Bankalar

Kredi Kartı Puanı İle Bedava Kontör Yükleme Nasıl Yapılır?

Kredi kartları özellikle internet alışverişlerinde sıkça kullanılmaktadır. Trendyol, İpekyol, Hepsiburada, n11, gittigidiyor tarzı sitelerde kredi kartı puanlarının kullanımı da mümkündür. Kredi kartlarında puan birikmesi durumu müşterilere alışverişte kolaylık sağlamaktadır. Bankaların anlaşma yapmış olduğu çeşitli iş yerleri bu puanların kullanımına izin vermektedir. Böylece satın alınmak istenen hizmet daha ucuza alınabilmektedir. Kredi kartlarının işlevi düşünüldüğü zaman böyle bir uygulama için geç kalındığı bile söylenebilir. Bazı bankalar bu özellikleri banka kartlarına da tanımlayabilmektedir. Bu şekilde daha fazla müşteri bu hizmetten yararlanmaktadır.

Kredi Kartı Puan Kazanma Sistemi: Kredi kartlarının kullanıldıkça puan kazandırma özelliği sayesinde birçok kişi indirimli alışveriş yapmaktadır. Günümüzde kredi kartlarının çok fazla kullanıldığını düşündüğümüzde de bu durum oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Birikmiş olan bu puanlar ile kontör yüklemek de mümkün olabilmektedir. Bu tarz uygulamalar sayesinde bankalar kredi kartlarının daha fazla kullanılmasını ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlamaktadır.

Anlaşmalı iş yerlerinde puan geçerliliği olması hem indirime hem de bedava alımlara yardımcı olmaktadır. Belli bir döneme kadar yalnızca alışverişte kullanılan bu puanlar belli bir dönemden sonra iletişim alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden kontör olarak bilinen telefon bakiyesi günümüzde TL olarak kullanılmaktadır. Kredi kartlarından toplanan puanlar sayesinde eski adıyla kontör, yeni adıyla TL yüklemesi yapılabilmektedir. Kişiler kredi kartı puanları ile iletişim ücretlerini karşıladığı zaman ellerindeki kartı da daha aktif kullanmaya başlamaktadır. Bu durumda bankalar da kar elde etmektedir. Kısacası kredi kartı puanı ile alışveriş yapılması ya da kontör yüklenmesi durumu müşteriler için avantajlı olduğu kadar bankalar için de avantajlıdır.

Hangi Bankalarda Kredi Kartıyla Kontör Yüklemesi Yapılmaktadır
Ülkemizde kredi kartı puanı ile kontör yüklemesi yapan bankalar arasında Garanti Bankası, Finansbank ve Yapı Kredi Bankası bulunmaktadır. Bu bankalardan alınan kredi kartlarının sık kullanımı durumunda kart puanının müşteriye TL, kontör olarak dönmesi mümkündür. Bunun için öncelikle bankalara SMS gönderilmesi gerekmektedir. Bankalara gönderilen bu SMS’in puan kullanım talebi olması gerekmektedir. Bu talep onaylanırsa kredi kartındaki puana göre telefona TL yüklemesi yapılabilir. Yalnız bu yükleme miktarı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Örneğin Yapı Kredi Bankası’ndan yapılan alışverişten kazanılan puan ile Garanti Bankası’ndan yapılan alışverişten kazanılan puan aynı olsa bile yüklenen kontör, TL miktarı aynı olmamaktadır. Bu durum tamamen bankaların belirlemeleri ile olmaktadır. Müşterilerden ve bankalardan alınan bilgilere göre Yapı Kredi Bankası’na ait olan World isimli kredi kartından 1 puan kazanılması, 0.5 kuruş değerinde olmaktadır. Bu duruma göre 4.000 World puanına sahip olan bir kişi telefonuna 20 TL yükleyebilmektedir. Telefonunuza bu şekilde yükleme yapabilmek için World karta ait kod, karttan harcamak istenilen puan, anne kızlık soyadı yazılarak 4433’e gönderilebilir. Diğer banka kartları için de bu şekilde yüklemeler yapılabilmesi mümkündür.

GSM Operatörlerinin Bankalarla Anlaşması
Kredi kartı ile kontör yükleme durumu telefon firmalarının da bankalar ile anlaşmasını sağlamaktadır. Böyleve bankaların etki alanında da artış gözlenmektedir. Yalnızca müşteriler için avantajlı gibi görünen bu durum görüldüğü gibi hem bankaları hem de telefon firmalarını etkilemektedir. Alışverişlerle toplanan puanların iletişim ücreti olarak kullanılması sektörler arasında etkileşimi de sağlamaktadır. Banka hizmetlerinin genel özelliği bu şekildedir.

Diğer alanlar ile bir anlaşma yapılması birden çok alanın banka ile bağlantılı olmasını sağlamaktadır. Benzinlikler kredi kartı puanlarının en çok kullanıldığı yerlerden birisidir. İletişim için kullanılması durumu da bu duruma benzetilebilir. Vakıfbank’ın aynı ay içerisinde 150 TL ve üzeri alışveriş yapılması durumunda puan hediye ettiği bilinmektedir. Bu durumun en avantajlı yanı ise yalnızca kredi kartları için değil banka kartları için de bu hizmetin geçerli olmasıdır. Yukarda yalnızca bir banka için puan ile kontör yükleme örneği verilmiş olsa da diğer bankaların de kendileri için belirledikleri puan ve TL oranları bulunmaktadır. Aynı mantık ile diğer bankalar için puan ve TL hesaplaması yapmak mümkündür. Bankaların puan kullanımlarının nasıl olacağını öğrenmek için internet sitelerinden detaylı bilgi edinilebilir.

Finansbank’ta Kazandığınız Puanlarla Kontör Alabilirsiniz; Kredi kartı puanlarının kullanılması konusunda Finansbank diğer bankalardan farklı bir yol izlemektedir. Finansbank’ın kredi kartı ile kazanılmış olan puanlar internet alışverişlerinde de kullanılabilmektedir. İnternet alışverişleri içerisinde internetten TL, kontör yükleme hakkı da vardır. Finansbank müşterileri kredi kartı puanları ile internetten kontör yükleyebilmek için öncelikle Finansbank’ın internet sitesine girmelidir. İnternet sitesinde bireysel internet bankacılığı kısmından şifre alınarak online işlemlere geçiş yapılmalıdır. Daha sonra ödemeler kısmından faturasız hat yüklemeleri için olan işlemlere tıklanır. Sitede işlemlerin devamı için yönlendirmeler bulunmaktadır. Bu yönlendirmeler takip edilerek kredi kartı puanı ile telefona kontör yüklemek mümkündür. Finansbank müşterileri bu noktada diğer bankaların müşterilerine göre daha avantajlı olmaktadır. Çünkü internet alışverişlerinde kredi kartı puanı kullanımı ya da internet bankacılığı aracılığıyla kontör yükleme durumu yalnızca Finansbank’a aittir. Siz de kredi kartı puanı ile nasıl kontör yükleneceğini öğrenmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu