Kredi Notu

Findeks Sistemi İle Kredi Notu Öğrenmek Ücretli Midir?

Kredi notu kredi alımını yüksek oranda etkileyen bir durumdur. Bankalar herhangi bir kişiye kredi verecekleri zaman bu kişinin kredi notunun yüksek olmasını beklemektedir. Kredi notunun yüksek tutmak için yapılması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ard arda kredi başvurusu yapılmamasıdır. Özellikle herhangi bir bankadan red cevabı almış olan kredi başvurusunun 6 ay içerisinde tekrarlanması kredi notunu düşürmektedir. Bu durumun nedeni 6 ayda bir kere kredi sisteminde yenilemeye gidilmesidir. KBB, kredi notunu düzenleyen findeks isimli bir sistem ile çalışmaktadır. Bu sistem 6 ayda bir yapılan kredi başvurularını silmektedir. Bu başvurular silindikten sonra tekrar başvuru yapılabilmektedir.

Kredi Notu Nedir?
Kredi notu herhangi bir kişinin tüm finansal işlemlerinin analiz edilmesidir. Bu analiz sonucunda belli bir puan ortaya çıkar ve bu puan ile banka hizmetlerinden faydalanılır. Kredi notu düşük olan ve risk grubunda yer alan kişiler banka hizmetlerinden yeteri kadar yararlanamamaktadır. Kredi notu yüksek olan kişiler ise müşterisi olmadıkları bankaların imkanlarından da yararlanabilmektedir. Kredi notu risk grupları üçe ayrılmaktadır. Bu gruplardan ilki en riskli gruptur. En riskli grupta yer alan kişilerin kredi notları 1 ile 699 arasındadır. İkinci risk grubu orta riskli gruptur. Orta riskli grubun kredi notu 700 ile 1099 arasındadır. Üçüncü ve son risk grubu ise az riskli gruptur. Az riskli grupta yer alan kişilerin kredi notu 1100 ile 1499 arasında olmaktadır. Risk grupları bittikten sonra kredi notu iyi olan kişilerin grupları başlamaktadır. Bunlar ise iyi ve çok iyi gruplardır. İyi grupta yer alan kişilerin 1500 ile 1699, çok iyi grubunda yer alan kişilerin ise 1700 ile 1900 arasında kredi notu olduğu bilinmektedir.

Findeks Nedir?
Findeks kredi notlarının hesaplandığı sisteme verilen addır. Ülkemizde kredi ve kredi notu sorgulama için kullanılan bu sistemin oldukça fazla sayıda kullanıcısı bulunmaktadır. Findeks KKB ile birlikte çalışmaktadır. Bu şekilde hizmetin daha güvenilir olduğundan da emin olunmaktadır. Findeks sayesinde bankalarda sıra beklemeye gerek kalmamaktadır. Tıpkı internet bankacılığı gibi hızlı bir şekilde sonuç alınması mümkün olmaktadır. Doğru ve güncel bir şekilde kredi notu bilgisi edinebilmek için findeksten yararlanılmaktadır. Findeks ile ilgili bilinmesi gereken başka bir durum da üyelik için herhangi bir ücret talep edilmediğidir. Findeks üyeliği sayesinde sisteme girerek kolay bir şekilde kredi notunun öğrenilmesi mümkündür. Kredi notu öğrenildikten sonra kredi alınıp alınmayacağına da karar verilebilir.

Findeks’in Anlaşmalı Olduğu Kurum Var Mıdır?
Ülkemizde findeks ile anlaşması bulunan kurumla arasında en popüleri Turkcell olarak bilinmektedir. Turkcell müşterileri bu sayede kredi notu öğrenme ve kredi notu ile ilgili işlemlerini daha kısa sürede tamamlamaktadır. Findeks ile Turkcell arasında yapılmış olan iş birliği sayesinde online uygulamalardan da kredi notu öğrenme gibi bir durum mümkün olmaktadır. Turkcell hat kullanan ve findeksten bilgi edinmek isteyen kişilerin hem mobil uygulama hem de SMS ile bilgi edinme avantajı vardır. Bunun için cep telefonuna “RİSKİM” yazılıp boşluk bırakılarak T.C kimlik numarasının eklenmesi gerekmektedir. Daha sonra bu mesaj 4552 numaralı hatta kısa mesaj şeklinde gönderilmelidir. Böylece kredi notu sorgulama işlemi gerçekleşmiş olacaktır. SMS ile bilgi edinmek istemeyen kişiler 444 4 552 numaralı telefonu arayarak da bilgi edinebilirler.

Findeks Sistemi İle Kredi Notu Öğrenmek Ücretli Midir?
Findeks sistemi ile kredi notu öğrenmek için belli bir ücret ödemek gerekmektedir. Fakat ücretin çok fazla olmaması kişileri sık sık kredi notu sorgulamaya yöneltmektedir. Bunun bir diğer sebebi ise kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunun kontrol edilmesi gerektiğidir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurularından red cevabı alması durumunda kredi notlarında daha fazla düşüş olmaktadır. Bu riske girmek istemeyen kişiler de sistem üzerinden kredi notu kontrolü yapmaktadır. Önceden 4 TL olan kredi notu sorgulama işlemine ek belgeler de eklenmektedir. Bu ek belgelerden en bilineni risk raporudur.

Sistem üzerinden risk raporu da alınmak istendiği zaman 3,5 TL ek ücret ödenmektedir. Bunun dışında kredi notu öğrenme durumunda herhangi bir problem ile karşılaşıldığı zaman direkt olarak bankaya gidilebilmektedir. Bankaya gitmeye vakti olmayan kişiler de müşteri hizmetlerinden destek alarak bu sorunu çözebilirler. Hiçbir şey ile uğraşmadan hemen sistem üzerinden bilgi edinmek isteyen kişiler ise resmi findeks sitesine kayıtlı olmak zorundadır. Bu sitede müşteriler için uygun üyelik avantajları da sunulmaktadır. Üyelik paketlerinden birisini edindikten sonra istenilen herhangi bir zamanda kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Findekse üye olan kişilerin giriş serbestliği kazanması kredi notu sorgulama için de faydalı olmaktadır. Yalnızca kredi notu sorgulama için değil kredi ile ilgili çeşitli işlemleri gerçekleştirebilmek için de findeskten yararlanılabilmektedir. Findeks sayesinde kredi notu düşük olan kişilerin kredi notlarını görmesi ve başvurularını ertelemesi de sağlanmaktadır. Tüm bu durumlar findeksin müşterilerine sunduğu avantajlar içerisinde yer almaktadır. Siz de findeks kredi notu sorgulama işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu