Krediler

Konut Kredisi Çekerek Ev Almak Avantajlı Mı? Kira Ödemek Yerine Ev Sahibi Olun

Kredi birçok insanın nakit para ihtiyacını karşıladığı bir yöntemdir. Kredi ile ev, araba gibi hizmet alımı yapılabildiği gibi bireysel borç ödemeleri ya da sermaye için para biriktirme gibi işlemler de yapılabilir. Ev almak için çekilen krediler konut kredisi olarak adlandırılmaktadır. Araba almak için taşıt kredisi, diğer ihtiyaçlar için de ihtiyaç kredisi çekilmektedir. Kişiler ihtiyaçlarına göre aldıkları krediyi şekillendirebilmektedir. Günümüzde en sık kullanılan kredi şekli konut kredisi olarak bilinmektedir. Konut kredisinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

Başkalarına Değil Bankaya Borçlanırsınız
Konut kredisinin sağladığı en büyük avantajlardan birisi de yüklü miktarda olan nakit ihtiyacının banka aracılığı ile karşılanmasıdır. Bankalar konut kredisi için birçok imkan sunmaktadır. Bu sayede tanıdıklardan para alma gibi durumlara da gerek kalmamaktadır. Birçok kişi bankanın faiz ile çalışması nedeniyle tanıdıklardan para almayı, daha sonra onlara ödeme yapmayı tercih etse de bu doğru bir yöntem değildir. Bankaların konut kredisi için belirlemiş oldukları oldukça uygun faiz oranları bulunmaktadır. Bu faiz oranları sayesinde aylık ödemelerde de çok zorluk yaşanmayacağı gibi toplam maliyet de çok fazla olmamaktadır. Bu nedenle bankalara ödeme yapmak başkalarından para almaktan daha mantıklıdır. Ayrıca tanıdıklara olan borcun kısa vadede ödenmesi gerekmektedir. Oysaki banka için bu durum geçerli değildir. Bankalar konut kredileri için 120 ay ile 180 ay arasında değişen vade seçenekleri sunmaktadır. Bu şekilde ödemelerin de daha kolay yapılması sağlanmaktadır.

Kira Ödemesi Yerine Kendi Evinize Sahip Olabilirsiniz
Konut kredisi sayesinde kira derdinden kurtulmak da mümkündür. Kira sisteminde başkasının evinde oturulmakta ve bunun karşılığında o kişiye barınma ücreti verilmektedir. Konut kredisi alan kişiler ise kendi evinde oturarak kendi evinin borcunu ödemektedir. Bazen konut kredilerinin kiralardan daha fazla olduğu düşünülmektedir. Durum böyle olsa da kiranın üzerine biraz daha ekleme yaparak ev sahibi olmak daha mantıklıdır. Örneğin kirada otururken aylık 600 TL ödeme yapılıyorsa konut kredisi için 800 TL ödeme yapmak ve birkaç sene sonra kendi evinize sahip olmak oldukça avantajlıdır. Başka bir örnek verecek olursak  50 bin TL peşinatlı ve 130 bin TL civarında bir konut kredisi kullanılacağını düşünelim. Bu konut kredisini 80 bin TL olarak alacak olan kişi 120 ay boyunca vade seçeneği kulanırsa aylık olarak da 1.100 TL kredi taksiti öder. 700-800 TL kira ödemek yerine bu tutardaki kredi taksitini ödeyerek kişinin ev sahibi olması daha avantajlıdır. Ayrıca kiranın her yıl artma gibi bir durumu varken konut kredisinin artma durumu yoktur. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğu zaman konut kredisi ile ev almanın çok daha avantajlı olduğu görülmektedir.

Konut Kredisinde Yapılandırma Mümkündür
Konut kredisinde yapılandırma yapmak mümkündür. Yapılandırma yapabilmeniz için kredinin faiz oranlarında değişiklik olması ya da elinize başka bir yerden toplu para geçmesi gibi durumlar etkili olmaktadır. Bu durumlarda bankalar konut kredisi için yapılandırma imkanı sunmaktadır. Yapılandırma ile ilgili göz önünde bulundurulması gereken durum ise ceza ödemesidir. Yapılandırma yapılacağı zaman geriye kalan borç tutarı baz alınarak bu tutar üzerinden %2 oranında ceza ödenmektedir. Fakat ceza oranının yüzdesi de oldukça düşüktür. Bunun dışında toplu para ile kredi yapılandırması yaparak kredinin vadesini düşürmek mümkündür. Böylece geri kalan ödeme de çok rahat bir şekilde yapılacaktır.

Taksit Artışı Yaşamazsınız
Konut kredisinde taksit artışı gibi bir durum mümkün olmamaktadır. Taksit tutarları her zaman sabit kalmaktadır. Örneğin 10 yıl vadeli bir şekilde 120 ay kredi kullanan bir kişi kredi ödemesi bitene kadar aynı taksit tutarı üzerinden ödeme yapmaktadır. Kira ile konut kredisini karşılaştırdığımız zaman bu durum direkt göze çarpmaktadır. Kiranın her yıl artması gibi bir durum söz konusudur. Konut kredisi ise sabit taksit tutarı ile ödemede kolaylık sağlamaktadır.

Evinizin Değeri Eksper Tarafından Belirlenir
Konut kredisinin kişiye sağladığı en önemli avantajlardan birisi de eksper avantajıdır. Eksper kişilerin ev konusunda kandırılmasını da önlemektedir. Çünkü konut kredisi başvurusu yaptığınız zaman bankalar ekspertiz raporu da istemektedir. Eksper evin değerini belirlemekte ve tapu gibi belgeler için problem olup olmadığına bakmaktadır. Eğer bu konuda herhangi bir sorun varsa eksperlerin raporları olumlu yönde olmamaktadır. Bu sayede kandırılma gibi durumlar da engellenmiş olmaktadır.

Borcunuzu Uzun Vadede Ödeyebilirsiniz
Konut kredisi vade süresi oldukça geniş tutulan bir kredi çeşididir. Bu sayede borç ödeme konusunda zorluk çekilmesi gibi durumlar yaşanmamaktadır. Aylık olarak düşük tutarlar ödeyerek daha uzun vadede borç kapatılabilmesi mümkündür. 120 aya kadar ödeme yapılabilmesi özellikle ev sahibi olmak isteyen gençler için avantaj sağlamaktadır. Banka dışında herhangi bir kişiden borç alındığında bu kadar uzun süre vadelendirmek mümkün olmamaktadır. Siz de konut kredisi ile ev almanın sağladığı avantajlar ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu