Krediler

Bankaların Konut Kredisi 2018 Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Kredi alımı kişilerin yatırım amaçlı ya da hizmet satın alma amaçlı yaptıkları bir işlemdir. Herhangi bir bankadan kredi alacak olan kişinin çeşitli durumları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu durumlardan ilki faiz durumudur. Faiz ile uğraşmak istemeyen kişiler katılım bankalarından komisyon ile nakit talep edebilmektedir. Günümüzde birçok katılım bankası bulunmaktadır. Kredi ile ilgili faiz dışındaki bir diğer durum ise vade durumudur. Kişiler ödemeyi kaç ay boyunca yapacağını belirlemektedir. Genelde taksit süresi uzadıkça faiz de daha fazla olmaktadır.

Katılım bankaları ile normal bankalar arasındaki en önemli fark da burada başlamaktadır. Katılım bankalarından nakit ihtiyacını karşılayan kişilerin ödeyecekleri tutar en başından belli olmaktadır. Faiz oranı olarak bilinen oranın değişme olasılığı yoktur. Fakat diğer bankalarda faiz oranları değişebilmektedir. Kredi başvurusu yapan kişiler ne alacaklarına karar verdikten sonra diğer aşama başlamaktadır. Bu aşama ekspertiz aşamasıdır. Konut ya da işyeri için alınan kredilerde ekspertiz işlemi zorunlu olmaktadır. Ekspertiz işlemleri her banka tarafından yapılabilmektedir. Önemli olan bu ücretlerin müşteriler tarafından doğru bilinmesidir. Her sene değişim gösteren ekspertiz ücretleri 2018 senesinde de değişmiştir. Ülkemizde hizmet veren tüm bankaların ekspertiz hizmeti verdiği bilinmektedir. Yazımızın devamında çeşitli bankaların 2018 senesindeki ekspertiz ücretlerinden bahsedeceğiz.

Tüketicilere verilecek krediler için bankaların çeşitli şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan birisi de kişilerin ödeyebileceği kadar kredi almasıdır. Konut kredisi ya da işyeri kredisi fark etmeksizin alınacak olan kredi miktarı belirlenirken açılacak olan işyerinin ya da alınacak olan evin değerinin saptanması gerekmektedir. Bu değeri saptayan bir uzman kredi miktarının belirlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bu uzmanlara eksper adı verilmektedir. Eksperler konut kredileri için ya da işyeri kredileri için ekspertiz ücretini de belirlemektedir.

Bazı Bankaların Ekspertiz Ücretleri
2018 senesinde  bankaların ekspertiz ücretleri de belirlenmiştir. Bu bankalardan birisi de Halkbank’dır. Halkbank bu sene ekspertiz ücretini 650 TL olarak belirlemiştir. Halkbank’dan konut kredisi almak isteyen kişiler de bu miktarı baz almaktadır. Ziraat Bankası’nın ekspertiz ücreti ise sabit değildir. 445 TL ile 1929 TL arasında değişim göstermektedir. Alınacak olan kredinin türü de ekspertiz ücretini belirlemede etkili olmaktadır. Mesela Ziraat Bankası’nın bireysel ya da ortak işyeri kredisinde ekspertiz ücreti 489 TL ile 1929 TL arasında değişim göstermektedir. Konut kredisi ise 445 TL ile 1607 TL arasında değişmektedir. İnşaat tamamlama kredisi de 445 TL ile 1607 TL arasında değişmektedir. Bu şekilde birçok kredi türünde aynı ya da farklı ekspertiz ücretleri belirlenmiştir. Vakıfbank’a gelecek olursak ekspertiz ücretinin 800 TL ile 2358 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Vakıfbank’dan alınacak olan tüm konut kredilerinde aynı ekspertiz ücreti geçerli olmaktadır. İş Bankası’nın ekspertiz ücreti 850 TL’dir. Tıpkı diğer bankalar gibi İş Bankası’nın da konut kredisindeki ekspertizler aynıdır.

Akbank Ekspertiz Ücreti: Akbank’ın ekspertiz ücreti 750 TL’dir. Ekspertiz ücreti sabit olan bankalar arasında yer alan Akbank’ın müşteri sayısı da oldukça fazladır. Konut kredisi ve işyeri kredisinde alınan ekspertiz ücretleri aynıdır. ING Bank da Akbank gibi 650 TL ekspertiz ücreti almaktadır. QNB Finansbank orana göre ekspertiz ücreti talep etmektedir. Örneğin 10.000 TL miktarında bir konut kredisi çekilecekse bu konut kredisi için alınacak olan ekspertiz ücreti 544 TL olacaktır. Fakat gayrimenkul değerinin değişmesi durumunda ekspertiz ücreti de değişeceği için belli bir aralık belirtmek gerekirse bu ekspertiz ücreti aralığına 544 TL ile 1915 TL arası diyebiliriz.

Garanti Bankası Ekspertiz Ücreti: Garanti Bankası ekspertiz ücreti 527 TL ile 2000 TL arasında olmaktadır. Hem işyeri hem de konut kredileri için Garanti Bankası’nın belirlediği ekspertiz ücreti bu aralıktadır. Yapı Kredi ekspertiz ücretinin asgari tutarının 546 TL olduğu bilinmektedir. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken durum ekspertiz ücretine belediye harçlarının ve yol masraflarının dahil edilmediğidir. İşyeri kredisi ile konut kredisinin ekspertiz ücretleri birçok bankada olduğu gibi Yapı Kredi’de de aynı tutulmaktadır.

HSBC Ekspertiz Ücreti: HSBC’nin konut kredisi için belirlemiş olduğu ekspertiz ücreti 750 TL’dir. HSBC’de banka politikası esas alındığı için bu politikaya göre müşterinin ödeyeceği ekspertiz ücreti kesinlikle 2358 TL’nin üzerinde olmamaktadır. Bu tür kesin sınırlarla belirlenmiş olan ekspertiz ücretlerine azami ekspertiz ücreti adı verilmektedir. HSBC için de azami ekspertiz ücreti 2358 TL’dir. Konut kredisi için belirlenen ücret işyeri kredileri için de geçerlidir. Denizbank konut kredisinin ekspertiz ücreti 700 TL’dir. Fakat bu ücret mesken, daire gibi yerler dışında alanı 500 metrekareden küçük olan villalar da hesap edilerek sabitlenmiştir. Gayrimenkul alanı, teknik özellikleri ve konumu ekspertiz ücretinde değişklik olmasına neden olabilir. TEB ekspertiz ücreti 543 TL’dir. Tıpkı Denizbank ekspertiz ücretinde olduğu gibi TEB ekspertiz ücretinde de gayrimenkul özelliklerine göre değişim söz konusu olabilmektedir. Bankalardan bu konu hakkında bilgi alırken gayrimenkul özelliklerini belirtmekte de fayda vardır. Siz de bankaların 2018 senesindeki ekspertiz ücretlerini öğrenmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz. Alt kısımda grafik olarak görülmektedir. Bu grafikteki rakamsal veriler yatırımhaber.com üzerinden alınmıştır.

Bankaların Ekspertiz Ücretleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu