Ekonomi Gündemi

Eximbank Nedir ve Ne İş Yapar? Türkiye’de Eximbank

Eximbank, açılımı Export Import Bank şeklinde olan bir ihracat ve ithalat bankasıdır. Eximbank’ın tam anlamıyla bir yatırım bankası olduğu söylenebilir. Bu banka müşterilerine sunduğu kaliteli ürün ve kalteli hizmetlerle birçok kişinin memnun olduğu bir işletme haline gelmiştir. Ayrıca bulunduğu ülke ile ihracatçı firma arasında düzen sağlayarak olumlu bir ilişki geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Eximbank Ne İş Yapar?
Bankanın asıl kuruluş amaçlarından birisi olan uluslararası ticarette aktiflik de bu şekilde sağlanmaktadır. Eximbank denildiği zaman akla devlet tarafından işletimi sağlanan ve günümüz piyasa şartlarına uygun bir şekilde hizmet veren bankalar gelmektedir. Türkiye’de yer alan Eximbank, Türk Eximbank olarak bilinmekte ve Türkiye İhracat Kredi Yatırım Bankası Anonim Şirketi olarak iş yapmaktadır. Merkezi İstanbul olan bu bankanın birçok farklı şehirde şubeleri bulunmaktadır. İrtibat bürosu da denilen bu şubelerin farklı farklı şehirlerde olması ve bankanın yalnızca İstanbul odaklı çalışmaması ise uluslararası etkileşimi arttırmak içindir. Özellikle ihracat işleminin yoğun olarak gerçekleştirildiği illerde Eximbank bürolarına rastlamak mümkündür.

Türkiye’de Eximbank
Ülkemizde yer alan Eximbank’a bakacak olursak şunları söyleyebiliriz: 1980’den sonra ülkemizde ithalat ve ihracat daha sık yapılmaya başlanmıştır. Böylece ithal ikameci olarak devam eden politika sonlanmış, onun yerine dışa dönük politika baz alınmıştır. Dışa dönük politika uluslararası ticareti de olumlu yönde etkilemiştir. Eximbank kurulurken özel hukuk hükümlerini uygulaması ve anonim şirket olması gibi şartlar önceden belirlenmiştir. 1964 senesinde ise İktisadi Devlet Teşekkülleri’nin ihtiyaç duyduğu tüm finansal durumlar bu banka ile karşılanmaya başlanmıştır. 1987’ye gelindiğinde Devlet Yatırım Bankası olarak bilinme süreci baş göstermiştir.

Eximbank’ın görevleri nelerdir? Bu kurum ne işe yarar?
Eximbank ülkemizde dövizin dönüştürülmesi ve kazandırılması gibi görevlerde de rol almaktadır. Tüm ekonomik faktörler ile bir ilişki içerisinde olan kurumun finansman sağlama, ihracat sırasında ve ihracat yapılan ülke ile aramızda yaşanabilecek durumları takip etme, olumsuz durumlar için önlem alma, ihracat sektöründeki yatırım için kullanılan mallarda üretim kredilendirmesi yapma, çeşitli bankaların onayından geçmiş olan kredilerin garantisini sağlama, ihracat ürünlerini teminat altına alma gibi durumlar Eximbank’ın görevleri içerisinde yer almaktadır. Faaliyet çerçevesi de oldukça geniş olan kurumun en önemli faaliyetlerinden birisi de döviz kazandırıcı faaliyeti olmasıdır. Bu sayede cari açık finansmanı gibi sorunlar halledilebilmektedir. Ayrıca ihracatçıların istihdam artışı sağlaması durumuna da destek sağlanmaktadır. Kurum faaliyetleri toplamda iki başlık altındadır.

Bunlardan ilki kredilendirme faaliyetleridir. İkincisi ise riskten koruma faaliyetleridir. Kredilendirme faaliyetlerinin ticari bankalar ile birlikte yürütüldüğü bilinmektedir. Tamamı olmasa da oldukça büyük bir kısmında piyasada yer alan ticari bankalar ile ir işbirliği yapılmaktadır. Eximbank ile verilen krediler günümüz piyasasında belirlenmiş olan faiz oranlarından daha düşük olmaktadır. Ticari bankaların koşulları göz önüne alındığında Eximbank koşullarının da daha uygun olduğu söylenebilir.

Bu nedenle özellikle ülkemiz sınırları dışında iş yapan inşaat sektörü çalışanları, müteahhitler, nakliye firması çalışanları ve turizm sektörü çalışanları Eximbank’ı tercih etmektedir. Riskten koruma faaliyetlerinde ise tüm krediler için geçerli olan bir geri ödenme garantisi bulunmaktadır. Bu geri ödenme garantisi ihracat işlemlerini de kolaylaştırmaktadır. Özellikle ihracatta oluşan alacak sigortalaması sorunu bu faaliyet ile çözüme kavuşturulmaktadır. Eximbank’ın KOBİ’ler için de çeşitli imkanları ve faaliyetleri bulunmaktadır. Firmalar için verilen bu hizmet ve sağlanan ürünler KOBİ’ler için de sağlanmaktadır. Siz de Eximbank ve yaptığı işler ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu