Kredi Notu

Eşimin Kredi Notu Beni Olumsuz Olarak Etkiler Mi?

Kredi notu kredi alımında etkili olan öncüllerden birisidir. Kredi notu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli durum ise düşük olması durumunda yalnızca kredi alma hizmetinden değil birçok banka hizmetinden faydalanılamayacağıdır. Kredi notunu genel olarak tanımlayacak olursak bankaların finansal anlamdaki veri analizi olduğun söyleyebiliriz. Bnakalar müşterilerine vermiş oldukları her hizmeti kayıt altına almaktadır. Bu kayıtlar sayesinde ödeme durumları ve hizmet alımlarının tarihleri belli olmaktadır. Ülkemizde KBB sayesinde bu kayıtlar bankalara teslim edilmektedir. Bankalarda bulunmayan çeşitli kayıtlar da KBB sisteminden alınabilmektedir. Bu sistem aynı zamanda kişilerin kredi notlarını oluşturmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?
Kredi notları hizmet alımlarında öncelik sağlanması ya da hizmet alınması- alınamaması gibi durumlar için belirleyici olmaktadır. Bu nedenle kredi notunun yüksek tutulmasında fayda vardır. KBB adı verilen kurum 9 bankanın birleşmesi ile oluşmuştur. Bu bankalar verilerini kurum ile paylaşmkta ve belli bir ücret karşılığından müşterilerinin kredi notlarını edinmektedir. Kredi notunun en avantaj sağladığı noktalardan birisi de SMS üzerinden yapılan kredi başvurularıdır. SMS üzerinden yapılan kredi başvurularında kişiye onay ya da red cevabı verilmesi oldukça hızlı gerçekleşmektedir. Bu durumun sebebi ise öncelikli olarak kredi notuna bakılmasıdır.

Kredi notuna bu şekilde bakılması sayesinde hem zamandan hem de personelden tasarruf edilmektedir. Ayrıca kredi notunun yüksek olmasını isteyen kişilerin ard arda yapılan kredi başvurularından da uzak durması gerekmektedir.  Sürekli olarak yapılan kredi başvuruları krei notunun düşmesine neden olmaktadır. Örnek verecek olursak Vakıfbank’a bir kredi başvurusu yapmış ve red cevabı almış olan bir kişi 6 ay içerisinde başka bir bankaya daha kredi başvurusu yaparsa kredi notu olumsuz olarak etkilenmektedir. Tekrar başvuru yapmak için 6 ay geçmesini beklemesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise KBB’nin 6 ayda bir kredi başvurularını silmesidir. Bu basit tavisyelere uyarak kredi notunun yüksek tutulması mümkündür.

Eşi Yasal Takip Süreci Yaşayan Kişiler Kredi Kullanabilir Mi?
Herhangi bir bankadan kredi çekildiği zaman evli olan kişilerin gelir gider durumu ortak hesaplanmaktadır. Yani bankalar için evli olma durumu sadece ortak bir gelir ve ortak bir gider olduğunu simgelemektedir. Kredi ödemeleri de gelir ve gider açısından değerlendirildiği için kredi alımlarında eş durumuna dikkat edilmektedir. Eşlerin kredi ödeme durumları ve kredi notları bu noktada bankaları ilgilendirir hale gelmektedir. Fakat bazı kredilerde eşin kredi notuna ve kredi ödemelerine bakılmamaktadır.

Bu krediler düşük oranlı ve düşük faizli olan ihtiyaç kredileri olmaktadır. Bu tarz bir kredi almak isteyen kişilerin eşlerinin kredi notunun düşük olması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Fakat iş yasal takip sürecine geldiği zaman bu noktada durumun zorlaştığını bilmek gerekmektedir. Bankalar genellikle kredi notuna baktığı için eşi yasal takip süreci yaşayan kişilerin kredi kulanımı zor olabilmektedir. Eğer kredi kullanımı acilse bu durum için düşük tutarlı kredilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Yüksek tutarlı ya da yüksek faiz oranlı krediler eşi yasal takip sürecinde olan kişilere verilmemektedir. Konut kredisi ve taşıt kredisi gibi kredilerin çekilebilmesi için kişinin eşinin yasal takip sürecinden çıkması gerekmektedir.

Eşinin Kredi Notu Düşük Olan Kişi Kredi Kullanabilir Mi?
Kredi notunun düşük olması durumu ile kişinin açık bir yasal takip sürecinde olması arasında birçok fark bulunmaktadır. Bu nedenle bu iki durumu birbirine karıştırmamak gerekmektedir. Yasal takip süreci devam eden kişi bankaların risk grubu içerisinde yer almaktadır. Kendisinin kredi kullanma gibi bir hakkı olmadığı gibi eşinin de kredi kullanması oldukça güçtür. Fakat kredi notu süşük olan kişi için aynı durum geçerli değildir. Kredi notu düşük olan kişi yalnızca daha az tutarda kredi kullanabilmektedir. Bu kişiler için gelire göre bir değerlendirme yapılmaktadır. Ayrıca eşinin kredi notu düşük olan kişi kendi kredi notu ile değerlendirilmektedir. Kredinin asıl borçlusu olan kişi kendisi olmadığı için bu durum bankalar tarafından pek fazla problem edilmemektedir. Yasal takip süreci devam eden eş için de kredi kullanılmak isteniyorsa öncelikle yasal yakip sürecinin sonlandırılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde riskli grup içerisinden çıkabilmek mümkün olmaktadır.

Kredi Notu Düşük Olan Eş Gelire Dahil Edilmeyebilir Mi?
Birçok kredi türünde gelire dahil olan kişilerin tamamı hakkında inceleme yapılmaktadır. Özellikle konut kredisinde bu durum daha yaygındır. Bankaların ve çeşitli finans uzmanlarının bu konudaki önerisi ise kredi notu düşük olan kişinin genel gelire dahil edilmemesidir. Yeterli bir gelir düzeyine sahip olan kişiler kredi başvurusunda bulunurken yalnızca kendi gelirlerini ve kredi bilgilerini bankaya verebilirler. Bu şekilde kredi alımı daha kolay olacaktır. Kredi notu düşük olan kişi ile ilgili herhangi bir araştırma yapılmaması da kredi sürecinin daha kısa sürmesini ve sonuçlanmasını sağlayacaktır. Siz de kredi konusunda eş durumu ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu