Devlet Destekli

KOSGEB Hibe Kredi Almanın Kolay Yolları ve Genel Şartları

İş kurmak ya da işletme açmak için kredi çekilmesi oldukça yaygınlaşmış bir durumdur. Hibe kredi de bu tür durumlarda esnafların yararlandığı bir kredi şeklidir. Hibe kredi alabilmek için KOSGEB’e başvuru yapılmaktadır. KOSGEB kurum olarak iki farklı şekilde kredi imkanı sağlamaktadır. Bu kredi imkanlarından birisi 50.000 TL’lik hibe kredi diğeri ise 100.000 TL’lik kredidir. 50.000 TL’lik kredi hibe kredi olarak geçmektedir.

Hibe Almanın Başlıca Şartları
Bu krediye başvuru yapabilmek için çeşitli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki KOSGEB’ e kayıt olma şartıdır. İkinci şart KOSGEB’den uygulamalı girişimcilik belgesi alınması şartıdır. Üçüncü şart KOSGEB’de alınan kursta iş planı hazırlanması ve bu iş planının tekrar KOSGEB’e sunulmasıdır. Dördüncü şart girişimci tarafından işyerinin açılarak işyeri için yapılmış olan masrafların fatura haline getirilmesidir. KOSGEB’ kayıt olmak için 18 yaşın üzerinde olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler kayıt için KOSGEB il ya da ilçe merkezlerine başvurabilirler. Daha sonra KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursuna gidilmesi gerekmektedir.

Kosgeb Kredisi Almak İçin İzlenecek Yol
KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursu devam zorunluluğu olan bir kurstur. Bu kurs önceden 72 saat olarak görülse de son birkaç yıldır 32 saate düşürülmüştür. Bu şekilde devam da sağlanmaktadır. Kurs toplam dört modülden oluşmaktadır. Birinci modülde kişilerin girişimcilik özellikleri sınanır, iş fikri geliştirme konusundaki yaratıcılıklarına bakılır. İkinci modülde iş planının ne olduğu ve nasıl ögeler içerdiği ile ilgili bilgiler öğretilir. Bu bilgilerin içinde Pazar araştırmaları, üretim planı, finansal planlar, pazarlama planı ve yönetim planı bulunmaktadır. Üçüncü modülde atölye çalışmaları yer almaktadır. Atölye çalışmalarında iş planı ögeleri pekiştirilir. Dördüncü modülde ise iş planı hazırlanır ve sunulur. İş planı kurs bittikten sonra KOSGEB’e sunulmaktadır. Eğer kabul görürse ve kursta öğretilen şekilde hazırlanmışsa iş planı onaylanır ve işyeri açılması için çalışmalara başlanır. KOSGEB hibesinin en önemli kısmı da burada başlamaktadır. Girişimci olan kişi işyerini açtıktan sonra hibe desteği alabilmek için masraflarını faturalandırmak zorundadır. Masrafların faturalanması tüm giderlerin yazılması şeklinde olmaktadır. Faturada belirtilmemiş olan giderler KOSGEB tarafından karşılanmayacaktır. Üst limiti 50.000 TL olan bu hibe desteği girişimcinin banka hesabına bir anda değil parça parça yatırılmaktadır. Bu nedenle harcama yaparken bu durumu da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Genel olarak KOSGEB 3 yıllık ödeme destek planı ile bu parayı girişimciye vermektedir.

KOSGEB’in en fazla desteklediği yaş grubu gençlerdir
Bu nedenle genç girişimci hibeleri verilmektedir. Özellikle meslek liselerinden mezun olan  ve teknokent birimlerinde etkin faaliyet gösteren işletmeciler başvuruda diğer kişilerin önüne geçmektedir. KOSGEB hibe kredi almanın kolay yollarından birisi de genç girişimci olmaktır. Genç girişimcilere sağlanan olanaklar diğer girişimcilere sağlanan olanaklardan daha fazla olmaktadır. Bunun dışında KOSGEB’den hızlı bir geri dönüş alabilmek için iş tercihi yapılırken üretim odaklı olmasına dikkat edilmektedir. KOSGEB’e hibe kredi başvurusunda bulunan bir kişi daha önce market, kuaför gibi çeşitli alanlarda işletme açmış ise bir daha hibe kredi alması zorlaşmaktadır. Genellikle bu tarz yerler için geri ödemeli krediler verilmektedir.

Kosgeb’in Desteklediği Sektörlerden Bazıları
KOSGEB’in en fazla hibe verdiği sektörler ise yazılım sektörü, teknokentler için işletme faaliyetleri, kadın girişimcilerin faaliyetleri, çeşitli şekillerde işçi istihdam eden işletmelerin orta ölçekli KOBİ faaliyetleri, icatlar ve teknolojik buluşlar, patenti yeni alınmış ürünler, genç girişimcilerin faaliyetleri, meslek lisesinde okuyan ya da staj yapan öğrencilerin faaliyetleri olarak sıralanabilir. KOSGEB’den kolay bir şekilde hibe kredi almak isteyen girişimciler bu alanlara yönelerek işlerini kolaylaştırabilirler. KOSGEB hibe kredileri ile ilgili bilinmesi gereken başka bir konu ise kadın girişimcilere ve erkek girişimcilere göre hibe oranlarının farklılık gösterdiğidir. Erkek girişimciler işletmeleri için yaptıkları harcamanın %70’i oranında hibe alabilirler. Bu oran alabilecekleri maksimum hibe oranıdır. Kadın girişimciler ise işletmeleri için yaptıkları harcamanın %90’ına kadar hibe alma hakkına sahiptir. Mesela işyeri için 40.000 TL harcama yapan bir kadın işletmeci 36.000 TL hibe alabilir. Fakat erkek girişimciler %70 oranında alabilmektedir.

KOSGEB’den hibe kredi alabilmek için yeni girişimcilere destek unsurlarından da faydalanılabilir. Bunlardan ilki işletme kuruluş desteğidir. Bu destek geri ödemesizdir ve üst limiti 3 bin TL’dir. İkincisi kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım desteğidir. Bu destek de geri ödemesizdir. Üst limiti 15 bin TL’dir. Üçüncü destek unsuru işletme giderleri desteğidir. İşletme giderleri desteği işletme açıldıktan sonra yapılan harcamalar içindir. Bu harcamalar faturalandırılarak hibe desteği alınabilmektedir. Üst limiti 12 bin TL’dir. Son olarak sabit yatırım desteği isimli bir destek unsuru bulunmaktadır. Bu destek unsuru için geri ödeme şartı bulunmaktadır. Üst limiti 70 bin TL olan sabit yatırım desteği genellikle hibe içerisinde değil geri ödemeli kredi içerisinde tercih edilmektedir. Siz de hibe kredi almanın kolay yolları ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu