Krediler

Kaç Yaşına Kadar Kredi Çekilebilir? Kredi Yaş Sınırı Aşılabilir Mi?

Kredi vermek için pek çok konuda değerlendirme yapılmaktadır. Bu değerlendirme konularından birisi de yaş sınırıdır. Yaş sınırının konulmasının sebebi kişinin çektiği krediyi ödeyemeyeceği düşüncesidir. Bankalar bu konuda hem kendilerini garanti altına almak hem de müşterisi ile sorun yaşamamak istemektedir. Özellikle yaşlı kişilerin kredi başvurularına çoğu zaman red cevabı gelmektedir. Günümüzde emeklilere kredi veren çeşitli bankalar da bulunmaktadır fakat bankaların asıl önemsediği durum kişinin emekli ya da çalışan olması değil yaşıdır. Bankaların belirlemiş olduğu sabit bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Her banka kendi yaş sınırını kendisi belirler. Mesela bir banka 70 yaş sınırı koyarak 70 yaşına kadar olan kişilere 20 bin TL kredi imkanı sunarken diğer banka 80 yaş sınırı koyup daha düşük tutarda kredi verebilir. Bu durum tamamen bankaya kalmıştır.

Kredi Yaş Sınırlaması Aşılabilir Mi?
Kredi yaş sınırlamasının aşılabilmesi için birçok kişi başvuruda bulunmaktadır. Bu nedenle son senelerde çeşitli düzenlemeler yapılmasına karar verilmiştir. Böylece ülkemizdeki bankalar yaş sınırı belirlemeden ipotek ve kefil şartı koyarak kredi vermeye başlamıştır. Kredi alımında yaş sınırının önemsenmesinin bir diğer nedeni olan ölüm ve sağlık sorunlarından dolayı ödeme yapamama gibi durumlar ipotek ve kefil şartı ile önemsiz bir hale gelmiştir. Fakat bu durumda da dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Kredi alacak olan kişinin ipotek olarak göstereceği taşınmaz mal alınan kredinin en az yarısına denk gelmelidir.

Kredi tutarının yarısını karşılamayan taşınmaz ipotekler bankalar tarafından kabul görmemektedir. Bu tür bir durumla karşılaşmış olan ileri yaştaki kişilerin ekspere başvurmaları önerilmektedir. Eksper taşınmaz malın değerini belirleyecek ve buna göre bankaya kredi başvurusu yapılması ya da yapılmaması konusunda yönlendirme sağlayacaktır. Bu işlemleri gerçekleştirirken eksper durumundan haberi olmayan kişiler kredi başvurusundan sonra da eksper ile değer belirlemesi yapabilirler. Yaş sınırı olmadan kredi alabilmek için öncelikle evrakların tamamlanıp bankaya başvurulması gerekmektedir. Bankalar yaş konusunu önemsemeden kredi notuna dikkat etmekte ve risk grubunda olan yaşlı kişilere kredi vermemektedir. Her alanda olduğu gibi kredi notu bu alanda da önemini göstermektedir.

Kredi Almak İçin Alt Yaş Sınırı Var Mıdır?
Kredi almak için üst yaş sınırının bankadan bankaya değişiklik gösterdiğini söylemiştik. Alt yaş sınırı ise bankadan bankaya değişiklik göstermemekte, sabit kalmaktadır. Buna göre belirlenen alt yaş sınırı 18’dir. 18 yaşını doldurmamış olan kişiler kredi alamamaktadır. Bu konuda hiçbir banka esneklik sağlamamaktadır. Kanunlarla da belirlenmiş olan bu alt yaş sınırında oynama yapılması gibi bir durum da söz konusu olmamaktadır. Çünkü ülkemizde reşit olma yaşı 18 olarak belirlenmiştir ve bireylerin gerek banka işlemleri gerek başka işlemler yapabilmeleri için bu yaşı doldurmuş olmaları gerekmektedir.

70 Yaş Üzerine Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?
70 yaşından büyük kişilere kredi veren bankalar bulunmaktadır. Fakat bu bankaların birçoğu düşük tutarlada kredi vermekte ve faiz oranını yüksek tutmaktadır. Bu nedenle kredi almadan önce iyice araştırma yapmak gerekmektedir. Ödeme zorluğu çekilmesi durumu yaşlı kişilerde çok fazla görülen bir durumdur. Bu durumu önlemek ve banka ile mahkemelik olmamak için hem alınacak tutarın hem de faiz oranının uygun olmasına dikkat edilmelidir. 30 yaş civarlarında elinde maaş bordrosu ya da gelir belgesi ile bankaya başvuran bir kişi kolaylıkla kredi alabiliyorken 70 yaşındaki kişiler için bu durum pek kolay olmamaktadır.

Bu kişiler kefil ve ipotek talepleri, evrak prosedürleri ve yüksek faiz oranları gibi durumlardan dolayı mağdur olabilmektedir. Bankaların belli bir yaşın üzerindeki insanlara kredi verirken dikkat ettiği çeşitli noktalar da bulunmaktadır. Bunlardan birisi de emekli maaşıdır. Emekli maaşı olan yaşlılar olmayan yaşlılara göre daha avantajlı durumdadır. Bu kişilerin ödemelerini daha rahat yapacağı düşünülmektedir.  Ayrıca emekli  maalı alan kişilerin kredi çekmesi için kendi bankalarına başvuru yapmaları daha mantıklı olmaktadır. Maaş alınan banka daha fazla avantaj sağlamakta ve faiz oranında yardımcı olabilmektedir.

Yaş Sınırlarına Göre Bankalar Ne Kadar Kredi Vermektedir?
Vakıfbank yaş sınırı olarak 80 yaş altını belirlemiştir. Bu kişilere sağladığı kredi imkanı ise 20 bin TL’dir. Denizbanj 80 yaş sınırı koymuş ve talebe göre kredi çekme işlemini gerçekleştirmektedir. Belirlediği sabit bir tutar bulunmamaktadır. ING Bank 70 yaş sınırı koymuştur. Kredi miktarı ise 15 bin TL’dir. TEB yaş sınırı olarak 70 yaşı belirlemiştir. Talebe göre kredi vermektedir. Fibabanka 80 yaşına kadar kredi vermektedir. Belirlediği sabit bir miktar yoktur, talebe göre kredi vermektedir. Aktif Bank 80 yaşına kadar kredi vermektedir. Kredi tutarı ise 40 bin TL’dir. PTT Bank 80 yaş sınırı koymuştur. Yalnızca emekli müşterilere kredi vermektedir. Odeabank’ın belirlediği yaş sınırı 70’dir. Belli bir kredi miktarı yoktur. Siz de kaç yaşına kadar kredi kullanılabileceği ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu