Kredi Kartı

Kredi Kartlarında Güvenlik Sağlamak İçin İpuçları

Kredi kartları hayatımızın her noktasında kullandığımız elektronik kartlardır. Günümüzde bu kartlar sayesinde nakit ödeme yapılamadığı yerlerde de alışveriş yapabilmekteyiz. En küçük marketlerde bile POS cihazlarının bulunuyor olması kredi kartı kullanımının arttığını göstermektedir. Kredi kartı kullanmak oldukça avantajlı ve basit gözükse de güvenlik açısından endişe duyulması durumu da yaşanmaktadır.

Bunun sebebi elektronik ortamda yaygınlaşmış olan dolandırıcılıklardır. Dolandırıcılık dışında kart sahibi kişilerin dikkatsizliği nedeniyle de fazla harcama yapılabilmektedir. Örneğin kredi kartından tutar girişi yapılırken bir rakam fazla basılabilmektedir. Burada kart sahibine iş düşmektedir. POS cihazlarına şifre girmeden önce ekranda yazan tutar kontrol edilerek daha güvenli bir alışveriş yapılabilir. Peki kredi kartı için alınabilecek güvenlik önlemleri nelerdir?

Şifre Koruması
Kredi kartlarının güvenliğini sağlayacak olan en önemli ölçüt şüphesiz ki şifredir. Kredi kartı şifresi belirlerken kolay şifrelerden uzak durulması gerekmektedir. Çünkü kredi kartı şifresini ev anahtarı gibi düşünmek gerekmektedir. Ev anahtarını hırsıza teslim etmek ile kredi kartı şifresini bir dolandırıcıya kaptırmak aynı şeydir. Bu nedenle kolayca tahmin edilemeyecek şifreler kullanılması önerilmektedir. Örnek verilecek olursa ülkemizde kredi kartı şifresi olarak en fazla tercih edilen şifre doğum tarihidir. Oysaki bu tarz basit şifreler ile kredi kartı güvenliği sağlamak mümkün değildir. Bunun dışında kişilerin tuttukları takımın kuruluş senesini de kredi kartı şifresi yaptıkları bilinmektedir. Bu şekilde şifreler seçilmemesi doğru olacaktır. Şifre seçiminden sonra şifrenin girilmesi konusu da önem arz etmektedir.

ATM ve Pos cihazlarında şifre girerken şifrenizi kimsenin görmediğinden ve şifrenize kimsenin bakmadığından emin olmanız gerekmektedir. Özellikle ATM konusunda yaygınalşmış olan kameralı dolandırıcılıklar yüzünden birçok kişinin şifresi istenmeyen kişilerin eline geçmiş bulunmaktadır. Tüm bu durumlar için kart sahiplerinin çok dikkatli olması gerekmektedir. Şifre işlemleri ile ilgili değinilebilecek son konu ise online sistemlerde kullanılan şifrelerdir. İnternet alışverişleri için kullanılan şifrelerin de güçlü olması gerekmektedir. Güvenilir ve daha önce dolandırıcılık gibi durumların yaşanmamış olduğu siteler tercih etmek önemlidir. Çünkü son zamanlarda internet üzerinden kart bilgisi çalınması gibi durumlarla da sık karşılaşılmaktadır.

ATM’nin Kartı Geri Vermemesi
Kredi kartları ile ilgili en sık yaşanan problemlerden birisi de ATM’den para çekerken ya da ATM’ye para yatırırken kartın kaptırılması durumudur. ATM de elektronik bir sistemdir ve bazı durumlarda hata vermesi olasıdır. Bu durumlar yaşandığı zaman birçok kişi paniklemekte ve ne yapacağını bilememektedir. Fakat ATM’nin kartı alması durumunda yapılabilecek tek şey bankaya başvuru yapmaktır. Eğer banka mesai saatleri içerisinde bu durum yaşanmış ise ilgili bankanın en yakın şubesine gidilip durumun anlatılması gerekmektedir. Eğer bu durum mesai saatleri içerisinde gerçekleşmemişse ilgili bankanın çağrı merkezi aranmalı ve kartın kullanıma kapatılması istenmelidir. ATM başında bekleyen kişilerin teklifleri kulak ardı edilmelidir çünkü bu durumda size yardım edebilecek tek kişi banka personelidir. Banka personeli dışında kartınızı geri almanıza yardımcı olacak ya da kart kapatma işlemini gerçekleştirecek herhangi bir kimse bulunmamaktadır.

İnternet Alışverişi
İnternet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapılırken site bağlantısının “https” şeklinde olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca alışveriş yapılan sitenin mutlaka “ssl” güvenlik sertifikasına da sahip olması gerekmektedir. Bu şekilde alışveriş yapılan sitenin güvenli bir site olduğuna emin olunabilmektedir. Bu şartlara uymayan ya da başka nedenlerden dolayı güvenilir olarak görmediğiniz sitelerden alışveriş yapılmaması kart bilgilerinin güvenliği açısından önemlidir. Ayrıca e-posta ile sizden kart şifrenizi isteyen sitelerden de kaçınmanız gerekmektedir. Bu tarz sitelerden dolayı birçok vatandaş mağdur olmaktadır. İnternetten sürekli olarak alışveriş yapan kişiler kart bilgilerini korumaya almak için sanal kart kullanma yöntemini tercih edebilirler.

Sanal kart içerisine belli bir miktarda para yüklenmekte ve yüklenen para kadar harcama yapılabilmektedir. Sanal kart içerisinde kalan miktar da yine internet üzerinden öğrenilebilmektedir. Asıl kartta kalan limit bölümü sanal kart harcamalarını göstermektedir. İnternet alışverişini güvenli bir şekilde gerçekleştirmenin bir diğer yöntemi ise 3D ödeme seçeneğini kullanmaktır. 3D ödeme seçeneğini aktif hale getirmek için banka ile görüşebilirsiniz. Bu ödeme seçeneğinin en önemli özelliği kartınızdan işlem yapıldığı zaman telefonunuza mesaj gelmesidir. Bu işlemi ister siz yapmış olun ister başkası yapmış olsun mutlaka telefonunuza mesajla bir kod gelecektir. Bu kodun ilgili sitedeki alana girilmesi durumunda da alışveriş onaylanacaktır. Mesajdaki kod internet sitesine girilmediği sürece bu alışverişin onaylanması mümkün değildir.

3D ödeme sayesinde birçok kişi kartından izinsiz alışveriş yapılması durumunun önüne geçebilmektedir. Telefon uygulamaları ile de izinsiz alışverişlerin engellenmesi mümkündür. Kredi kartının kullanıldığı bankanın uygulaması telefona indirilerek harcama kontrolü yapılabilir. Ayrıca indirilen alışveriş uygulamalarının da sahte olmadığından emin olunması gerekmektedir. Sahte alışveriş uygulamalarına kredi kartı bilgilerinin girilmesi çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Siz de kredi kartları için güvenlik ipuçları ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu