Bankalar

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır ve Açma Şartları Nelerdir?

Evlilik hazırlıkları yapılırken masraf oldukça fazla olmaktadır. Bu masrafların bir anda karşılanması mümkün olmadığı için genellikle kredi çekilmektedir. Fakat faiz ve kredi işine girişmek istemeyen kişiler daha avantajlı olan bir uygulamadan faydalanmaktadır. Bu uygulama çeyiz hesabı uygulamasıdır.  Çeyiz hesabı sayesinde evlenmek isteyen kişiler bir banka hesabı açmakta ve bu hesaba her ay belli bir miktarda para yatırmaktadır. Bu paranın %20’sine de devlet katkı yapmakta ve yaklaşık olarak 5 bin TL’lik bir devlet katkısı elde edilmektedir. Bu uygulamadan yararlanabilecek olan kişiler 27 yaşından önce evlenmiş olan ve ilk evliliğini yapan kişilerdir. Bunun dışında T.C vatandaşı olan ve mavi karta sahip olan kişiler de çeyiz hesabından faydalanabilmektedir.

Çeyiz Hesabı Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Çeyiz hesabı açabilmek için tüm bankalara başvuru yapılabilmektedir. Fakat başvuru yapmak için nüfus cüzdanı ile işlem yapılması gerekmektedir. Bunun dışında açılacak olan mevduat hesabında TL cinsinden hesaplama yapılmaktadır. 18 yaşından küçük olup da çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişilerin ailelerinin başvuru yapması zorunludur. Kişiler en fazla bir tane çeyiz hesabı açabilmektedir. Açılan bu hesap ortak hesap olarak geçmemektedir. Ayrıca bir bankadan başka bir bankaya çeyiz hesabı taşınması gibi bir durum da söz konusu olmamaktadır. Açılan çeyiz hesabına yalnızca bir defalığına 15 bin TL’ye kadar yatırım yapılabilmektedir. 15 bin TL’den fazlasını hesap kabul etmemektedir. Ayrıca bu kadar yüksek bir tutar girişi de yalnızca bir defa olmaktadır. Çeyiz hesabında devletin sağladığı imkanlardan yararlanabilmek için bu hesabın 3 yıl boyunca aktif olması gerekmektedir. Şartlara uygun olan herkesin çeyiz hesabından faydalanabileceği resmi karar ile de belirtilmiştir. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 18 yaş üzerindeki kişiler değil mavi kart sahibi olan kişilerin üçüncü dereceye kadar olan alt soyları da bu hesap avantajlarından yararlanabilmektedir.

Hesabın Ne Kadar Süre Açık Kalması Gerekmektedir?
Çeyiz hesabı açtırmış olan kişilerin sistemde en az 3 sene boyunca kalması gerekmektedir. Hesabın açılması ve hesap üzerinde para yatırma işlemlerinin gerçekleşmesi yeterli olmamaktadır. Hem ödemelerin düzenli olması hem de hesabın 3 sene açık kalması durumunda devlet desteğinden yararlanmak mümkün olmaktadır. Aksi taktirde klasik bir yatırım hesabı gibi istenildiği zaman iptal ettirilebilmektedir. Çeyiz hesabında yapılan birikime göre devlet desteğinin de yüksek olması beklenmektedir. Bu nedenle birçok kişi yatırabileceği tutardan daha fazlasını yatırmaya çalışmaktadır. Katılım fonu hesabı ya da mevduat hesabı açtırılması çeyiz hesabı için yeterlidir. Hesap açıldıktan sonra önemli olan durum düzenli olarak para yatırılmasıdır. Ayrıca çeyiz hesabından yalnızca ayda bir defa para çekme hakkı bulunmaktadır. Daha farklı aralıklarla sık para çekme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Çeyiz Hesabında Ödemeler Nasıl Yapılmaktadır?
Çeyiz hesabına yapılacak olan ödemelerin ilk şartı düzenli olmasıdır. Ayda en fazla bir kere hesaptan para çekim hakkı bulunmaktadır. Fakat çok acil bir durumda bankaya başvurarak bu durumu ikiye çıkarmak da mümkün olmaktadır. Bankanın belirlemiş olduğu şartlar daha fazla esnetilmek istenirse ya da şartlarda anlaşma sağlanamazsa açılan hesap çeyiz hesabı olarak devam etmeyecektir. Normal bir banka hesabı olarak işlem yapılmaya başlanacaktır. Çeyiz hesabı uygulaması sayesinde yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: Evlenmek isteyen kişilerin evlilik tarihi almadan 3 sene önce hesap açtırması gerekmektedir. Açılan bu hesaba aylık olarak para yatırma işlemi gerçekleştirilmelidir. Yatırılacak olan tutar minimum 100 TL iken maksimum 1.000 TL’dir.

100 TL’den az ve 1.000 TL’den fazla olan ödemeler aylık ödeme kapsamında değerlendirilmemekte ve hesaba kabul edilmemektedir. Aylık ödeme yapmak istemeyen kişiler 3 ayda bir de ödeme yapabilirler. 3 ayda bir ödeme yapacak olan kişilerin de aylık sistemle doğru orantılı olarak minimum 300 TL, maksimum 3.000 TL yatırması gerekmektedir. 3 sene ile 4 sene arasında yapılmış olan tüm bu ödemelerin %10’luk bir kısmından devlet katkısı alınabilecektir. 4 sene ile 5 sene arasında yatırım yapan kişilere %15 oranında katkı sağlanırken 5 sene ile 6 sene arasında hesabı olan kişilere %20 oranında katkı sağlanmaktadır. Evlilik tarihi alındıktan sonra geçen 6 ay içerisinde de hesabı açan kişinin ilk evliliği olduğuna dair bir belgenin bankaya teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belge teslim edildikten ve diğer evraklar da verildikten sonra 2 ay içerisinde bankadaki para devlet katkısı ile birlikte çekilebilmektedir.

Çeyiz Hesabı Ne Zaman Sonlandırılmaktadır?
Çeyiz hesabının sonlandırılması için aylık ödeme seçilen dönem içerisinde 3 defadan fazla ödeme aksatılması gerekmektedir. Üç aylık ödeme periyotu seçen kişilerin ise çeyiz hesabından tek dönemde iki defa para çekmesi durumunda hesap sona ermektedir. Son durum olarak da 3 sene sonunda para çekilmek istenen hesapta yatırılması gereken tutardan daha az olması durumunda hesap geçersiz sayılmaktadır. Siz de çeyiz hesabının nasıl açılacağı ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu