Krediler

Ev Hanımları Kredi Alabilir Mi? Hangi Bankalar Kredi Verir ve Şartlar Nelerdir?

Ev hanımları da çalışan kişiler gibi kredi almak ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak istemektedir. Fakat bazı kamu kurumlarının destek sunması ya da birtakım vakıfların ev hanımlarının kredi almasını desteklemesi gibi durumların dışında ev hanımlarının kredi alma şansı pek fazla olmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı bir şekilde çalışan kadınlar bankalardan oldukça rahat bir şekilde kredi alırken diğer bankalar genellikle gelir belgesini sorun etmektedir.

Ev Hanımlarına Kredi Verilmesi İçin Bazı İstisnalar Vardır; Ev hanımlarının kredi alabilmesi konusunda çeşitli istisnalar da bulunmaktadır. Bu istisnalardan ilki alınan kredinin ödenmesi için belli bir kira gelirinin olmasıdır. İkincisi ise şirket ya da başka bir mal ortaklığından dolayı düzenli bir gelire sahip olmasıdır. Bu şartları sağlayan ev hanımları kredi alma konusunda da problem yaşamamaktadır.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar
Ev hanımlarına kredi veren bankalardan bazıları Aktif Bank, Cepte TEB, Enpara, ING Bank ve Odeabank’dır. Aktif Bank, N Kolay Kredi ile gelir belgesi ve kefil istememektedir. Üst kredi limiti 30 bin TL’dir. Cepte TEB gelir belgesi ve kefil istememektedir. Üst kredi limiti 30 bin TL’dir. Enpara gelir belgesi ve kefil istememektedir. Üst kredi limiti 30 bin TL’dir. ING Bank gerekki görürse gelir belgesi ve kefil istemektedir. Üst kredi limiti 50 bin TL’dir. Odeabank gelir belgesi ve kefili gerekli görürse istemektedir. Üst kredi limiti ise 35 bin TL’dir. Bu bankalardan bazıları gelir belgesi ve kefil istemese de kredi notu incelemesi yapmaktadır. Bunun dışında e-Devlet’den Sosyal Güvenlik Kurumu  döküm incelemesi de yaptıkları bilinmektedir.

Ev Hanımlarına 10 Bin TL Kredi
İhtiyaç kredisi adı altında 10 bin TL gibi cüzi miktarlarda kredi çekimi ise ev hanımlarına sağlanan imkanlardan birisidir. Bu miktar 48 ay vade ile ödenmesi şartı ile verilmektedir. Sağlanması istenen şartlar ise kredi alacak kişinin daha önce almış olduğu kredi nedeni ile yasal bir takip süreci ya da idari bir takip süreci yaşamıyor olması, vade süresi için talebinin 48 aydan fazla olmaması (konut kredilerinde bu süre için esneklik sağlanabilir.), ipotek verme gibi bir durum varsa eşinin de rızası olduğuna dair bankaya belge verilmesi, aylık resmi bir gelirinin olması, aylık ödeme miktarının eline geçen paradan daha fazla olmasının talep edilmemesi olarak sıralanabilir. 10 bin TL’lik bir ihtiyaç kredisini 48 ay vade ile çekmek isteyen ev hanımları Türkiye İş Bankası, Burgan Bank be Cepte TEB’den yararlanabilir. Türkiye İş Bankası 10 bin TL ihtiyaç kredisi için %1,47 oranında faiz uygulamaktadır. Bu kredinin aylık taksiti 311 TL, toplam maliyeti ise 14 bin 959 TL’dir. Burgan Bank %1,55 faiz uygulamakta, aylık taksştş 317 TL, toplam maliyeti ise 15 bin 206 TL olmaktadır. Cepte TEB %1,54 faiz uygulamakta, aylık taksiti 316 TL, toplam maliyeti 15 bin 169 TL olmaktadır.

Ev Hanımlarının Kredi Çekebilmesi İçin Diğer Çözüm Yolları
Ev hanımlarının kredi çekebilmesi için ipotek verilmesi ya da kefil gösterilmesi gibi durumlardan da faydalanılmaktadır. Fakat bunlar kredi alabilmek için bir kesinlik kazandırmamaktadır. Yalnızca kredi alımı için ek teminat olarak kabul edilmektedir. Böylece kredi çeken kişinin başvurusunun kabulü için de şansı yükselmektedir. Ev hanımlarının kredi alımı konusunda en şanssız olduğu nokta kredi notu ve gelir belgesi zorunluluklarıdır. Evde çalışan bir kişinin düzenli bir gelirinin olması çok zordur. Bu nedenle diğer bankalardan da daha önce kredi çekememiştir ve kredi notu oluşturamamıştır. Günümüzde bu tür engellere takılmayan banka sayısında biraz da olsa artış görülmüştür.  Ev hanımlarının kredi alımı kadar bu kredinin geri ödenmesinde yaşanan zorluklar da önemlidir.

Kredi Çekemeyen Bayanlar KOSGEB Kredisine Başvurabilir
KOSGEB dışında geri ödemesiz kredi veren bir kurumun olmadığı düşünüldüğü  zaman iş daha da zorlaşmaktadır. Yalnızca KOSGEB ev hanımlarına 50 bin TL geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. Bunun için de KOSGEB il ya da ilçe merkezlerine başvurmak ve gerekli şartları yerine getirmek gerekmektedir. KOSGEB genellikle kendi işini kurmak ve işletme açmak isteyen kadın girişimcilere destek olmaktadır. Hatta erkek girişimcilere işyeri maliyetlerinin %70’i kadar destek sağlarken kadın girişimcilere işyeri maliyetlerinin %90’ı kadar destek sağlamaktadır. Bu nedenle bankalardan kredi alamayan ev hanımlarının KOSGEB’e başvurması da oldukça mantıklıdır.

SGK’nın Önemi; Bankalarla alakalı merak edilen bir diğer konu da önceden SGK’lı olarak çalışan fakat sonradan ev hanımı olmaya karar vermiş kişilerin durumudur. Bankalar önceden SGK’lı çalışmış olan ev hanımlarına bir ayrıcalık tanımamaktadır. Bunun sebebi ise bankalar için önemli olan durumun aktif bir gelir elde ediliyor olmasıdır. Kişinin önceden çalışmış olması bankalar için artı bir özellik değildir. Düzenli bir aylık geliri olan ve aldığı krediyi geri ödeyebilecek olan ev hanımları kredi alımı konusunda sıkıntı çekmemektedir. Fakat düzenli bir geliri olmayan ve dolayısıyla kredi notu da oluşmamış olan ev hanımlarının yapacağı en mantıklı şey KOSGEB’e hibe kredi başvurusunda bulunmaktadır. Siz de ev hanımlarına kredi veren bankalar ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu