Krediler

Öğretmenler Nasıl Kredi Çekebilir? Öğretmenlere Özel Uygun Faizli Krediler

Bankalar müşteri çekmek için birçok farklı yönteme başvurmaktadır.  Bu yöntemlerden birisi de diğer bankalar ile aralarındaki rekabeti arttırmak adına farklı sektörlerden müşteri çekmektir. Bu durum hem bankalar arasındaki rekabeti arttırmakta hem de müşteriler adına olumlu olmaktadır. Bankaların farklı sektörlerden müşteri çekmeleri daha farklı uygulamalar ve seçenekler ortaya çıkmasını da sağlamaktadır. Diğer bankalara göre daha fazla seçenek sunulması demek dahaz fazla kişiye hitap edebilmek anlamına gelmektedir. Bu durum da seçenek sunan banka için avantajdır. Ayrıca kampanyaların öne sürülmesinde de sektör ayrımı önemli yer tutmaktadır. Çünkü esnaf bir müşteriye hitap eden kampanya ile devlet memuru olan bir kişiye hitap eden kampanya aynı olmamaktadır.

Öğretmenlere Uygun Kredi Verilmesinin Sebebi
Bankaların özel araştırma birimleri sayesinde müşterilerin yoğunlukta olduğu sektörler belirlenerek buna uygun kampanyalar hazırlanmaktadır. Kampanyaların asıl amacı ise kişi sayısı fazla olan sektörlere düşük faiz uygulaması yapılmasıdır. Böylece kredi alan kişi sayısında da artış görülecektir. Düşük faizli hizmet uygulamaları müşterilerin düzenli ödeme yapması durumunu da beraberinde getirmektedir. Düzenli ödeme durumu dışardan yalnızca bankalar için iyi görünse de müşteriler için de avantajlı olmaktadır. Bu sayede müşterilerin bütçe sorunu ve banka sorunu yaşaması önlenmektedir.

Bankaların en sık kredi kampanyası uyguladığı meslek gruplarından birisi de öğretmenlerdir. Öğretmenlik senelerdir ülkemizde kutsal bir meslek olarak bilinmektedir. Öğretmenlerle alakalı kampanya yapılması yalnızca öğretmenlerin değil bankanın da avantajına olmaktadır. Reklamcılık mantığı ile diğer müşteriler de bu tarz bir kmapanyanın olmasına istinaden bankaya başvurabilmektedir. Öğretmenlerin ev, araç ya da ihtiyaç kredisi çekebilmesi için yapılan kampanyalar bankaların kazanımı açısından da faydalı olmaktadır. Düşük bir faiz oranı ile hizmet satın almak isteyen öğretmenler ise bu kampanyalardan faydalanmaktadır.

Son Yıllarda Öğretmenler İçin Yapılan Kredi Kampanyaları Artıyor
Son senelerde öğretmenler için yapılan banka kampanyalarında artış olduğu görülmektedir. Bu tarz özel kampanyalar yaklaşık olarak 500 bin kadar öğretmenin kredi imkanlarından faydalanmasını sağlamıştır. Fakat öğretmelere özel kredi ile ilgili bilinmesi gereken başka bir durum da bulunmaktadır. Bu durum özel sektörde çalışan öğretmenler ve mezun olmuş olan fakat atanamayan öğretmenlerle alakalıdır. Özel sektörde görev yapan ya da atanamamış olan öğretmenler, bu kredi imkanlarından yararlanamamaktadır. Bunun sebebi ise birçok kişiye göre öğretmenleri bir krediden faydalandırmak değil reklam yapmaktır. Müşteri çekmenin en iyi yollarından birisi de sektör üzerinden kampanyalar uygulamaktır. Öğretmenlik sektörü üzerinden bu şekilde kampanya uygulanması da müşteri çekme amacı taşımaktadır. Başka bir neden de kamu sektörü dışında özel sektörde çalışan kişilere kredi verme konusunda bankaların çekinceli davranmasıdır. Kredi notundan sonra kişilerin çalıştıkları kurumun devlet kurumu mu özel kurum mu olduğuna bakılmasının sebebi de budur. Devlet kurumunda çalışan kişilerin ödemelerinin daha düzenli yapılacağı düşünüldüğü için böyle bir yöntem uygulanmaktadır. Kısacası kredi konusu yalnızca öğretmenlere yönelik değil tüm kamu personellerine yönelik önceliği olan bir konudur.

Öğretmen Kredilerine Nasıl Başvuru Yapılır?
Kredi başvurusu yapmak isteyen öğretmenler, öğretmenlere özel kredi veren herhangi bir bankadan rahatlıkla başvurularını gerçekleştirebilirler. Kampanyanın öğretmenlere özel olmasının avantajı ise düşük faiz oranı uygulanmasıdır. Bunun dışında kredinin ödeme seçenekleri de öğretmenler için biraz daha esnek tutulmaktadır. Kredi alacak olan öğretmenlerin bankalara ekstra olarak belge göstermesi gerekmemektedir. Devlet kurumunda çalışıyor olmak bankalar için yeterli olmaktadır. Bankalara sektör belirterek direkt başvuru yapılması kredi almak için önemlidir. Öğretmenler için olan kredilerde maaş alınan bankadan kredi çekilmesi durumu da önemlidir. Devletin maaş yatırdığı bankadan kredi çeken öğretmenler daha avantajlı olmaktadır. Çünkü bu tarz bankalarda hem hesap kesim ücreti gibi bir sorun yaşanmamaktadır hem de bankalar kendi müşterilerine daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Kredi için cevap verilmesi de hızlı olmaktadır.

ING Bank Öğretmen Kredisi: Ülkemizde öğretmenlere özel kredi veren ve en fazla tercih edilen iki banka bulunmaktadır. Bu bankalardan ilki ING Bank’dır. ING Bank öğretmen kredisi almak için 50 bin TL’ye kadar hak bulunmaktadır. Özel sermaye destekli bir banka olan ING Bank, öğretmenler için birçok avantaj sağlamaktadır. 60 ay boyunca çekilen kredinin vadelendirme işlemi yapılabilmektedir. Bu sayede ödeme konusunda da sıkıntı yaşanmamaktadır. Bunun dışında faiz oranı da %1,23 gibi oldukça düşük bir orandır. Dosya masrafları ise öğretmenler için olabildiğince düşük tutulmaktadır.

Finansbank Öğretmen Kredisi: Öğretmen kredisi veren bir diğer banka ise Finansbank’dır. Finansbank son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu QNB Finans ile ortaklığı çerçevesinde yeni kampanyalar ve yeni hizmetler sunmaktadır. Enpara.com önyüzü ile gerçekleştirilmiş olan öğretmen kredisi oldukça avantajlıdır. Banka şubesine gitmeden uygulama ve internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapabilmek mümkündür. Finansbank öğretmen kredisi 30 bin TL’ye kadar alınabilmektedir. Vade süresi ise 36 aya kadar uzatılabilmektedir. Kredinin faiz oranı %1,14’dür. Bu şekilde düşük faize sahip olması da kredinin avantajları arasında yer almaktadır. Siz de öğretmenlerin nasıl kredi alabileceği ve ülkemizde öğretmenlere kredi veren bankalar ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu