Bankalar

Kredi Kartıyla SSK Prim Ödemesi Nasıl Hangi Banka Üzerinden Yapılabiliyor?

Günümüz şartlarında internet her türlü ihtiyacı karşılayabilecek bir platform haline gelmiştir. Bu platform sayesinde devlet işleri de daha rahat halledilebilmektedir. Teknolojinin devlet uygulamalarında da etkin hale gelmesi insanların işini kolaylaştırmıştır. Fatura ödemeleri, çeşitli kurumlar için taksit yatırma işlemleri ve lisans-yüksek lisans eğitimlerinin ödemeleri için internet kullanılabilmektedir. Bu durumun en önemli avantajı ise banka sırası beklememek ve evden ya da iş yerinden vakit kaybı yaşamadan işlerin halledilebilmesidir.

Uzun Kuyruklarda Beklemeye Son; Hemen hemen her kurum internet sitesi kullanmakta ve ödeme işlemleri için interneti aktif hale getirmektedir. Böylece hem internetten faydalanan kurum sayısı hem de müşteri sayısında artış gözlenmektedir. İnternetin yaygınlaşması işlem hızlılığını da beraberinde getirmiştir. İnsanların en fazla şikayetçi olduğu konulardan birisi de işlem yapmak için uzun kuyruklarda beklemektir. Bu durum teknoloji sayesinde aşılmıştır. Dijital ortam üzerindeki ödeme işlemlerinin sıklığına bakıldığı zaman en fazla ödeme yapılan kurumlardan birisinin de SSK olduğu söylenebilir. SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu kişilerin sigorta işlemlerini halletmesini sağlayan bir devlet kurumudur. Bu kuruma bağlı olan ya da olmayan her birey mutlaka çalışma hayatında prim ücreti denen bir ücret ödemektedir.

Prim ücretleri SSK’ya ödenebildiği gibi diğer sigorta kurumlarına da ödenebilmektedir. Kurumlara prim ücreti ödenmesinin asıl nedeni ise kişilerin ilerleyen yaşlarda ve içinde bulundukları yaşta sağlık alanındaki imkanlardan faydalanabilmesidir. Çünkü emekli olduktan sonra birçok insan güçten düşmekte ve çalışacak yeni bir iş bulamamaktadır. Bazı insanlar da çalışmak istememektedir. Sağlık alanındaki ücret ödemelerinden sigorta sayesinde muaf tutulma durumu söz konusu olabilmektedir. Sigorta ödemelerinin düzenli yapılması da sonraki senelerin teminatı gibi görülebilir. Sigorta için yatırılan primler kişilerin hesaplarında birikmektedir. Bu primlerin yeterli miktara ulaşması ve kişinin de emekli olması durumunda para hesaptan çekilebilir. Emekli olan kişilerin eline yüklü miktarda para geçmesinin sebebi bu sigorta primleridir. Eğer her ay yatırılması gereken sigorta primleri yatırılmazsa borç olarak gözükmektedir. Borç miktarını öğrenmek için de SSK’ya ya da prim yatırılan sosyal kuruma başvurmak gerekmektedir. SSK’ya prim ücreti yatırmakta olan vatandaşlar GSS (Genel Sağlık Sigortası), SSK ve BAĞ-KUR sistemlerinden faydalanarak kuruma borçları olup olmadığını öğrenebilirler. SSK’nın online hizmet verdiği internet sisteminden de prim ile ilgili tüm bilgilerin elde edilmesi mümkündür.

SSK Primlerini Kredi Kartıyla Ödemek
SSK prim ödemesini kredi kartı ile yapmak isteyen kişiler için de çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bazı bankalardan direkt ödeme kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu bankalardan birisi Akbank’dır. Akbank müşterisi olup kredi kartı ile SSK prim ödemesi yapmak isteyen kişiler bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Ödemeyi kredi kartı ile yaparken  Akbank Direkt uygulaması kullanılabilir. Akbank Direkt uygulamasının en avantajlı yanı ise e- Devlet sistemine geçiş yapılabilmesidir. E-Devlet sisteminde eksik bilinen ya da unutulan bilgiler bulunmaktadır. Bu sayede Direkt uygulamasına giriş esnasında da kolaylık sağlanmaktadır.

Akbank Direkt Uygulaması; SSK borç sorgulaması ya da kredi kartı ile SSK prim ödemesi konusunda gereken tek şey internet bağlantısının sağlanmasıdır. İnternet bağlantısının sağlanabildiği her yerde Akbank Direkt uygulaması işlevsel hale gelir ve kullanılabilir. Bankada sıra beklemeye ya da SSK ile ek bir görüşme yapmaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde ödeme işlemi halledilebilmektedir. Akbank Direkt uygulaması aracılığı ile kredi kartıyla SSK prim ödemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise sigorta sicil numarasının bulunmasıdır. Sigorta sicil numarası sayesinde tek talimat ile düzenli ödemeye geçilebilir. Düzenli ödeme talimatı ya da otomatik ödeme talimatı olarak bilinen bu sistemin mantığı her ay kişinin ödemeyi takip etmesine gerek kalmadan kredi kartı üzerinden ödeme yapılmasıdır.

Bu uygulama sayesinde yalnızca ödeme yapılmamakta aynı zamanda borç sorgulaması gibi işlemler de gerçekleştirilebilmektedir. Eğer hesabınızda nakit bulunmuyorsa ya da kredi kartınızda yeteri kadar limit kalmamış ise Akbank’ın Artı Para avantajı ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası Akbank ile kredi kartı kullanarak SSK prim ödemesi yapmak isteyen kişiler için birçok seçenek bulunmaktadır. Akbank Direkt uygulamasını kullanarak, TC kimlik numarası ya da kredi kartı numarası ile giriş yapmak mümkündür. Şifrenin unutulması durumunda müşteri hizmetlerinden yardım alınabilir. Diğer bankalar aracılığı ile SSK prim ödemesi yapacak kişilerin de aynı mantıkla ilerlemesi gerekir. Öncelikle e-Devlet şifresi alınması gerekmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?
E-Devlet şifresi almak için en yakındaki PTT şubesine gidilmelidir. 2 TL ya da 3 TL ücreti olan bu şifreyi aldıktan sonra devlet kurumlarındaki tüm işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresi alan kişiler kredi kartı ile SSK primini ödemek için sisteme girerek sağ üstte yer alan e-Hizmetler bölümüne tıklamalıdır. Buradaki alana Sosyal Sigortalar Kurumu, değişen adı ile Sosyal Güvenlik Kurumu yazıldığı anda kurum ile ilgili tüm işlemler rahatlıkla yapılabilir. Siz de kredi kartı ile SSK prim ödemesinin nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu