Krediler

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Nasıl Alınır ve Kimlere Verilir?

Yatırım amacı güdülerek yapılan işlerden en bilineni işletme açmaktır. İşletme sahibi olmak için öncelikle yeterli sermayeye sahip olmak gerekmektedir. Elinde yeterli sermayesi bulunmayan kişiler ise kredi alarak ya da devlet desteğinden faydalanarak işletme açmaktadır. Bu işletmeler de iş yeri sahipleri için farklı kazanç fırsatları oluşmasını sağlamaktadır. İşyeri açan kişilerin para kazanmak için birçok farklı seçeneği olmaktadır. Bu seçenekler yapılan işe göre değişmektedir. Esnaflar ve tarımla uğraşan kişilerin açtığı işletmelerde farklı hizmetler sunarak para kazanma şansı bulunmaktadır.

Özellikle tarım sektöründe bu imkanlar oldukça geniştir. Tarımla uğraşıp aynı zamanda bir işyeri sahibi olan kişiler işletmelerini geliştirmek için ya da işletmelerinin devamlılığını sağlamak için devletten çeşitli destekler almaktadır. Bu destekler tarımsal alanda üretimi arttırmaya yönelik olmaktadır. Devletin hemen hemen her konuda tarımla uğraşan kişilere destek sağladığı da bilinmektedir. Devletin bu şekilde tarım sektörünü desteklemesi ve teşvikte bulunması çiftçilerin ve işletme sahiplerinin de üretime olan katkı payını arttırmaktadır. Devletin tarım alanında verdiği kredilerden birisi de tarımsal borçlu cari hesap kredisidir.

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Kimlere Verilir?
Tarımsal borçlu cari hesap kredisi tarım ile ilgilenen ve işyeri sahibi olan kişilere verilir. Kısaca bir tanım yapacak olursak tarımsal borçlu cari hesap kredisinin kurumsal değil bireysel faaliyet gösteren işletme sahiplerine verildiği söylenebilir. Kurumlar bu krediden faydalanamamaktadır. Tarımsal borçlu cari hesap kredisi alabilmek için hem devlet bankalarından hem de özel bankalardan başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Yalnızca tarımsal borçlu cari hesap kredisi değil tarım ile ilgili birçok krediye bu bankalar üzerinden başvurmak mümkündür. Kredi sunumunda çeşitli kampanyalar da yapılmaktadır. Bu kampanyalar sayesinde müşteri çekmek ve çeşitli iş, meslek grupları ile birlikte çalışmak mümkün olabilmektedir. Bankaların kredi kampanyalarında en fazla uyguladığı yöntem gruplar halinde kredi verme yöntemidir. Bu şekilde aynı meslek gruplarına imkan sağlanmaktadır. Tarımsal borçlu cari hesap kredisinde önemli olan nokta tarım ile bireysel şekilde uğraşılmasıdır.

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisinin Tercih Edilme Nedeni Nedir?
Tarımsal borçlu cari hesap kredisinin tercih edilmesinin başlıca nedeni sektöre hitap ediyor olmasıdır. Bankalardan kredi alırken de meslek gruplarına ve sektöre hitap etmesi durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Aynı durum tarımsal borçlu cari hesap kredisi için de geçerlidir. Tarım sektörü oldukça geniş bir sektördür ve bu sektörde faaliyet gösteren kişi sayısı da oldukça fazladır. Faaliyet gösteren kişi sayısının fazlalığı ile orantılı olarak rekabet de artmaktadır. Herhangi bir bankadan tüketici kredisi ya da ihtiyaç kredisi almak yerine tarımsal borçlu cari hesap kredisi almak daha mantıklı olmaktadır.

Kredinin tercih edilmesinin başlıca sebebi bu şekilde açıklanabilir. Ayrıca tarımla uğraşan herhangi bir kişinin yaptığı iş boyunca maddi destek görmesi gerekmektedir. Çünkü tarım süreklilik isteyen bir iştir ve diğer kredi alımlarında sorun yaşanması muhtemeldir. Kredinin kesilmesi ya da ödenememesi gibi durumlar kişiyi zor durumda bırakabilmektedir. Bu durumu önlemek için bankadan sıradan bir kredi almak ya da tanıdıklardan para istemek yerine tarımsal borçlu cari hesap kredisinden faydalanılmaktadır. Hem özel sektörde yer alan hem de devlet destekli bankalar tarımsal borçlu cari hesap kredisi konusunda kişilere yardımcı olmaktadır. Önemli olan kredi şartlarının sağlanıyor olmasıdır.

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Belgeler ve Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?
Bu kredi için herhangi bir bankaya başvuru yapmadan önce devletin bu konudaki teşviklerinin araştırılması faydalı olacaktır. Çünkü devlet teşvikleri daha fazla kar elde edilmesini ya da işletmenin daha kısa sürede büyümesini sağlayabilmektedir. Birçok işletme bu sayede ciddi atılımlar gerçekleştirmiştir. Devlet teşviklerinin yetersiz bulunması durumunda kredi için başvuru yapılabilir. Bankaların internet siteleri kredi bilgilendirme araçları arasında en yaygın kullanılan yerlerdir. Bunun dışında banka şubelerinden yeterli bilgi edinmeniz de mümkündür. Bankaların kredi fırsatlarını iyice inceleyip araştırma yaptıktan sonra herhangi bir bankaya karar verebilirsiniz. Bankadan tarımsal borçlu cari hesap kredisi alabilmek için tarım alanında faaliyet gösterdiğinize dair bir belgeniz olması gerekmektedir.

Bu belgeyi bankaya sunarak başvurunuzun ilk aşamasını gerçekleştirmiş olursunuz. Fakat kredi ile ilgili bilinmesi gereken bir durum daha bulunmaktadır. Bu durum özel bankalar ile devlet bankaları arasındaki farktır. Özel bankaların her biri birbirinden farklı şartlar öne sürebilir. Sürecin daha rahat olması için kredi başvurusu yapacağınız bankanın ne gibi belgeler istediğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bu belgeler ve kredi hakkında detaylı bilgilerin tamamı bankanın internet sitesinde yer almaktadır. Bankaların ortak olarak istediği çeşitli belgeler de bulunmaktadır. Bu belgeler T.C. kimlik fotokopisi, çiftçilik belgesi çiftçi kayıt sisteminde bulunan bazı belgelerdir. Bu belgelerin tamamının teslim edilmesi durumunda kredi almak için herhangi bir engel de kalmamaktadır. Siz de tarımsal borçlu cari hesap kredisi ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu