Bankalar

Bankaların Sunmuş Olduğu En Uygun Eğitim Kredileri

Krediler ihtiyaca göre farklı isimlerle kullanılmaktadır. Ev alımı için çekilen krediye konut kredisi, araç alımı için çekilen krediye taşıt kredisi, diğer ihtiyaçlar için çekilen krediye ise ihtiyaç kredisi denmektedir. Eğitim kredisi de bu kredi türlerinden birisidir. Bu kredinin asıl amacı ise eğitim gören kişinin masraflarını sağlayan kişilere destek olmaktır. Öğrencinin masraflarını karşılayan ya da öğrencinin düzenli bir gelire sahip olmasını sağlayan kişilere eğitim kredisi verilmektedir.

Bankaların Eğitim Kredisi İmkanları
Öğrenci kredisinin en uygun alınabileceği tutar 5 bin TL olmaktadır. 5 bin TL genellikle 48 ay vade ile ödenebilmektedir. Türkiye İş Bankası öğrenci kredisi adı altında %1,49 faiz oranı ile kredi vermektedir. Bu kredinin aylık taksit 156 TL olmaktadır. Toplam maliyeti ise 7.157 TL’dir. QNB Finansbank %1,53 faiz oranı ile öğrenci kredisi vermektedir. Bu kredinin aylık taksiti 158 TL, toplam maliyeti 7.591 TL’dir. Garanti Bankası %1,89 faiz oranı ile öğrenci kredisi vermektedir. Bu kredinin aylık taksiti 172 TL, toplam maliyeti 8.283 TL’dir. Cepte TEB %1,54 faiz oranı ile öğrenci kredisi imkanı sunmaktadır. Bu kredinin aylık taksiti 158 TL, toplam maliyeti 7.584 TL’dir. Burgan Bank %1,55 faiz oranı ile öğrenci kredisi vermektedir. Bu kredinin aylık taksiti 158 TL, toplam maliyeti 7.603 TL’dir. Akbank öğrenci kredisi %1,69 faiz ile verilmektedir. Bu kredinin aylık taksit ödemesi 164 TL, toplam maliyeti 7.894 TL’dir. ING Bank %2,84 faiz oranı ile kredi vermektedir. Bu kredinin aylık ödemesi 170 TL, toplam maliyeti 8.184 TL’dir. 5 bin TL’den daha fazla eğitim kredisi almak isteyen kişiler bankaların üst kredi kullanma limitinden yararlanabilirler.

Bankaların üst kredi kullanma limitlerine ve vade sürelerine bakacak olursak şunları söyleyebiliriz: Garanti Bankası, eğitim kredisi için üst kredi kullanma limitini 100 bin TL olarak belirlemiştir. Bu kredinin vadesi 48 aydır. Yapı Kredi Bankası da üst kredi kullanma limitini 100 bin TL olarak belirlemiştir. Bu kredinin vadesi de 48 aydır. Halkbank ise 60 bin Tl olarak belirlediği üst kredi kullanma limitini 48 ay vade ile ödeme imkanı tanımaktadır. ING Bank, İş Bankası ve QNB Finansbank’ın üst kredi kullanma limiti 50 bin TL’dir. 50 bin TL’nin vadesi ise 48 ay olarak belirlenmiştir. Ziraat Bankası  eğitim kredisi için üst kredi kullanma limitini 100 bin TL olarak belirlemiştir. Bu kredinin 36 ay vade süresi vardır. Vakıfbank için üst kredi kullanma limiti 40 bin TL’dir. Vade süresi ise 12 aydır. Son olarak Albaraka Türk’ün eğitim kredisine bakacak olursak üst kredi kullanma limitinin 100 bin TL, vade süresinin de 10 ay olduğunu söyleyebiliriz.

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?
Eğitim kredisi alabilmek için öncelikle kredi alış sebebinin bildirilmesi gerekmektedir. Bu sebebin de öğrencinin eğitim masraflarını karşılamak olması durumunda kredi başvurusu yapılabilmektedir. Bankalara yapılan eğitim kredisi başvurularından eğitim kurumlarından alınmış olan fayura ya da öğrenim bedeli belgesi istenmektedir. Eğer alınan kredinin belli bir kısmı başka bir ihtiyaç için belli bir kısmı da eğitim kurumu için harcanacaksa bu durumda eğitim kredisi yerine ihtiyaç kredisine başvurulması gerekmektedir. Çünkü eğitim kredisinin asıl amacı çekilen tüm kredi tutarını eğitim kurumu için harcamaktır. Eğitim kredisi için başvuru yapmak isteyen kişiler başvuru yapılacak olan bankanın şubesine giderek ya da internet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Bunun dışında başvuru formu aracılığı ile de eğitim kredisi başvurusu yapılması mümkündür. Eğitim kredisi alınması durumunda en dikkat edilmesi gereken konu ödeme konusudur. Aylık olarak ödenecek taksitin kişilerin gelirinin yarısından fazla olmaması gerekmektedir. Bu durum sadece eğitim kredisi için değil tüm krediler için geçerlidir. Eğitim kredisi başvurusu yaparken kredi için hesaplama yapılması da bu nedenle önem taşımaktadır. Hem toplam maliyetin hem de vade süresinin iyice incelenmesi ve buna göre kredi alımı yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde kredinin ödenememesi ile birlikte istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir.

İpotek Sayesinde Daha Yüksek Eğitim Kredisi Alınması Mümkün Müdür?
İpotek gösterimi birçok banka ve kredi işleminde yapılmaktadır. Bankaların ipotek aldığı zaman daha yüksek tutarlı kredi verme durumu olması ise ipoteğin bankalar için bir ek teminat olmasından dolayıdır. İpotek göstererek kredi alan kişilerin kredilerinin onaylanma olasılığı da daha yüksek olmaktadır. İpotek aynı zamanda kredi üst limitini yükseltmektedir. Bankaların çeşitli durumlarda kişilerden ipotek istediği bilinmektedir. Bu durumlardan ilki kayıtlı olan gelirin kredinin taksitlerini karşılayamaması durumudur.

Bu durumda bankalar kendilerini güvenceye alabilmek adına ipotek istemektedir. İkinci durum kredi için başvuru yapan kişinin uzun süreli bir çalışma geçmişine sahip olmamasıdır. Üçüncü durum ise kişinin kredi notunun oluşmamış olması ya da kredi alacak kadar yüksek olmamasıdır. Bu durumlar dışında ipotek isteğe bağlı olarak gösterilmektedir. Siz de en uygun eğitim kredileri ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu