Krediler

Yapı Kredi Bankası Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme (İnternet ve SMS Üzerinden)

Krediler kişilerin toplu para ihtiyacını karşılamak için yararlandığı hizmetlerden birisidir. Kredi çekebilmek için öncelikle gerekli evrakları tamamlayıp bir bankaya başvuru yapmak gerekmektedir. Kredi başvurusu yapılacak olan banka müşterilerine öncelik tanımaktadır. Ayrıca maaş alınan bankaya kredi başvurusunda bulunulması da çeşitli avantajlardan faydalanmaya olanak sağlamaktadır. Günümüzde ev almak için, araba almak için ya da düğün gibi çeşitli ihtiyaçları gidermek için kredi çekilmektedir. Ev almak için konut kredisi, araba almak için taşıt kredisi, diğer ihtiyaçları karşılamak için de ihtiyaç kredisi tercih edilmektedir. Bu kredilerin her banka tarafından belirlenmiş olan çeşitli faiz oranları bulunmaktadır. Faiz oranlarının uygun olduğu bankalardan birisi de Yapı Kredi’dir.

Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları
Yapı Kredi’den 1.000 Tl ile 24 bin 999 TL arasında ihtiyaç kredisi almak isteyen kişiler minimum 3 ay vade, maksimum 48 ay vade imkanından faydalanabilirler. Bu kredide faiz oranı %1,54 olmaktadır. 25 bin TL ile 49 bin 999 TL arasında kredi almak isteyen kişiler de yine minimum 3 ay, maksimum 48 ay vade kullanabilirler. Bu kredide %1,52 faiz oranı uygulanmaktadır. 50 bin TL ile 99 bin 999 TL arasında kredi çekmek isteyenler minimum 3 ay maksimum 48 ay vade ve %1,49 faiz oranı ile bu krediye sahip olabilirler. Ayrıca Yapı Kredi’nin 50 bin TL’lik %1,54 faiz oranı uyguladığı kredisinin aylık taksiti 382,82 TL, toplam ödemesi ise 13 bin 831 TL olmaktadır.

Toparlayacak olursak Yapı Kredi’den ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin çekebileceği minimum tutar 1.000 TL, maksimum tutar ise 99 bin 999 TL olabilmektedir. Bu kredilerin vade süredi 3 ay ile 48 ay arasında tercih edilebilmektedir. Kredinin minimum yıllık maliyet oranı %21 olurken maksimum yıllık maliyet oranı %23 olmaktadır. Örneğin 10 bin TL’lik bir krediyi 36 ay vade ile çekmek isteyen bir kişinin en düşük yüzdeli faiz oranına göre yapacağı aylık taksit ödemesi 382,82 TL olarak hesaplanmıştır. Bu kredide dosya masrafı 50 bin TL’dir. Yıllık maliyet oranı da %22 olmaktadır. Kredi ödemesinin yapılacağı zaman 36 ay sonunda ödenecek olan toplam tutar 13 bin 381 TL’dir.

Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi’den ihtiyaç krdisi alabilmek için banka şubelerine giderek başvuru yapılması mümkündür. En yakın Yapı Kredi şubesine giderek gerekli belgelerle birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Yapı Kredi’nin kredi başvuruları için internet bankacılığı da kullanılabilmektedir. Yapı Kredi internet bankacılığı online hizmet veren oldukça gelişmiş bir sistemdir. Bu sistem üzerinden hem farklı kredilerle ilgili ve banka hizmetleri ile ilgili bilgi edinebilir hem de kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bireysel ve kurumsal olarak ayrı hizmetler sunan sistemin kullanılışı oldukça basittir. Şubeye gitmeye vakti olmayan kişiler için kısa sürede hizmet sağlayan internet bankacılığı Yapı Kredi müşterisi olan herkes tarafından kullanılabilir.

Yapı Kredi Kredi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?
Yapı Kredi’den kredi alabilmek için online başvuru yapılmış olsa da banka müşterilerden çeşitli belgeler istemektedir. Bu belgeler içerisinde yer alan ilk belge nüfus cüzdanı fotokopisidir. Nüfus cüzdanı fotokopisi sayesinde kredinin kişini kendi adına mı alındığı yoksa başkası için mi alınmak istendiği kontrol edilir. Ayrıca bankaların tüm işlem uygulamalarında nüfus cüzdanı zorunlu tutulan bir belgedir. İkinci istenen belge gelir belgesidir. Gelir belgesi sayesinde kredi çeken kişinin ödeme konusunda zorlanıp zorlanmayacağına bakılır. Yüksek miktarda kredi çekmek isteyen kişilerin aylık gelirinin de yüksek olması beklenmektedir.

Aylık geliri düşük olmasına rağmen yüksek miktarda kredi almak isteyen kişilerin kredi miktarını düşürmeleri ya da vade süresini uzatmaları gerekmektedir. Bu durum ödemede de fayda sağlamaktadır. Bunun dışında serbest meslekte çalışan kişiler için en son dönemi gösteren vergi levhasının fotokopisi talep edilmektedir. Kira geliri olan müşterilerin de hem tapu belgesi hem de kira kontratının fotokopisini getirmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz üç aya ait olan elektrik faturası, su faturası ya da doğalfaz faturası da zorunlu belgelerdendir. Maaş bordrosu, gelir belgesi ile birlikte istenmektedir. Maaşlı çalışanlar maaş bordrosu ile kredi başvurusu yaparken maaşlı çalışmayanlar gelir belgesi ile kredi başvurusu yapmaktadır. Emekli olan kişilerin de maaş cüzdanlarının fotokopisi gerekmektedir.

Kredi Başvurusunun Sonucu Nasıl Öğrenilir?
Kredi başvurusunun sonucunu öğrenmek için internet üzerinden başvuru bilgileri sık sık kontrol edilebilir. İşlem tamamlandığı zaman internet üzerindeki başvuru bilgileri de güncellenecektir. Bunun dışında banka şubelerine gidilerek bilgi alınması mümkündür. Bankaya gidecek vakti olmayanlar telefon bankacılığı hizmetinden yararlanabilirler. Ayrıca SMS ile kredi başvurusu yapan kişilerin cep telefonlarına onay ya da red bilgisi de gelmektedir. Bu durum kredi notuna bakarak gerçekleşmektedir. Onay cevabı alan kişiler banka şubelerine gerekli belgelerle başvurarak kredi alabilirler. Siz de Yapı Kredi kredileri ve kredi sonuçlandırması ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu