Kredi Notu

Kredi Sicilini Hangi Durumlar Olumsuz Etkiler? Neler Yapmamalıyız?

Finansal ihtiyaçların artış göstermesi ile birlikte kişilerin bankaya olan ihtiyaçları da artmıştır. Çeşitli kurumsal işlemler ve fatura ödemeleri bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Özellikle internet bankacılığının yaygın hale gelmesi ile birlikte şubelerde sıra bekleme gibi sorunlar da ortadan kalkmıştır. Bankaların en fazla hizmet verdiği alanlardan birisi de kredidir. Krediler acil nakit ihtiyacı ve toplu para ihtiyacı gibi durumlarda kurtarıcı olmaktadır. Bankalar müşterilerine kredi verirken çeşitli durumları göz önünde bulundurmaktadır. Bu durumlardan birisi de kredi sicilidir. Kredi sicili kişilerin kredi alımının önündeki en büyük engel olabildiği gibi temiz olması durumunda avantaj da sağlamaktadır. Kredi sicilinin bozuk olmaması için kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir.

Kredi notu kredi sicili ile doğrudan bağlantılı olan bir konudur. Kredi sicilinin sağladığı kredi avantajlarından yararlanmak için kredi notu yüksek tutulabilir. Bu noktada öncelikle yapılan kredi başvurularına dikkat etmek gerekmektedir. Kredi başvurularının sürekli olarak yapılması ve aradan belli bir süre geçmesinin beklenmemesi kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bu durumda kredi sicili de olumsuz etkilenmektedir. Bunun dışında ödemelerin düzenli yapılmaması ve aksatılması gibi durumlar da kredi siciline zarar vermektedir.  Ülkemizde kredi sicilini incelemek ve belirlemek için kısaltması KKB olan Kredi Kayıt Bürosu kurulmuştur.

Kredi Kayıt Bürosu, Merkez Bankası ile birlikte çalışmaktadır. Bankalar herhangi bir müşterinin kredi talebini değerlendirmek için kredi notuna ihtiyaç duyduklarında Kredi Kayıt Bürosu’na başvurmaktadır. Bankaların veri tabanlarında yer alan hesap bilgileri ve çeşitli ödemeler sayesinde kişilerin kredi notu oluşturulmaktadır. Kredi notu yüksek olan kişiler çeşitli bankalarda düşük faiz avantajlarından da faydalanabilmektedir. Ayrıca genel banka işlemlerinin yapılması ve bankadan hizmet alınması konusunda kredi notu yüksek olan kişiler her zaman daha avantajlı olmaktadır. Kredi sicili ile kredi notunun birbiri ile doğru orantılı olduğunu düşündüğümüz zaman kredi notunun yüksek olmasının önemi daha rahat anlaşılabilmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu Kredi Sicilini Nasıl Etkiler?
Kredi Kayıt Bürosu kredi ve finans işlemlerinin tamamı ile ilgili kayıt tutmaktadır. Bu kayıtlar kişilerin geçmiş banka işlemlerini ve kredi işlemlerini de içermektedir. Kredi taleplerinin bu kadar fazla olması Kredi Kayıt Bürosu’nda da yoğunluğa neden olmaktadır. Fakat bankaların kredi başvurularını onaylaması için de Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıtlarına ihtiyacı vardır. Kredi sicili belirlenirken bu kayıtlar kurumdan istenmektedir. Kredi sicili oluşturulurken olumlu ve olumsuz sonuçlanmış olan tüm banka işlemleri dikkate alınmaktadır. Tıpkı adli sicilde olduğu gibi kredi sicili de kişilerin ekonomik durumları hakkında bankaları bilgilendirmektedir. Bu nedenle kredi sicili bozuk olan kişilere genellikle kredi imkanı tanınmamaktadır. Kredi kartı işlemleri, fatura işlemleri, kredi işlemleri ve yatırım işlemleri gibi akla gelebilecek her türlü banka hizmeti Kredi Kayıt Bürosu’nun sisteminde yer almaktadır. Bu sistem sayesinde kredi notu da oluşturulmaktadır. Kredi notunun oluşturulduğu sisteme findeks adı verilmektedir. Kredi sicili bu şekilde Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olmaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Kredi Sicili İçin Önemli Midir?
Geciken fatura ödemeleri kredi sicilini olumsuz etkileyebilmektedir. Fatura ödemelerinin kredi işlemleri ile ilgili olduğu bilinmektedir fakat genel olarak banka işlemleri ile pek bir bağlantısı bulunmamaktadır. Kredi sicilini etkileme durumu da olan fatura ödemeleri ne kadar düzenli ve eksiksiz yapılırsa kredi notuna aynı oranda katkıda bulunmaktadır. Bunun asıl sebebi ise ödeme düzenliliğinin kişinin ekonomilk durumu üzerinde belirleyici olmasıdır. Ödemelerini düzenli yapmayan kişilerin kredi ödemelerinde de sorun çıkaracağı düşünülmektedir. Bu nedenle faturaların zamanında ödenmesi için birçok kişi otomatik ödeme talimatı vermektedir. Otomatik ödeme talimatı sayesinde kredi notunda yükselme mümkün olabilmektedir.

Sürekli Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Sicilini Bozar Mı?
Kredi sicil notları için hesaplama yapılırken Merkez Bankası’na bağlı olan kurumlar tarafından sizin gelir ve giderlerinize de bakılmaktadır. Hesaplama gelir ve gider baz alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle elde ettiğiniz gelire göre harcama yapmanız önemlidir. Gelirinizin üzerinde yaptığınız harcamalar size eksi ödeme olarak geri dönecektir. Kredi sicilinin bozulması konusunda en çok yaşanan problemlerden birisi de budur. Bu problem ile bağlantılı olarak borçlar ödenemediği için bankalara sürekli olarak kredi başvurusu yapılması durumu yaşanmaktadır.

Bankalara art arda kredi başvurusu yapmak kişinin şansını arttırmaz ya da ona herhangi bir avantaj sağlamaz. Aksine kredi notunun düşmesine sebep olur. Bu nedenle herhangi bir bankaya kredi başvurusu yapıp red cevabı aldıktan sonra başka bankalara da başvuru yapılmaması gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu yapılan kredi başvurularını ve bu başvuruların sonuçlarını 6 ayda bir sistemden silmektedir. 6 ay geçtikten sonra tekrar kredi başvurusu yapmak kredi notunda ve sicilinde olumsuz bir duruma neden olmamaktadır fakat 6 aydan önce yapılan diğer başvurular kredi notunu ve sicilini olumsuz etkilemektedir. Siz de kredi sicili ve kredi sicilini olumsuz etkileyen durumlar ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu