Kredi Notu

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Riskli Grup ve En İyi Grup Kaç Puanlar Arası?

Krediler acil para ihtiyaçları için bankaların müşterilere sundukları hizmetlerdir. Kredi hizmetinden yararlanabilmek için çeşitli şartları sağlamak gerekmektedir. Bankalar her müşteriye kredi vermemekte, öncelikli olarak bu şartları sağlamasını istemektedir. Şartlardan birisi de müşterilerin kredi noyunun yüksek olmasıdır. Kredi notu sayesinde kredi almak isteyen kişinin daha önceki kredi ödemelerinde aksaklık olup olmadığı tespit edilebilir. Bunun dışında kişilerin banka ile arasındaki ödeme durumları hakkında da bilgi edinilebilir. Kredi notu hangi bankadan kredi alınacak olursa olsun önemlidir. Hatta bazı bankalar kredi çekilmesi için kredi notu şartı belirlemiştir. Not sınırı bankadan bankaya değişim göstermektedir.

Kredi Notu Nedir?
Kredi notunun tam tanımını yapacak olursak herhangi bir bankadan alınan konut kredisi, ihtiyaç kredisi, kredi kartı hizmeti gibi işlemlerin tamamının ortak bir alanda toplanıp analiz edilmesiyle birlikte elde edilen puanlama sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Kredi notuyla ilgili genel olarak bilinmesi gereken maddelerden ilki kredi notunun ortaklı bir hizmet olduğudur. Bu not Kredi Kayıt Bürosu (KBB) tarafından belirlenmekte ve oluşturulmaktadır. Türkiye’de toplam 9 banka ortak bir şekilde bu notu oluşturur. İkinci madde kredi notunda kullanıcıya satış yapılması durumudur. Kredi Kayıt Bürosu Findeks isimli bir hizmet platformu geliştirmiştir. Bu hizmet platformu sayesinde son kullanıcıya satış işlemi gerçekleştirilir. Kredi notunda üçüncü madde Kredi Kayıt Bürosu’nun ortak olduğu 9 banka ile veri alışverişi yapması durumudur. Bu bankalar Kredi Kayıt Bürosu’na kullanıcı verilerini iletmektedir. Dördüncü madde kredi notu oluşturulmasında veri değerlendirmesi yapmaktır. Bu veriler değerlendirildikten sonra 1 puan ile 1900 puan arasında bir kredi notu elde edilmektedir. Beşinci madde kredi notu oluşturmak için aktif olma durumudur. 5 sene boyunca aktif bir şekilde banka ile hizmet alışverişinde ya da kredi ve kredi kartı işleminde bulunmayan kişilerin kredi notu oluşmamaktadır. Kredi alacakları zaman da kredi notu sıfır olarak gözükmektedir.

Kredi Notu Değerlendirmesi; Kredi notu değerlendirmesi yapılabilmesi için herhangi bir banka ya da finans kurumu ile kişilerin çalışma içerisinde olması gerekmektedir. Kredi alımında en önemli şartlardan birisi olan kredi notu bankalar tarafından da hem hızlı hem de otomatik bir analiz şekli olmaktadır. Kredi notu kullanımındaki ve dikkate alınmasındaki asıl amaç müşteri elemesini daha kolay yapabilmektir. Herhangi bir bankaya kredi için başvuru yapan yüz kişi olduğunu düşünürsek banka bu kişiler arasında eleme yapmak için öncelikle kredi notuna bakmaktadır. Bu şekilde daha düşük bir maliyetle daha az zamanda hizmet talebi gerçekleştirilebilmektedir.

Kredi Notu Riskli Grup ve En İyi Grup; Kredi notu konusunda en riskli olan grup notu 1 ile 669 arasında olan kişilerdir. Orta riskli olan grup 700 ile 1099 arası kredi notu olan kişilerdir. Az riskli olan grup 1100 ile 1499 arasında kredi notu olan kişilerdir. İyi olarak görülenler 1500 ile 1699 arası kredi notu olan kişilerdir. Çok iyi olan grup ise 1700 ile 1900 arasında kredi notu olan kişilerdir. En riskli olarak görülen gruba genellikle ret yanıtı verilmektedir. İyi ve çok iyi olarak görülen grup ise genellikle onay yanıtı almaktadır. Bankalara SMS ile yapılan kredi başvurularında da kredi notuna  bakılmaktadır. Hızlı bir şekilde evet ya da hayır cevabının alınması da bu sayede olmaktadır. Az riskli olarak görülen grup ise bankaların kredi verme konusunda en çok zorlandıkları gruptur. Bu grupta yer alan kişilerin mesleklerine, gelir durumlarına ve iş için çalıştıkları kurumlara bakılarak değerlendirme yapılmaktadır.

Kredi Notunuz İyi İse Kredi Çekmeniz Zor Olmayacaktır
Kredi çekebilmek için kredi notunun kaç olması gerektiği sorusu da bu şekilde cevaplanmış olmaktadır. İyi ve çok iyi olarak görülen gruplar rahatlıkla kredi alabilmektedir. Sabit bir rakam vermek gerekirse de 1500 puan veüzerinde kredi notuna sahip olan kişilerin kredi alması gayet rahat olmaktadır. Kredi notu düşük olan kişilere kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalardan ilki Aktif Bank’dır. Aktif Bank kredi için evrak talep etmemekte ve kefil istememektedir. Cepte TEB, Enpara.com ve ING Banke-kredi de evrak talep etmemekte ve kefil istememektedir. Yalnızca ING kredi için değerlendirme sonucu isteyebilmektedir. Kredi vermek için kredi notu dışında değerlendirilen diğer unsurları bilmekte de fayda vardır. Bunlardan ilki diğer bankalara olan toplam borç, gelir durumu ve aylık taksitlerdir.

Birçok banka gelir durumunu baz alarak aylık ne kadar taksit ödeyebileceğinizi de düşünmektedir. Böylece hem bankanın hem müşterinin zor durumda kalması önlenmeye çalışılmaktadır. Mesela aylık 2.000 TL geliri olan kişinin aylık en fazla 1.000 TL taksit ödeyebileceği düşünülerek kredi verilmektedir. Bunun dışında ikinci bir değerlendirme ölçütü ise kişilerin çalışma şekli ve çalıştıkları kurumdur. evlete bağlı bir kurumda çalışan kişilerin kredi şansı daha yüksek olmaktadır. Bunun sebebi ise özel sektörde işten çıkarılma riskinin yüksek olmasıdır. Tüm bu durumlar kredi alımını etkilemektedir. Siz de kredi çekebilmek için kredi notunuzun kaç olması gerektiğiyle ilgili ve kredi notu ile ilgili genel bilgiler edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu