Krediler

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Durumlar Nelerdir?

Tapusu kişinin kendisine ait olan bir ev herkesin sahip olmak istediği bir mal varlığıdır. Düzenli olarak her ay verilen kiralar kişileri yıpratmakta ve çok fazla giderlerinin olmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle ev almak için birçok kişi bankalara başvurmaktadır. Bankalar belli bir miktarda parayı müşterilerine belli faiz oranları ile vermektedir. Krediler de ne için kullanılacaklarına göre çeşitli şekillerde isimlendirilmektedir. Örneğin ev almak için bankadan kredi çekilmişse bu krediye konut kredisi adı verilmektedir. Araba almak için çekilen krediye araç kredisi denmektedir. Diğer ihtiyaçlar için de ihtiyaç kredisi adı altında kredi çekilebilmektedir.

Krediler içerisinde en fazla tercih edilen kredi türlerinden birisi de konut kredisidir. Konut kredileri hemen hemen her banka tarafından verilebilmektedir. Fakat konut kredisi alımında faiz oranları da etkili olmaktadır. Örneğin %2 faiz ile kredi veren bir banka yerine %1 oranla faiz veren banka tercih edilmektedir. Günümüzde faizden uzak durmak isteyen ve faiz ile herhangi bir mal varlığına sahip olmak istemeyen kişiler katılım bankalarına başvurmaktadır. Katılım bankaları faiz yerine belli bir komisyon ücreti ile kredi veren bankalardır. Bu bankalarda kişinin ödeyeceği miktar önceden belli olmaktadır. Herhangi bir şekilde bu oranda değişiklik olmamaktadır. Böylece sonradan ücret eklenmesi durumu da yaşanmamaktadır.

Konut Kredisinde En Çok Tercih Edilen Banka Hangisidir?
Konut kredilerinde en çok tercih edilen katılım bankalarından birisi de Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası hem normal şubeleri hem de katılım bankasına ait olan şubeleri ile hizmet vermektedir. Bunun dışında ülkemizde birçok bankanın da ayrı olarak katılım bankası şubeleri bulunmaktadır. Muhafazakar kesimdeki insanların çoğu bu bankaları tercih ederek faizden uzak durmaktadır. Yalnız konut kredisi yalnızca bir bankaya başvurup kredi almakla bitmemektedir.

Konut Kredisi Verilirken Kişiler Yakından İncelenebilir; Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki kredi notunun kontrol edilmesidir. Kredi notu kredi almak isteyen kişilerin banka tarafından en fazla dikkat edilen bilgisidir. Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi alabilmesi de kolaylaşmaktadır. Kredi notunun yüksek olması içn banka ödemelerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle SMS başvurularında bankaların kişilere hızlı bir şekilde onay ya da red cevabı vermesi kredi notuna bakılarak olmaktadır. Herhangi bir bankadan daha önce alınmış olan kredinin düzenli ödenmiş olması da kredi notunu yükselten başka bir etkendir. Ayrıca konut kredisi konusunda devlet memurlarının daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi ise özel sektördeki fazla sayıda işçi çıkarılmasıdır.  Devlet memurlarının çok ters bir durum olmadıkça işten çıkarılmaları zordur. Fakat özel sektörde her an işten çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bankalar da hem kendilerini garantiye almak hem de müşteri ile sorun yaşamamak adına devlet memurlarına konut kredisi konusunda öncelik tanımaktadır.

Peşinat Miktarı; Konut kredisi ile ilgili dikkat edilmesi gereken ikinci durum peşinat hesaplaması yapmaktır. Kredi notu kontrol edildikten sonra bankaya verilebilecek olan peşinatın da hesaplamasının yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise bankaların ekspertiz değerinin yüksek bir miktarını size sağlıyor olmasıdır. Satın almak istediğiniz evin ekspertiz değeri ne ise banka bu değerin %80’lik bir kısmını kişiye sağlamaktadır. Geri kalan %20 oranındaki dilim ise bankaya peşinat olarak verilmesi gereken dilimdir. Yeterince birikimi ya da durumu olmayan kişilerin peşinat hesaplaması yapmadan bankaya kredi başvurusu yapması zor durumlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Yapılması gereken en mantıklı şey birikim yaptıktan sonra konut kredisi başvurusu yapmaktır.

Acil Durumlara Dikkat Edin; Konut kredisinde dikkat edilmesi gereken üçüncü durum acil durumlar için hazırlıklı olmaktır. Acil durumlara örnek vermek gerekirse kredi taksitleri öderken bütçede yaşanacak olan sıkıntılardan bahsedilebilir. Kişilerin bu tarz durumlar için kendisini ayarlaması gerekmektedir. Bu tarz riskli durumları düşünmek kredi ödemelerini kolaylaştırmak ve kişisel bütçe sarsılmasını önlemek açısından önemlidir.

Alınacak Evin İyi Seçilmesi; Konut kredisi konusunda dikkat edilmesi gereken dördüncü durum alınacak evin iyi seçilmesidir. Evin yalnızca içinin genişliği ya da dış yapısının güzelliği nedeniyle tercih edilmesi doğru bir seçim olmamaktadır. Alındıktan sonra içerisine yapılacak olan masrafın da hesap edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında evin sağlamlığı da oldukça önemlidir.

Banka Kredi Faiz Oranları; Dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise konut kredilerinin faiz oranlarının karşılaştırılmasıdır. Tek bir bankaya giderek direkt kredi başvurusu yapıp çıkmak yanlıştır. Bankaların faiz oranlarının birbiri ile karşılaştırılması gerekmektedir. Örnek verecek olursak ICBC Turkey konut kredisinin faiz oranı %1,16’dır. Aylık taksit oranı 1548 TL, toplam maliyeti ise 187,062 TL olmaktadır. Ziraat Bankası konut kredisinin faiz oranı %1,15’dir. Aylık taksiti 1541 TL, toplam maliyeti 186,147 TL’dir. Yapı Kredi’de ise faiz oranı %1,17’dir. Aylık taksit 1555 TL, toplam maliyet 187,838 TL’dir. Müşteriler diğer bankaların da konut kredisi faiz oranlarını, aylık taksitlerini ve toplam maliyetlerini bu şekilde kıyaslayarak daha doğru bir karar verebilirler. Siz de konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu