Krediler

Banka Kredisiyle Alınan ve Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir Mi?

Kredi alınırken gerekçe gösterilen birçok konu bulunmaktadır. Bu konulardan birisi de konut alımıdır. Konut alımı sayesinde insanlar kira derdinden kurtulmakta ve başkasının evine para ödemek yerine kendi evine sahip olmaktadır. Günümüzde konut kredilerinde ciddi fırsatlar bulunmaktadır. Özellikle bankaların müşterileri için sağladığı bu imkanlardan meslek grubu olarak faydalanan kişiler daha avantajlı olmaktadır. Bu duruma örnek verecek olursak öğretmenler için kredi, emekliler için kredi, çiftçiler için kredi ve esnaflar için kredi gibi kampanyalardan bahsedebiliriz. Bu şekilde herhangi bir meslek grubuna yönelik olarak verilen kredilerin faiz oranları daha düşük olmaktadır. Ayrıca toplu olarak bir gruba hitap ettiği için tercih edilme sayısı da otomatik olarak artmaktadır. Konut kredisi için de bazen bu tür uygulamalar yapılabilmektedir.

Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir Mi?
Konut kredisi ile ilgili yaşanan çeşitli problemler de bulunmaktadır. Bu problemlerden birisi de kredi ile alınan evin satılması problemidir. Kredi ile alınmış olan evin borcunun devam etmesi durumu evin satılmasına engel teşkil etmemektedir. Fakat bu durum için kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bankalar bu konuda müşterilere ellerinden geldiği kadar yardımcı olmaktadır. Verilere bakıldığı zaman ülkemizde ev satın alan kişilerin yarısına yakınının konut kredisi ile ev satın aldığı görülmektedir. Vade süresi uzun olan konut kredisinin vadesi devam ederken satış yapılması durumu da fazlaca yapılmaktadır. Bu nedenle endişe duyulmasına da gerek yoktur. Hatta gerekli miktarda nakit paranın olması durumunda konut kredisinin kapatılabilmesi ya da ev üzerindeki banka ipoteğinin kaldırılması durumu da yaşanılmaktadır.

Kredi Borcu Devam Eden Konut Tekrar Kredi İle Alınabilir Mi?
Kredi borcu devam eden bir konutu beğeni almak isteyen kişilerin nakit problemi yaşaması durumunda bu konut için kredi çekebilmesi mümkündür. Fakat ev üzerinde zaten bir kredi bulunduğu ve yeni alıcı da kredi hakkını kullanmak istediği için bankalar ile görüşülmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle bankaların arasında bir yazışma gerçekleşmesi zorunludur. Bu yazışma ile satış işlemi onaylandığı zaman ev alımında da herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Kredi borcu devam eden banka ile yeniden kredi alınmak istenen banka aynı ise bu durumda süreç kısa sürmektedir. Alınan yanıt ne kadar hızlı olursa evin satış işlemlerine de o kadar hızlı başlanmaktadır.

Kredi borcu devam eden bir evin krediyle alınması için yedi aşamadan geçilmesi gerekmektedir.İlk aşamada alıcı kişinin kredi başvurusunun onaylanması beklenmektedir. Onay mesajı ya da yazısı alındıktan sonra ev için eksper gönderilmektedir. Eksper evi inceleyerek değerini belirlemekte ve diğer işlemleri gerçekleştirmektedir. Daha sonra evin hangi banka tarafından ipotek altında olduğu belirtilmektedir. İkinci aşamada resmi yazı devreye girmektedir. Evi almak için kredi başvurusu yapılan banka, ev üzerinde ipoteği olan bankadan ipoteğin kaldırılmasını istemektedir. İpoteğin kaldırılması için evin borcunun kapatılması gerekmektedir.

Bu noktada tüm yük evin kredi borcunu ödeyen kişiye düşmektedir. Toplu bir nakit para ile evin kredi borcunu kapatması durumunda ipotek kaldırılmakta ve süreç devam etmektedir. Üçüncü aşamada bu resmi yazının gönderimi gerçekleşmiş olmaktadır. Böylece tapuda satış için işlemlere başlanmakta ve ev için ikinci kredinin çekildiği banka ev üzerine ikinci ipoteği eklemektedir. Dördüncü aşamada tapu ile ilgili belgelerin tamamının geldiği belirlendikten sonra kredi açılışı yapılmaktadır. Beşinci aşamada kredi alan kişiye değil borçlu olunan bankaya tutar aktarımı yapılmaktadır. Altıncı aşamada kredi kapatıldığı için ipoteğin de kaldırıldığına dair olan yazı banka şubesinden alınmaktadır. Yedinci ve son aşamada ise ipotek tamamen kaldırılmakta ve ikinci ipotek diye bir şey kalmamaktadır.

Kredi Borcu Devam Eden Konut Nakit Olarak Alınabilir Mi?
Kredi borcu devam eden bir evin nakit olarak alınması mümkündür fakat bu noktada alıcı ve satıcının birbirine güvenmesi gerekmektedir. Eğer alıcı ve satıcı arasında güven varsa blokeli çek yönteminin kullanılmasına da gerek kalmamaktadır. Nakit ev satışı da kredi ile ev satışında olduğu gibi yedi aşamada gerçekleşmektedir.  İlk aşamada borçlu olunan bankadan güncel borç tutarı öğrenilmektedir. Bu borcun üzerine erken ödeme cezası da eklenerek hesaplama yapılmalıdır. İkinci aşamada konut kredisinin kapatılması için ödenecek olan ek tutar haricinde geriye kalan diğer tutar bankaya yatırılmaktadır. Bu işlemin kredi borcu devam eden bankada yapılması işlemlerin daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Üçüncü aşamada bankadan blokeli çek alınmakta ve süre dolana kadar para çekme işlemi yapılamamaktadır. Dördüncü aşamada blokeli çek tapuda stış işlemi ile beraber satıcıya verilmektedir. Beşinci aşamada satıcı blokeli çek sayesinde alacağı miktarı bankadan tahsil etmektedir. Altıncı aşamada borç ödenen bankaya borç kapama tutarı yatırılmakta ve ipoteğin kaldırılması beklenmektedir. Yedinci aşamada ise bankanın yazı göndermesi ile ipotek kalkmakta vve ev yeni sahibine teslim edilmiş olmaktadır. Siz de kredi ile alınan evin satımı hakkında bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu