Ekonomi Gündemi

Aracın Değeri Kasko Sigortasında Nasıl Belirleniyor? Kasko Değer Listesi Nedir?

Ülkemizde araç sahiplerini ilgilendire birçok konu bulunmaktadır. Kasko ve araç kasko değeri de bu durumlar arasında yer almaktadır. Araç kasko değeri için yayımlanmış olan belli bir liste bulunmaktadır. Fakat bu liste belli aralıklarla değişikliğe uğramaktadır. Bunun dışında bu listede yer alan rakamların kasko sigortası fiyatlarını da önemli ölçüde etkilediği bilinmektedir. Tek başına etken olmasa da yüksek oranda kaskoda etkili olması listeyi önemli hale getirmektedir. Ülkemizde araç kasko değeri kısaltması TSRŞB olan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Kurum tarafından çeşitli düzenlemeler yapılarak yayımlanan liste araç sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Kasko sigortasında araç değerlendirmesi yaparken dikkat edilen birçok durum bulunmaktadır.

Kasko Değer Listesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Kasko değer listesi aylık olarak yayımlanan bir listedir. Bu liste kasko sigortası yaptırırken ya da motorlu taşıtlar için ödenen vergilerde kullanılır. TSRŞB bu listeyi her ay güncellemektedir. Değer listesinin asıl amacı ise sigorta işlemleri yapılırken motorlu kara taşıtlarının değerini belirlemektir. Bu şekilde değer belirlemesi yapılması sayesinde hem piyasa fiyatları baz alınmakta hem de kasko için değerler belli olmaktadır. Değer listesi sayesinde kasko poliçesi daha kolay belirlenebilmektedir. Araç devir işlemleri yapılırken de noterde gerekli olan vergi hesaplamalarında bu liste kullanılmaktadır.

Noterin istediği vergi şekli MTV şeklinde geçen Motorlu Taşıtlar Vergisi’dir. Araç kasko değer listesinde yer alan tüm fiyatlar araca bağlı olarak değişmektedir. Aracın modeli, motor hacmi ve yaşı gibi özellikler değer listesinde de değişime neden olmaktadır. Herhangi bir araca kasko sigortası yapılmak istendiği zaman öncelikle kasko değer listesindeki veriler değerlendirilir. Bu değerlendirmeden sonra hem aylık prim tutarı hem de hasar yaşandığı zaman ödenecek olan tazminat tutarı belirlenir. Araç kasko değer listesi hazırlanırken belirli bir yaş aralığındaki araçlar için hazırlanmaktadır. Ülkemizde 15 yaşına kadar olan araçlar araç kasko değer listesinde yer alırlar. 15 yaşından daha fazla olan araçlar eski tip ve eski model oldukları için bu araçların sigorta bedelleri sigorta şirketi aracılığıyla belirlenmektedir.

Kasko Kapsamı
Kasko kapsamı aracın değerinin belirlenmesi  konusunda etkili olmaktadır. Bu şekilde aracın ne gibi olumsuz durumlara karşı güvencede olduğu da öğrenilmektedir. Fiyatlar aracın ağır hasar alması ya da yüzeysel hasar alması gibi durumlarda da değişim göstermektedir. Genellikle sürücüler arasında standart bir kasko hizmeti tercih edilmektedir. Bu standart kasko hizmeti içerisinde çalınma, yangın ve kaza gibi durumlar yer almaktadır. Bu gibi durumlar yaşandığı zaman kasko hizmeti sayesinde masraflar karşılanabilmektedir. Ayrıca kasko sigortasının sunduklarından memnun olmayan araç sahipleri kasko hizmetini genişletebilirler. Bu sayede daha fazla hizmet almaları da mümkün olacaktır. Teminat kapsamı genişledikçe kasko fiyatında da artış olacaktır. Buna dikkat ederek hizmet tercihi yapılması gerekmektedir. Bunun dışında kaskoda doğal afet, terör vs. gibi şeyler için koruma hizmeti de bulunmaktadır. İsteyen herkes ücreti mukabilinde bu hizmetlerden yararlanabilmektedir.

Poliçe İndirimleri Etkisi
Poliçe indirimleri kaskonun fiyatında etkili olmaktadır. Kasko yaptırdıktan sonra zaman içerisinde kazanılan hasarsızlık indirimi gibi indirimler ise kaskonun faydalarındandır. Bunun dışında kapsam dışı olarak bilinen diğer indirimler de bulunmaktadır. Bu indirimler araç güvenliği indirimi, teminat indirimleri ve sigorta yaşı ile ilgili olarak kazanılan indirimlerdir. İndirimler arasında en ayrıcalıklı olarak bilinen ise hasarsızlık indirimidir. Hasarsızlık indirimi sayesinde kaskonun geçerli olduğu zaman dilimi içinde hasar tazminatı alınmamışsa bu ayrıcalıktan faydalanılabilmektedir. Hırsızlık için alarm taktırmak isteyen kişiler güvenlik indiriminden yararlanabilirken yaşı ilerlemiş olan sigortalı kişiler ise yaş indiriminden yararlanabilirler.

Aracın Özellikleri
Aracın özellikleri kasko değer listesinde oldukça önemlidir. Aracın markası, modeli ve yaşına göre değer belirlemesi yapılmaktadır. Özellikle içerisinde yalnızca bunlar bulunmamaktadır. Birçok kişi aracın klima, navigasyon ve radyo gibi özelliklerinin kasko değer listesini etkilediğini bilmemektedir. Fakat bu özellikler de kasko değer listesinde belirleyici olmaktadır. Ayrıca aracın 15 yaş sınırı ülkemizde tüm kasko şirketleri tarafından dikkat edilen bir durumdur. 15 yaşından büyük olan araçların kasko değer listesinde yeri bulunmamaktadır. Bu araçların değerini öğrenebilmek için özel olarak sigorta şirketi ile görüşülmesi gerekmektedir. 15 yaşına kadar olan araçlar ise marka, model ve yaş özelliklerine göre kasko değer listesinde sıralanmaktadır.

Ruhsat Sahibinin Etkisi
Kasko ile ilgili durumlarda araç ve ruhsat sahibinin pek fazla etkisi olmadığı düşünülmektedir. Kasko sadece araca bağlı bir durum gibi gözükse de ruhsat sahipleri kasko fiyatlarında etkili olabilmektedir. Bunun sebebi aracın sahibi olan kişinin risk faktörlerini etkilemesidir. Risk faktörleri etkilendikçe kasko fiyatında da artış ya da azalış görülmektedir. Ruhsat sahibi olan kişi ile ilgili olan durumlar ise bu kişinin yaşı, ikamet ettiği şehir, aracın kullanım amacı, ehliyetinin bulunduğu süre ve mesleği gibi durumlardır. Siz de araç değerinin kasko sigortasında nasıl belirlendiği ve araç kasko değeri ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu