Bankalar

Bankadaki Vadesiz Hesaplar Nasıl Kapatılır? Hesap Kapanmazsa Ne Olur?

Bireysel ve kurumsal finans işlerinin yürütüldüğü kurumlara banka adı verilmektedir. Bankalara en fazla başvurulan konulardan birisi de kredi alımıdır. Kredi alımının en önemli avantajı ise toplu para ihtiyacının karşılanmasıdır. Konut alımı, araç alımı gibi fazla miktarda para gerektiren durumlarda kredi kurtarıcı olmaktadır. Kredi alabilmek için birçok şart bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki 18 yaş üzerinde olmaktır. 18 yaşın altında olan kişilerin banka hesabı olabilmektedir fakat kredi almaları mümkün olmamaktadır. 18 yaşından küçük olan kişilere banka hesabı açılmasının sebebi ise yatırım yapmaktır. Özetle hem kredi için hem de yatırım için açılan banka hesapları bulunmaktadır. Bu banka hesapları senelerce kullanılabildiği gibi kısa bir süre de kullanılabilmektedir. Kullanılmayan banka hesaplarının kapatılması ise birçok kişinin bilgi sahibi olmadığı bir konudur.

Banka Hesaplarının Kapatılmak İstenmesinin Nedenleri Nelerdir?
Günümüzde pek çok kişi banka hesaplarının açık olmasından şikayetçi olmaktadır. Bunun sebebi bankaların sürekli olarak gereksiz mesajlar göndermesidir. İndirim mesajları, kampanya mesajları gibi mesajlar müşterileri rahatsız etmektedir. Bunun dışında kullanılmayan bir banka hesabının açık kalması da çok mantıklı bulunmamaktadır. Bankalar hakkında yanlış bilinen durumlar ve bankalar hakkında yayılmış olan olumsuz haberler de banka hesaplarının kapatılmasını tetiklemektedir.

En yaygın bilinen yanlış ise uzunca bir zaman üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış olan bir banka hesabının kişiye icra gelmesine neden olacağı düşüncesidir. Fakat böyle bir durum mümkün değildir. Müşteriler yayılmış olan bu tarz haberler dolayısıyla korku hissetmektedir. Banka hesaplarının kapatılmak istenmesinin ana nedenlerinden birisi de budur. Banka hesapları ile ilgili problem yaşamamak için yapılması gerekenler ise oldukça basittir. Özellikle birden fazla banka hesabı olan kişiler bu hesapları takip ederek olumsuz durumlara engel olabilirler. Bankalar bu konuda müşterilerini sık sık bilgilendirmektedir. Banka hesabını kapatmak isteyen kişilerin de banka şubelerinden bilgi alması mümkündür.

Vadesiz Banka Hesabının Kapatılması Durumunda Bankalar Sorun Çıkarır Mı?
Bankaların müşteri çekmek için yaptığı birçok kampanya bulunmaktadır. Bu kampanyalar en fazla kredi alımlarında görülmektedir. Özellikle meslek gruplarına yönelik olarak yapılan kampanyalar oldukça dikkat çekmektedir. Öğretmenler için sağlanan kredi imkanları, esnaflar için sağlanan kredi imkanları, emekliler için sağlanan kredi imkanları şeklinde birçok kredi bulunmaktadır. Yalnızca kredi alımında değil kredi kartı ve banka kartı alımında da aynı durum geçerlidir. Reklam mesajları ve kampanyalar ile müşteri sayısı arttırılmaya çalışılmaktadır. Müşteri kazanmak için bu denli çaba harcanması gayet doğaldır. Fakat müşteri kaybetmemek için de bankalar tarafından aynı çabanın gösterileceğini unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle banka hesabı kapattırmak için geçerli nedenlerin olması gerekmektedir. Geçerli nedenler ile bankaya başvurarak hesabını kapattırmak istediğini söyleyen kişilerin başvuruları dikkate alınmakta ve en kısa sürede dönüş sağlanmaktadır.

Vadesiz Banka Hesabını Kapatmak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Vadesiz banka hesabı kapatmak için birden fazla yöntem vardır. Bu yöntemler SMS ile vadesiz banka hesabı kapatma, şubesiz dijital bankacılık ile vadesiz banka hesabı kapatma ve şubeye giderek vadesiz banka hesabı kapatma olarak sıralanabilir. SMS ile banka hesabı kapatmak için hesabınızı kapatmak istediğiniz bankanın SMS iletişim numarasına gerekli mesajı atabilirsiniz. Şubesiz dijital bankacılık olarak bilinen internet bankacılığı  ise her konuda olduğu gibi bu konuda da müşterilere yardımcı olmaktadır. Şubesiz bankacılık sayesinde banka kuyruğu beklemek gibi sorunlar yaşanmamaktadır.

Özellikle banka şubelerine gitmek için vakit bulamayan kişiler işlerini internet bankacılığı aracılığı ile halletmektedir. Fakat banka hesabı kapatmak için en kesin olan yöntem banka şubesine giderek birebir görüşme yapmaktır. Farklı bir şehirde açılmış olan banka hesabının kapatılması ise daha uğraştırıcı olmaktadır. Banka hesabı hangi şehirde açılmış ise yine o şehirde kapatılmalıdır. Bu durum için çeşitli kolaylıklar da sağlanmıştır. Hesap kapatmak için aynı şubeye gitmeye zaman bulamayan kişiler dilekçe ile işlerini halledebilirler. Dilekçe yazarken yapılması gereken şeyler T.C. kimlik numarası ile hesap açma tarihini belirtmek ve bu hesabın kapatılmak istendiğini yazmaktır. Son olarak dilekçeye tarih atılıp ad soyad ve imza da eklenerek bankaya gönderilir. Bankalar en fazla 15 gün içerisinde bu dilekçeye dönüş yapmaktadır.

Banka Hesabının Kendi Kendine Kapanması Mümkün Müdür?
Banka hesapları ile ilgili merak edilen başka bir konu da hesapların kendi kendine kapanıp kapanmadığıdır. Herhangi bir banka hesabı uzun bir süre kullanılmadığı zaman kapanmamaktadır. Ancak 2014 senesinde yürürlüğe girmiş olan bir kanun ile birlikte 6 ay boyunca hiçbir işlemde bulunulmamış olan banka hesaplarının kapatılmasına karar verilmiştir. Bu şekilde bir banka hesabına sahipseniz hesabınızın hala kapanıp kapanmadığını kontrol edebilirsiniz. Kullanılmayan banka hesapları kapatılmadan önce mutlaka müşteriye haber verilmesi gerekmektedir. Bu bilginin alınması SMS ile ya da internet bankacılığı bildirimi ile olabilmektedir.Bankanın müşterisini bilgilendirmeden vadesiz bir banka hesabını kapatması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Siz de vadesiz banka hesaplarının kapatılması ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu