Krediler

Hangi Bankalar İkinci El Taşıt Kredisi Veriyor?

Krediler hizmet alımı ve herhangi bir mal varlığına sahip olmak açısından önem taşımaktadır. Kredi çeşitleri arasında birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki konut kredileridir. Konut kredileri ev alacak olan kişilerin çektiği kredi şeklidir. Bu kredi şeklinde dikkat edilmesi gereken birçok durum bulunmaktadır. Durumlardan bazıları vade sürecine dikkat etme, düşük faizli olan bankayı seçme, konut ve ekspertiz durumlarına dikkat etme olarak sıralanabilir. Konut kredisi dışında ihtiyaç kredisi başlığı altında verilen bir kredi bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi temel olarak hangi hizmetten faydalanılacağı bilinmeyen fakat genellikle herhangi bir işletme açmak ya da borçları kapatmak için alınan bir kredi şeklidir. Bu haliyle bakıldığı zaman ihtiyaç kredisini birçok farklı kola ayırarak inceleyebiliriz.

Taşıt Kredileri; Konut kredisi ve ihtiyaç kredisi dışında ülkemizde en sık tercih edilen kredi şekillerinden birisi de araç kredisi ya da diğer ismi ile taşıt kredisidir. Taşıt kredisinin de birçok şekli bulunmaktadır. Fakat tanım yapacak olursak temel olarak taşıt kredisi sıfır ya da ikinci el taşıtların alım ve satımlarının finanse edilmesini amaçlayan bir kredi şeklidir. Kurumsal değil bireysel bir kredidir. Taşıt kredisinin yasal vade süreci 48 ay olmaktadır. Vade süresi boyunca alım satımı yapılacak olan taşıt banka teminatında olmaktadır.

Taşıt kredisinin türlerine bakacak olursak şunları söyleyebiliriz: Taşıt kredisinin beş adet kolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki ticari araç kredisidir. Ticari araç kredisi panelvan, kamyonet, van gibi araçları içinde barındıran ve hafif çaplı ticari araçlar için bankalardan çekilen kredidir. Ticari araç kredileri alınırken bankalar müşterilere farklı olanaklar sunabilmektedir. İş makineleri ticari araç kredisi içinde değerlendirilmemektedir. İş makinesi gibi büyük ve geniş araçlar için işletme kredilerinin alınması daha doğru olmaktadır. İkinci taşıt kredisi türü sıfır kilometre araç kredisidir. Sıfır kilometre araç kredisi henüz sıfır kilometre değerinde iken satışa çıkarılmış olan otomobiller için sunulmuş bir seçenektir. Taşıt kredilerinde faiz oranı belirlenirken genellikle sıfır kilometre araçlar baz alınarak belirleme yapılmaktadır. Müşteriler en çok bu kredi türünü tercih ederken bankalar da en çok bu taşıt kredisi türünü kullandırmaktadır.

Üçüncü taşıt kredisi seçeneği tekne kredisidir. Tekne kredisinin vade süresi 48 ay olmaktadır. Bu taşıt kredisi şekli çeşitli bankalar tarafından tüketici kredisi adı ile de verilebilmektedir. Dördüncü taşıt kredisi şekli ikinci el taşıt kredisidir. İkinci el taşıt kredisi beş sene boyunca kullanılmış olan ya da beş seneye kadar kullanılmış olan taşıtlar için çekilebilmektedir. Bazen sabit faiz oranları ile sağlanan bu taşıt kredisi bazen de değişen faiz oranları ile sağlanmaktadır. Vade süresi en fazla 48 ay olmaktadır. Ayrıca ikinci el taşıt kredisi alabilmek için almak istediğiniz araç üzerinde yasal hak kısıtlaması da olmaması gerekmektedir. Beşinci taşıt kredisi motosiklet kredisidir. Motosiklet kredisi özel ihtiyaçlar baz alınarak hazırlanmış olan taşıt kredileri içerisinde yer almaktadır. Bu kredi şekli her bankada bulunmamaktadır. Bulunan bankalar ise müşterilerine farklı imkanlar sunabilmektedir. Vade süresi en fazla 48 ay olabilmektedir. Bizim inceleyeceğimiz taşıt kredisi türü ise ikinci el taşıt kredisidir.

Taşıt Kredisi Veren Bankalar
Ülkemizde ikinci el taşıt kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalardan ikinci el taşıt kredisi alabilmek için öncelikle başvuru yapmak gerekmektedir. İkinci el taşıt kredisi başvurusunda gelir olarak sadece belgelenebilen gelirler kabul edilmektedir. Ayrıca kredi başvurusu yapmadan önce belli bir dönemdeki gelirin de belgelendirilmesi gerekmektedir. Ailede yer alan diğer bireylerin gelirleri ikinci el taşıt kredisi için herhangi bir önem arz etmemektedir. Dosya masrafı ise yasal olarak kullanılan kredi miktarının binde 5’i olacak şekilde alınmaktadır. Mesela 30 bin TL oranında ikinci el taşıt kredisi alan bir kişi 150 TL dosya masrafı ödemektedir. Bu masraf içerisine sigorta masrafları dahil edilmemektedir.

İkinci el taşıt kredisi veren bankalar alfabetik sıra ile Akbank, Aktif Bank, Burgan Bank, DenizBank, Garanti Bankası, Halkbank, ICBC Turkey, ING Bank, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, QNB Finansbank, TEB, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası olarak sıralanabilir. Bu bankaların ikinci el taşıt kredisi için uyguladıkları faiz oranları da internet sitelerinde belirtilmiştir. Yine de kabataslak bilgilendirecek olursak bankaların taşıt kredileri hakkında şunları söyleyebiliriz: Vakıfbank faiz oranı olarak %1,26, aylık taksit olarak 1178 TL, toplam maliyet olarak 56 bin 745 TL belirlemiştir. Halkbank faiz oranı olarak %1,30, aylık taksit olarak 1190 TL, toplam maliyet olarak 57 bin 325 TL belirlemiştir. Ziraat Bankası faiz oranı olarak %1,35 TL, aylık taksit olarak 1205 TL, toplam maliyet olarak 58 bin 55 TL belirlemiştir. Garanti Bankası faiz oranı olarak %1,39, aylık taksit olarak 1218 TL, toplam maliyet olarak 58 bin 643 TL belirlemiştir. Siz de bankaların ikinci el taşıt kredisi faiz oranları ve ikinci el taşıt kredisi veren bankaların hangileri olduğu ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu