Kredi Notu

Findeks Kredi Notunu Sorgulamak Öğrenmek Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi notu, herhangi bir bankadan kredi alınmak istendiği zaman incelenen hesap hareketleri ile ortaya çıkmaktadır. Kredi notunu oluşturan toplam 9 adet banka bulunmaktadır. Bu bankalar KBB ile ortak bir şekilde çalışmaktadır. KBB, kredi notlarını hesaplamak için bu 9 bankanın müşterilerinin hesap hareketlerini analiz etmektedir. Ödemelerin zamanında yapılıp yapılmaması, kart kullanımları gibi bilgiler kredi notunu oluşturan temel etkenlerdir. Kredi notu ile ilgili bilinmesi gereken başka bir durum ise bankaların tek şartı olmasa da birinci şartının kredi notu yüksekliği olduğudur. Özellikle SMS ve internet bankacılığı gibi hızlı yanıt verilen kredi başvuruları kredi notuna bakılarak değerlendirme yapılan alanlardır. Herhangi bir bankaya SMS ile kredi başvurusu yapıldığı zaman değerlendirilen ilk ölçüt kredi notu olmaktadır. Eğer kişinin kredi notu çok düşükse ve risk grubunda yer alıyorsa bu kişiye SMS ile ret cevabı verilmektedir. Kredi notu yüksek olan kişiler ise onay mesajı almaktadır. Onay mesajı alındıktan sonra en yakın banka şubesine gidilerek kredi için teslim edilmesi gereken evraklar bankaya verilerek kredi işlemleri başlatılabilir.

Findeks Kredi Notu Hesaplamak İçin Gerekli Olan Ölçütler Nelerdir?
Findeks kredi notu hesaplayabilmek için birçok ölçütün bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu ölçütlerden ilki geçmiş ödemelerdir. Daha önce alınmış olan kredinin zamanında ve düzenli bir şekilde ödenmiş olması findeks kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir. Eksik ve düzensiz ödemeler ise findeks kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bu ölçüt findeks kredi notu için yaklaşık olarak %30’luk bir değer ifade etmektedir. Yalnızca kredi değil kredi kartı ödemeleri de kredi notunda etkili olmaktadır. İkinci ölçüt hesap durumudur.

Kişinin bankalarda açık olan hesaplardaki işlem durumları ve borç durumları da findeks kredi notunu %25 oranında etkilemektedir. Bu noktada kişinin önceden alıp borcunu kapatmış olduğu krediler ile hem teminatlı hem de teminatsız borç bakiyelerine de bakılmaktadır. Kartların limitleri ve hesap hareketleri findekste etkili olmaktadır. Üçüncü ölçüt kredi başvurularıdır. Kredi başvurularının devamlı olarak yapılması findeks kredi notunu düşürmektedir. Özellikle reddedilen kredi başvurusunun ardından beklemeden başka bankaya kredi başvurusu yapmak kredi notunda ciddi bir düşüşe neden olmaktadır. Bu durumu önlemek için reddedilen bir kredi başvurusunun ardından en az 6 ay beklemek gerekmektedir. Çünkü KBB 6 ayda bir kişilerin kredi başvurularını sistemden silmektedir. Bu ölçüt findeks kredi notunun oluşmasında %20 oranında etkili olmaktadır. Dördüncü ölçüt kredi kulanım yoğunluğudur. Bu ölçüt kredi notunu %15 oranında etkilemektedir. Bu ölçütü biraz daha açacak olursak daha önce herhangi bir bankadan kredi alıp kullanmış olan bir kişi ile daha önce hiç kredi almamış olan kişilerin kredi notu farklı olmaktadır. Hiçbir banka işlemi yapmamış ve banka hizmeti almamış olan kişilerin kredi notu sıfır olmaktadır. Geriye kalan ölçütler ise kredi notunu %10 oranında etkilemektedir.

Findeks Kredi Notu Gruplaması Nedir?
Findeks kredi notu gruplaması kişilerin kredi notlarına göre sınıflandırıldığı gruplardır. Bu gruplar kredi başvurularında değerlendirme ölçütü olarak kullanılmaktadır. Kredi notu 0 ile 699 arasında olan kişiler en riskli olarak adlandırılan gruptur. Bu grupta aldığı kredileri hiç ödememiş ve yasal takip süreci başlatılmış kişiler ya da kredi notu sıfır olan, daha önce hiç banka hizmeti almamış kişiler bulunmaktadır. Kredi notu 700 ile 1099 arasında olan kişilrt orta riskli grupta yer almaktadır. Orta riskli grup da kredi alma konusunda sıkıntı yaşayabilmektedir.

Kredi notu 1100 ile 1499 arasında olan kişiler az riskli gruptadır. Az riskli grup risk grupları içerisinde kredi alma şansı en yüksek olan gruptur. Risk grupları bittikten sonra kredi konusunda iki grup kalmaktadır. Bu gruplar iyi ve çok iyi olarak adlandırılan gruplardır. İyi grubun kredi notu 1500 ile 1699 arasındadır. Çok iyi olan grubun kredi notu ise 1700 ile 1900 arasındadır. İyi ve çok iyi olarak adlandırılan grupların kredi alma şansı oldukça yüksektir. Bu kişiler daha önce almış oldukları kredileri zamanında ve eksiksiz olarak ödemiş olan kişilerdir. Tekrar kredi alma konusunda da geçmişteki ödemelerinden dolayı sıkıntı yaşamamaktadırlar.

Kredi Notunun Sorgulanması İle Kredi Notu Düşer Mi?
Findeks kredi notu sorgulamak krediye başvurulmadan önce  yapılması gereken bir işlemdir. Kredi notu sorgulamak kredi notunu düşürmemektedir. Aksine kredi notu sorgulamadan sürekli olarak kredi başvurusu yapmak kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. KBB, 6 ayda bir kredi başvurularını sistemden silmektedir. Bu nedenle kredi başvurusu yapmak için 6 ay daha beklemek gerekmektedir. Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu sorgulanırsa bankanın cevabının ne olacağı tahmin edilebilir. Bu yönden findeks kredi notu sorgulamak önemlidir.Siz de findeks kredi notu ve findeks kredi notu sorgulamanın kredi notuna etkisi ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu