Kredi Kartı

Merak Ettiniz Mi? Türkiye’de Kişi Başına Kaç Kredi Kartı Düşüyor?

Kredi kartları nakit ihtiyacı duyulan zamanlarda kurtarıcı olan elektronik kartlardır. Bu kartlar ülkemizde ve dünya ülkelerinde çok fazla kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise kişilerin zor zamanlarında ya da borç ödeme konusunda sıkıştıklarında para bulamama sorunudur. Kredi kartı kullanan kişilerin aksine banka ile hizmet alışverişinde bulunmak istemeyen insan sayısı da hayli fazladır. Fakat mağazalarda ve internet ortamında kredi kartı kullanım oranına bakıldığı zaman kredi kartı kullanan kişi sayısının kullanmayan kişi sayısından çok daha fazla olduğu görülmektedir.

Kredi Kartı Kullanımının Etkileri Nelerdir?
Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile özellikle internet alışverişlerinde kredi kartı çok sık kullanılmaya başlanmıştır. İnternet alışverişlerindeyaşanan başlıca sorun ise dolandırıcılıktır. Çeşitli internet siteleri müşterilere güvenilirlik hissi verip kredi kartlarından daha fazla para çekmekte ya da kredi kartı şifrelerini ele geçirmektedir. Bu durumlar kredi kartı kullanımının olumsuz yönlerindendir. Bu ve buna benzer birçok sorun yaşanmasına rağmen kredi kartı kullanımında azalma göze çarpmamaktadır. İnsanlar teknolojiye ayak uydurmak için de kredi kartı ile alışveriş yapmaktadır. Ayrıca ihtiyaç fazlası alışveriş yapmak gibi huylar takıntı haline getirildiğinde kredi kartı harcamaları önemli tehlikeler oluşturabilmektedir.

Ülkemizde de dünya ülkelerinde de kredi kartı borcu nedeniyle haciz durumu yaşayan birçok insan bulunmaktadır. Bu durumun önüne geçmek ve kredi kartının olumsuz ya da olumlu bir şekilde kullanımını sağlamak ise tamamen irade ile alakalıdır. Kredi kartı gibi kredi konusunda da bu tür problemler yaşanmaktadır. Kredi çeken kişiler de ödeyemeyecekleri tutarlarda çektiği zaman haciz, mahkeme gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Kredi konusunda ve kredi kartı konusunda uzmanların uyarılarının dikkate alınması gerekmektedir. Özellikle kredi konusunda ihtiyaç olan tutar belirlenerek uygun şekillerde vadeye bölünmelidir. Kişinin kredi için ödeyeceği vade miktarı maaşının yarısını geçmemelidir. Böyle bir durumda hem ödeme sıkıntısı yaşanmakta hem de kredi çeken kişi geçim zorluğu yaşayarak yaşam kalitesini düşürmektedir. Kredi kartında da limit konusunda temkinli olunmalıdır. Limitsiz kredi kartı olarak bilinen kredi kartlarından uzak durulmalıdır.

İnternet Alışverişleri Kredi Kartı Kullanımını Nasıl Etkilemektedir?
İnternet üzerinden en fazla alışveriş yapılan sektörler tekstil ve elektronik eşya sektörleridir. Tekstil sektörü milyonlarca kişiye ulaşabilen binlerce çeşitten oluşmaktadır. Bu sayede kişiler istedikleri kıyafetlere ve çevrelerindeki mağazalarda bulamadıkları bedenlere internetten ulaşabilmektedir. İnternetin bu şekilde alışverişte kolaylık sağlaması birçok kişiyi sanal alışverişe yönlendirmektedir. Sitelerin en fazla kullandığı ödeme şekli ise kredi kartı ve banka kartı ile ödemedir. Kapıda ödeme kabul eden siteler de kapıda ödeme için ayrı bir ücret talep etmektedir. Bu ücret 7 TL ile 11 TL arasında değişmektedir. Alacakları ürüne kargo parasının yanı sıra bir de kapıda ödeme ücreti vermek istemeyen kişiler de kredi kartına yönelmektedir. Bu sayede kredi kartı kullanımı ve internet alışverişi doğrudan bir etkileşim içerisinde olmaktadır.

Limitsiz Kredi Kartı Nedir? Kimler Kullanabilir?
Limitsiz kredi kartı adı ile bilinen bu kartlar da aslında belli bir limite sahiptir. Limitsiz olarak bilinmesinin nedeni ise limit sınırlarının çok yüksek olmasıdır. Limitsiz kredi kartı kullanabilmek için gelir belgesinin mutlaka sunulması gerekmektedir. Herhangi bir devlet memuru ya da özel kurum çalışanına limitsiz kredi kartı imkanı sunulmamaktadır. Bu kart daha çok iş adamları, milletvekilleri gibi kişilere verilmektedir. Günümüzde limitsiz kredi kartı başvurusu da oldukça fazladır. Kullanımı oldukça rahat gözükse de ödeme noktasında ciddi problemler yaşanabilmektedir. Kredi kartı kullanımın en büyük sorunu olan ödemenin düşünülmemesi hem bankaları hem müşterileri zor durumda bırakmaktadır.

Kişi Başına Düşen Ortalama Kredi Kartı Sayısı Kaçtır?
Türkiye’de kişi başına düşen kredi kartı sayısı ortalama olarak ikidir. Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine bakıldığında ise ülkemizde 57,7 milyon kredi kartı kullanımı olduğu görülmektedir. Hem kredi kartları hem de banka kartları için yapılan ödeme ise 49 milyarı bulmuştur. BKM, bireysel kredi kartlarının yanısıra kurumsal kredi kartlarının da alındığını belirtmektedir.  Yalnızca eylül ayı içerisinde 35,6 milyar TL harcamanın bireysel kredi kartları ile yapıldığını söyleyen BKM, kişi başı harcamanın ise 1.616 TL olduğunu bildirmiştir. Kurumun yapmış olduğu araştırmalar sonucunda kredi kartı borçlarının azımsanacak miktarda olmadığı da görülmüştür.

Kişi başı borçluluk tutarının 3.727 TL olması insanların bilinçsiz bir şekilde kredi kartı harcaması yaptığını göstermektedir. Kredi kartı alırken daha rahat alışveriş yapılacağı ve ödemelerin nakit para sıkıntısı çekmekten daha kolay olacağı düşünülse de durum böyle olmamaktadır. Kredi kartı borçları yüzünden hem aileler hem de bireyler huzursuzluk yaşamaktadır. Kişi başına 2 kredi kartı yerine 1 kredi kartı kullandırılması gerektiğini söyleyenler bulunsa da bankalar kredi kartlarını eve kadar göndermekte ve avantajlarını sıralayarak birçok şekilde reklam yapmaktadır. Önemli olan kredi kartı kullanmamak değil, bilinçli kullanmaktır. Siz de kredi kartı kullanımı ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu