve diğer finansal kuruluşlardan almakta oldukları hizmetleri geri ödemedeki disiplinlerine göre şekil almaktadır. Kişilerin üzerlerine olan faturaları ve aylık geri ödemeleri gereken tutarlarda ve gereken günde ödemeleri halinde kredi skorları, bankalardan kredi kullanabilme ve diğer hizmetleri almak için yeterli düzeyde olacaktır.

Kredi Skoru
Yukarıda da aktarıldığı gibi kişilerin bankadan kredi kullanabilmeleri ve diğer finansal hizmetlerden faydalanabilmeleri için kredi skorlarının oluşmuş olması gerekmektedir. Kredi skoru oluşan kişiler, kredi kartı ve fatura borçlarını düzenli şekilde ödemişlerse kredi skorları yüksek seviyelerde; borçlarını düzensiz bir şekilde ödemiş ya da belirli aylarda ödememişlerse de kredi skoru düşük seviyelerde olacaktır. Kredi skoru; en riskli ve çok iyi arasında değişen bölmelere ayrılmıştır ve kredi kullanılabilmesi için kişilerin kredi skorlarının düşük olmaması, riskli bölmede bulunmaması gerekmektedir. Kredi skorunu bilmeyen kişiler; internet üzerinden ulaşabilecekleri Findeks.com sitesi üzerinden kredi notu sorgulamasında bulunabilir ve kendi kredi skorları hakkında bilgi edinebilirler.

18 Yaşını Doldurmamış Kişiler Kredi Kullanabilir Mi?
Bankaların geneli, kredi başvurusunda bulunan kişilerin 18 yaşından büyük olmaları şartını aramaktadır. Fakat bazı bankalar müşterilerinin 20 yaşından büyük olmalarını tercih de edebilmektedir. Bazı bankalar 18 yaşını doldurmamış olan kişilere kredi kartı vermezken bazıları yalnızca bankamatik kartı vermekle yetinmektedir.

Görüldüğü gibi bankalar belirli bir standart çerçevesinde hareket etmek yerine kendilerine göre geliştirmiş oldukları kurallara göre hareket etmektedirler. 18 yaşından küçük ve sigorta başlangıcı yapılmış, bankada belirli bir miktar parası bulunan kişiler, bankalardan kredi kullanmak için herhangi bir engelle karşılaşmayacaklardır.

İyice açıklamak gerekirse, eskiden alışılageldiği gibi kişilerin 18 yaşına geldiği zaman para kazanmaya başlayacağı ve eline ekmeğini alacağı fikri hala geçerliliğini sürdürmektedir. Fakat diğer taraftan da bilgisayarlarla iç içe olan ve incelikli şekilde kullandıkları alete hakim olan kişiler vardır. Erken yaşlarda programlama gibi konularda uzmanlaşabilen bu kişiler geliştirdikleri programlar ile daha erken yaşlarda para kazanmaya başlamaktadırlar. Örnekte verilen bu kişiler ve başka meslek alanlarında erken yaşlarda çalışmaya başlamış, bankada belirli miktarda parası bulunan kişilerin kredi başvuruları, bankaya göre değişebileceği gibi büyük ihtimalle kabul edilecektir.

Bankalar, verdikleri hizmetin kendilerine geri dönüşünün olup olmayacağına ve müşterilerine güvenip güvenemeyecek olduklarına önem vermektedirler. Kredi başvurusu sırasında, başvuruda bulunulan bankada kayda değer derecede birikim olması ve kişilerin yukarıdaki örnekte olduğu gibi herhangi bir kaynaktan gelir kazanmaları halinde büyük olasılıkla kredi kullanmalarının önü açıktır.

18 yaşından küçük kişilerin kredi kullanmaları konusunda hangi bankaların daha olumlu olduğuna gelecek olursak, kredi kullanacak olan kişilerin olumlu denebilecek geçmişlerinin olduğu bankaları kredi başvurusu için tercih etmeleri her açıdan daha mantıklı olacaktır. Yukarıdaki örneğin altını çizerek yinelemek gerekirse, 18 yaşını doldurmamış ve yalnızca dersleriyle muhatap olan, herhangi bir gelir kaynağı bulunmayan bir lise öğrencisi bankaya gidip kredi başvurusunda bulunursa, bu başvuru  onay almayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu