Banka Sorunları

Kredi Kartı Kaybolursa Acil Olarak Ne Yapmalı?

Kredi kartları kişilerin alışveriş ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan elektronik bir karttır. Bu kart sayesinde nakit para bulunmadığı zaman da alışveriş yapabilmek mümkün olmaktadır. Kredi kartları ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Fakat kredi kartı kullanırken dikkatli olunmaması durumunda istenmeyen şeyler de yaşanabilmektedir. Bunlardan birisi kredi kartı bilgilerinin çalınması durumudur. Kredi kartı bilgileri dolandırıcılar tarafından ele geçirildiği zaman istenmeyen durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu tür durumları önlemenin en etkili yolu ise kredi kartı alışverişlerinde çok dikkatli olmaktır. Kredi kartı alışverişlerini yalnızca direkt POS cihazı ile sınırlandırmak doğru olmamaktadır. Kredi kartı ile alışveriş yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu yollardan birisi de internet alışverişleridir. İnternet alışverişleri kredi kartı bilgilerinin en fazla çalındığı alandır.

Bu durumu yaşamamak için alışveriş yapılan sitenin güvenilir olduğuna emin olmak gerekmektedir. “Https” bağlantısı ya “ssl” kodu bulunan sitelerden rahatlıkla alışveriş yapılabilmektedir. Fakat bunların hiçbiri yoksa o siteden alışveriş yapmak doğru bir tercih değildir. Ayrıca teknoloji sayesinde her uygulamada butikler açılabilmektedir. Bu tarz internet butikleri için havale ya da kapıda ödeme sisteminden yararlanmakta fayda vardır. Kredi kartı üzerinden çok bilinmeyen ya da yeni açılmış kurumlara ödeme yapmak doğru değildir. Tüm bu tavsiyelere uyarak kredi kartı bilgi hırsızlığından korunulabilmektedir.  Kredi kartı bilgi hırsızlığından korunmak için kredi kartı şifresinin de paylaşılmaması gerekmektedir. Gerek kameralı ATM’lerden gerek şifre isteyen internet sitelerinden uzak durulması gerekmektedir. Şifrenin güçlü olması da kredi kartını korumak için gereken bir diğer yöntemdir. Basit şifrelerden kaçınılması ve kimsenin tahmin edemeyeceği tarzda şifreler seçilmesi önemlidir. Kredi kartı bilgi hırsızlığı dışında kredi kartının somut olarak çaldırılması durumu da yaşanmaktadır. Peki kredi kartının kaybolması ya da çaldırılması gibi durumlarda ne yapmak gerekmektedir?

Kredi Kartını İptal Ettirmek
Kredi kartının kaybolması durumunda yapılması gereken ilk şey kredi kartının iptal ettirilmesini sağlamaktır. Kredi kartının çalınması ya da kaybolması fark etmeksizin kart iptali yapılması önemlidir. Herhangi bir yerde düşen ve tekrar bulunamayan kredi kartının da iptal edilmesi gerekmektedir. Hatta bu durumun en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi daha faydalı olacaktır. Bankaların çağrı merkezlerine ulaşılarak ya da mesai saatleri içerisinde bankaya gidilerek kart iptali istendiğini söylemek gerekmektedir. Kartın alındığı bankanın herhangi bir şubesine giderek kartın kaybolduğunu ya da çalındığını zöylemeniz durumunda banka çalışanları hemen kartın iptal işlemini gerçekleştirecektir. Bunun sebebi ise kart kaybolduktan ve kartın kaybolmasından bankanın haberi olduktan sonra bankanın yükümlülük almak istememesidir. Bankalar kayıp haberini aldıktan sonra kartın iptalini gerçekleştirmedikleri taktirde zan altında kalmaktadır.

Ayrıca bu tarihten sonra yapılan kart harcamalarından da banka sorunlu tutulmaktadır. Kartınız çalındıktan ya da kaybolduktan sonra tekrar kart kullanmak istiyorsanız bunun için de bankaya tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir. Belirtilen adrese banka tarafından kart teslimi gerçekleştirilecektir. Bankaya kartın kaybolduğu bilgisi verildikten sonra aynı bilginin karakola da verilmesi gerekmektedir. Karakola gidip tutanak tutturulması kartın kullanıldığı zaman bilgi alınması açısından önem taşımaktadır. Kartın kaybolduğunu ya da çalındığını düşündüğünüz yerde en yakın karakol neredeyse buraya gidip tutanak tutturulması oldukça önemlidir ve bu safhanın atlanmaması gerekmektedir. Olay yerine en yakın karakola gidilmesinin nedeni ise başka bir karakolun da olay yerine yakın olan karakola yönlendirme yapacak olmasıdır. Zaman kaybı yaşamamak adına en yakın karakola gitmek daha mantıklı olacaktır.

Harcama İtirazı
Harcama itirazı kredi kartı kaybolduktan ya da çalındıktan sonra herhangi birisi tarafından harcama yapılmasını önlemek içindir. Eğer kredi kartınızı herhangi bir yerde düşürdüyseniz ya da herhangi biri tarafından çalındığını düşünüyorsanız iptal için bankaya başvurmanız gerekmektedir. Ancak bankaya başvuru yapana kadar ve kartın iptal işlemini gerçekleştirene kadar karttan harcama yapılmış olma durumu da vardır. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman kartın ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri aranarak karttan habersiz harcama yapıldığını bildirmeniz gerekmektedir. Bu safhadan sonra bankadan harcama itirazı formu alınacaktır. Bu form banka şubelerine gidilerek doldurulabileceği gibi adrese de gönderilebilir. İtiraz formu doldurulduktan sonra polis tutanağı da yanına eklenerek bankaya gönderilmelidir.

Şifre Yükümlülüğü
Kredi kartının çalınması ya da kaybolması durumunda müşteride yükümlülüğün olduğu tek konu şifre konusudur. Kredi kartı için harcama itirazı yapıldığı zaman bazı bankalar bu durumu kabullenmemekte ve şifre durumunu kontrol etmektedir. Şifrenin saklanmasına dair olan yükümlülüğün müşteride olduğunu söyleyen bankaların sayısı azımsanacak gibi değildir. Bu nedenle kredi kartı şifresinin kolay rakamlardan oluşmaması gerekmektedir. Kişinin doğum günü, tuttuğu takım ve ardışık rakamlar şifrenin bulunmasını kolaylaştıran etkenlerdir. Bu tarz sayıların kart şifresi yapılmaması gerekmektedir. Özellikle şifrenin not edilmesi durumuna çok rastlanmaktadır. Bu durumun da doğru olmadığı bilinmektedir. Telefon ya da herhangi bir kağıt bile olsa kart şifresinin yazılması doğru değildir. Siz de kartnın kaybolması durumunda ne yapılacağı ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu