Krediler

Yabancılara Konut Kredisi Çıkar Mı? Hangi Bankalar Verir?

Ülkemizde kredi ihtiyacı duyan birçok kişi bankalara bu talep ile başvuru yapmaktadır. Fakat bu kişilerin hepsi Türkiye vatandaşı olmamaktadır. Yabancı uyruklu olan ve ülkemizde herhangi bir şekilde yatırım yapmak isteyen kişilerin de kredi için başvuru yaptığı bilinmektedir. Özellikle mortgage denilen konut kredisi yabancı uyruklu olmasına rağmen ülkemizde yaşayan kişiler tarafından alınabilmektedir. Gerek iş gerek yatırım gibi sebeplerle Türkiye’de ikamet eden yabancı sayısında artış olduğu gözlenmektedir. Bu kişiler kira ödemek yerine kendi evlerine sahip olmak ve buradan gittiklerinde bu evden bir getiri beklemektedir. Bu nedenle konut kredisi alımı da gitgide yaygınlaşmaktadır.

Yabancı Uyruklu Kişilerin Kredi Alması Zor Mudur?
Yabancı uyruklu olup konut kredisi almak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar ve istenilen belgeler bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Günümüzde hem Türkiye vatandaşı olan kişilere hem de yabancı uyruklu kişilere konut kredisi alımında çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu sayede isteyen herkesin ev sahibi olması durumunun da önü açılmış olmaktadır. Ayrıca nakit desteği olarak konut kredisi veren bankalar yalnızca bununla kalmamakta, acil ihtiyaç duyulması durumunda da finansman desteği sağlamaktadır. Yabancı uyruklu kişilerin ülkemizde konut sahibi olması durumuna en fazla destek veren kanun ise Mütekabiliyet Kanunu olmuştur.

Bu kanun sayesinde yalnızca ülkemizde ikamet eden fakat ev alma konusunda çekinceleri olan yabancıların içindeki şüpheler kalkmıştır. Ev alma oranında da artış gözlenmiştir. Hem özel bankaların hem de devlet destekli bankaların arasındaki rekabeti düşünürsek bu konuda da çeşitli kampanyalar ve düzenlemeler yapıldığını söyleyebiliriz. Özellikle faiz oranları ve vade seçenekleri gibi konularda tekrar düzenlemeye gidilmiş ve daha fazla kişinin kredi imkanlarından yararlanması sağlanmıştır. Bankaların istedikleri evraklar kurumdan kuruma değişiklik gösterse de her bankanın sabit olarak istediği bazı evraklar da bulunmaktadır. Bunlar genellikle ikamet edilen yer ve kimlik gibi zorunlu belgeler olmaktadır.

Yabancı Uyruklu Olan Bir Kişi Nasıl Kredi Alabilir?
Yabancı uyruklu olan bir kişinin kredi alabilmesi için tercih edebileceği iki yol bulunmaktadır. Bu yollardan ilki banka ile ikincisi avukat yolu ile olmaktadır. Banka yolunu tercih etmek isteyen kişiler öncelikle bir bankaya gitmeli ve burada almak istediği konut kredisi ya da mortgage için başvuru yapmalıdır. Bu noktada önemli olan başvurunun şahsen yapılmasıdır. İkinci yolu tercih etmek isteyen kişiler ise baro ile bağı bulunan bir avukat ya da herhangi bir kişinin bütün hakları üstlendiği bir vekaletname hazırlatarak bu belgeyi üzerine almalıdır. Bunların dışında yabancı uyruklu kişilerin bankalardan konut kredisi almak için yapması gereken başka şeyler de bulunmaktadır.

Banka şubesine giderek kredi başvurusu yapacak olan bir kişi uyruk olarak hangi ülkeye bağlı ise bankada imzalayacağı evrakların da o dilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Ülkenin resmi dili evrak hazırlanması konusunda önem teşkil etmektedir. Evraklar hazırlandıktan sonra kredi alımında yetkisi olan kişiler tarafından imza atılması gerekmektedir. Yabancı dil kullanılarak hazırlanan banka evrakları ve belgeleri mutlaka Türkçeye çevrilmelidir. Çeviri işini yeminli tercümanların yapması ve bu çevirinin noter onayından geçmesi zorunludur. Kredi konusunda dikkat edilmesi gereken son durum ise tapu mevzusudur.

Taşınmaz mal edinimi ile ilgili olarak ulusal mevzuatta belirtilmiş olan tüm şartlar göz önünde bulundurulmalı ve tapu satış işlemi yapılmadan önce çeşitli makamlara başvuru yapıp izin almak gerekmektedir. İzin alma işlemi yapılırken de vekaletin verildiği kişi ya da avukat aracı olmalıdır. Ancak bu şekilde tüm işlemler sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kredi alımı için gerekli olan belgelerin de bu safhada tamamlanması gerekmektedir. Bu belgeler nüfus cüzdanı ya da ehliyet, yabancı kimlik notu ya da vergi kimliği not belgesi, imza örneği, gelir belgesi ya da maaş bordrosu, ikamet belgesi, kişinin çalıştığı yerin bilgileri ver yaptığı iş hakkında bilgiler olarak sıralanabilir. Bu belgeler tamamlandıktan sonra yukarda bahsedilen aşamalar tek tek yerine getirilerek kredi alınabilmektedir.

Hangi Bankalar Yabancı Uyruklu Kişilere Kredi Vermektedir?
Yabancılara kredi veren bankalardan ilki Türkiye İş Bankası’dır. İş Bankası sadece yabancılar için sunmuş olduğu konut kredisi imkanları ile birçok kişinin ev sahibi olmasını sağlamıştır. İş Bankası yabancılar için olan bu kredisine 120 ay azami vade fırsatı eklemiştir. Ayrıca alınan bu kredi KKDF ve BSMV’den de muaftır. Yabancılara kredi veren diğer banka Finansbank’dır. Finansbank kredi vadesini en az 2 en fazla 120 ay olarak belirlemiştir. Üçüncü banka Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası kredisini TL bazında kullandırmaktadır. Bazı durumlarda ek teminat isteyebilmekte gayrimenkul için ipotek tesis edebilmektedir. 120 aya kadar vade kullanılabilmektedir. Yabancılara kredi veren son banka ise Yapı Kredi Bankası’dır. Yapı Kredi Bankası özel sermayeli olan bir bankadır. Vade seçenekleri ve faiz oranları da oldukça uygundur. Siz de yabancılara kredi imkanı sunan bankalar ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu