Bankalar

Vadeli Mevduat ve E-Vadeli Mevduat Hesapları Arasındaki Farklar ve Avantajlar

Mevduat kelimesi sözlüklerde kazanç sağlama, kazanç getirme gibi anlamlara gelmektedir. Ekonomi alanının terimlerinden birisi olan mevduat, herhangi bir birikimin durağan kalıp değer kaybetmesini engelleyerek kişiye kazanç getirmesini sağlamaktadır. Mevduat hesabı adı verilen işlem ise bankalar tarafından müşterilere sunulmaktadır. Mevduat hesapları bankalarda iki farklı şekilde açılabilmektedir. Bunlardan ilki kar payı hizmeti, ikincisi ise vadeli mevduat hesabıdır. Bu isimlerin her ikisi de aynı işlemi anlatmaktadır.

Neden Vadeli Mevduat?
Vadeli mevduat hesabının mantığı bankaya yatırmış olduğunuz paranın miktarına göre zaman gibi çeşitli etkenlerin de dikkate alınması ile bu paranın değer kazanmasıdır. Bu şekilde çeşitli hesaplamalar yapılarak para miktarı üzerinden faiz alınmaktadır. Fakat bu konuda birçok kişinin kafasını karıştıran bir soru ortaya çıkmaktadır. Bu soru bankaların neden kişilere yatırdığı paralar için faiz ödediği sorusudur. Sorunun cevabı ise oldukça basittir. Bankalar ekonomi çarkını döndüren en önemli kurumlar arasında yer almaktadır. Herhangi bir bankaya yatırılan para, yapılan birikim bankalarda güvenli bir şekilde korunmakta ve işletilmektedir. Bu nedenle kişilerin aldıkları faizler de bankaların karıdır. Bankalar işletim sonucunda elde ettikleri kar oranını, müşterilerin yatırdıkları paraya faiz olarak eklemektedir. Ülkemizde vadeli mevduat konusunda güvenilebilecek birçok banka bulunmaktadır.

Mevduatta Avantajlı Bankalar Hangileri?
Bu bankalardan başlıcaları Vakıfbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve ING gibi bankalardır. Bu tarz bankaların mevduat hesabı için tercih edilmesinin başlıca sebebi ise dövizdeki belirsizliktir. Eski zamanlarda paranın durduğu yerde sürekli olarak değer kaybetmesini önlemek adına döviz hesaplarının açılırdı. Günümüzde ise dövizdeki belirsizlik nedeniyle bankalar ve mevduat hesabı daha güvenilir bir seçenek haline gelmiştir. Mevduat hesabının avantaj sağlayan bir diğer yönü ise enflasyon rakamlarındaki değişikliklerdir. Bu değişiklikler ile riske girmek yerine vadeli mevduat hesabı açtırarak paranın belli bir oranda değerlenmesini sağlamak daha mantıklı olacaktır. Buna en büyük örnek ev hesabı olarak gösterilebilir. Örneğin herhangi bir bankada mevduat hesabı açtırmak ile elde edilen gelir ev sahibi olup kiradan elde edilen gelirden daha fazla olabilmektedir. 100.000 TL değeri olan bir ev alındığı zaman kira için elde edilen miktar 500 TL civarı olmaktadır. Bunun dışında kiranın düzenli olarak ödenmesi gibi durumlarda da sıkıntı yaşanabilmektedir. Devlete ödenen ev vergisini de sayarsak ev sahibinin eline daha az para geçtiği söylenebilir.  Vadeli mevduat hesabı açtırılması durumunda ise aylık gelir 750 TL civarı olmaktadır. Bu nedenle birçok kişi ev almak yerine vadeli mevduat hesabı açtırmayı daha uygun bulmaktadır. Ayrıca vadeli mevduat hesabında vadenin süresini uzun tutmak gibi bir durum da mümkün olabilmektedir. Mevduat hesabı hizmetinin birçok kişi tarafından tercih edilmesi ve oldukça cazip bir yatırım aracı haline gelmesi son senelerde daha yaygın hale gelmiştir.

Peki E-Mevduat Nedir?
Vadeli mevduat dışında e-mevduat adı verilen bir hizmet de bulunmaktadır. E-mevduat internet üzerinden yapılan mevduat işlemlerine verilen genel addır. E-mevduatta internet hesabı kullanılarak bu hesap üzerinde yapılan işlemler değerlendirilmektedir. Vadeli mevduat hesabı içerisinde yer alan klasik vadeli hesap da e-mevduat hesabı ile kıyaslanmaktadır.

Mevduat Hesabı İle E-Mevduat Hesabı Arasındaki Farklar
Birçok kişi e-mevduat hesabının klasik mevduat hesabına göre daha fazla getirisinin olduğunu söylemektedir. Çünkü klasik mevduat hesabında yıllık %8 oranında bir faizden faydalanılarak 1.000 TL yatırıldığı zaman 73 TL kazanç elde edilmesi mümkündür. Fakat vadenin uzayıp kısalmasına göre bu miktarda bir değişiklik olması durumu da söz konusudur. E-mevduat hesabında ise vade işin içine girmemekte ve sabit bir oran üzerinden çalışılmaktadır. Klasik vadeli mevduat hesabında vade süresi kısaldıkça faiz daha az olmaktadır. Elde edilecek olan gelire çok fazla ihtiyaç duyuluyorsa vade süresinin uzatılması daha faydalı olabilir. Böylece daha yüksek miktarda gelir elde edilebilir. Vadeli mevduat hesabı ile e-mevduat hesabının en büyük farkı ise  e-mevduat hesabının internet üzerinden açılan bir vadeli hesap biçimi olmasıdır. E-mevduat ile vadeli mevduat hesabının şartları genel olarak aynıdır. Fakat e-mevduat hesabında kazanç daha yüksek olabilmektedir.

İnternet bankacılığı ve internet ile daha fazla işi olan kişiler e-mevduat hesabını tercih etmektedir. Vadeli mevduat hesaplarında faiz oranları %2 ile %8 arasında değişebilmektedir. E-mevduat hesaplarında ise faiz oranları %5 ile %12 arasında değişim göstermektedir. Bu nedenle e-mevduat hesabının daha fazla kazanç sağladığı düşünülmekte ve e-mevduat hesabına yönelim artmaktadır. Vadeli mevduat hesabı ve e-mevduat hesabı arasındaki tek farkın kazanç oranı olduğunu söyleyemeyiz. Vadeli mevduat hesabı bankalar aracılığı ile hemen halledilebilen bir süreç iken e-mevduat hesabında internet daha fazla kullanılmaktadır. E-mevduat hesabında da vadeli mevduat hesabında da yatırım yapmak istediğiniz bankanın müşterisi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca her iki hesap şeklinde de istenildiği zaman kapatma durumu olabilmektedir. Böylece müşterilerin zorluk yaşaması da önlenmiş olmaktadır. Siz de vadeli mevduat ile e-mevduat arasındaki fark ve bu hesap türleri hakkında bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu