Krediler

Ziraat Bankası Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme ve Krediyi Hemen Çekme

Bankalara yapılan kredi başvurularının birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden başlıcaları nakit paraya olan ihtiyaç ve araç, konut gibi alımlar için yüksek tutarlarda para gerekmesidir. Konut kredisi ülkemizde en fazla tercih edilen kredi çeşitlerinden birisidir. Bunun dışında ihtiyaç kredisi de birçok kişi tarafından alınmaktadır. İhtiyaç kredisi iş kurmak amaçlı da çekilebilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen birçok insan sermaye eksikliği nedeni ile bankalara başvurmakta ve kredi almaktadır. Özel sektör bankaları da devlet bankaları da çeşitli kredi imkanları sağlamaktadır. Devlet bankaları içerisinde en fazla tercih edilen bankalardan birisi de Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası’nın sadece kredi olarak değil kredi kartı ve banka kartı olarak da sunduğu birçok imkan bulunmaktadır.

Özellikle öğrenciler Ziraat Bankası’ndan sık yararlanmaktadır. Burs ve kredi alan üniversite öğrencileri Ziraat Genç Bankkart kullanmaktadır. Bu kartın gençlere sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlardan en önemlileri harçlık avans ve kredi özelliğidir. Harçlık avans sayesinde nakit paraya acil olarak ihtiyaç duyulması durumunda karttan belli bir miktar çekim yapılması mümkündür. Kredi kartının ise asgari ödeme durumundan faydalanılarak öğrencilerin daha kolay ödeme yapması sağlanmaktadır. Kartlarda bu kadar kolaylık sağlayan bir banka olan Ziraat Bankası’nın kredilerde de birçok avantaj sağladığı bilinmektedir. Ziraat Bankası ‘na kredi başvurusu yapıldıktan sonra sonuç öğrenmek için de çeşitli şekillerde bilgi edinilebilir.

Ziraat Bankası Faiz Oranları Nasıldır?
Ziraat Bankası faiz oranla genel olarak sabit olmaktadır. Yıllık maliyet oranlarında değişim görülmektedir. Vadelerine göre 10 bin TL’lik Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplayacak olursak şunları söyleyebiliriz:  10 bin Tlkrediyi 12 ay vade ile alan kişiler %1,43 faiz oranına tabi tutulmaktadır. Bu kredide yıllık maliyet oran %1,79 olmaktadır. Aylık taksit olarak 929 TL ödenmektedir. Toplam olarak geri ödenecek tutar ise 11 bin 200 TL’dir. 24 ay vade ile çekilen 10 bin TL kredide yine %1,43 faiz oranı uygulanmaktadır. Bu kredinin yıllık maliyet oranı %1,75 olmaktadır. Aylık taksiti 512 TL olan kredinin toplam geri ödemesi 12 bin 335 TL’dir.

36 ay vade ile alınan 10 bin TL kredinin faiz oranında yine oynama olmamaktadır. %1,43 faiz oranı ve %1,74 yıllık maliyet oranı uygulanmaktadır. Aylık taksit 375 TL iken toplamda geri ödenecek olan tutar 13 bin 538 TL’dir. İhtiyaç kredisinin en uzun vadesi ise 48 ay olmaktadır. 48 ay vade ile alınan 10 bin TL kredide faiz oranı %1,43’dür. Yıllık maliyet oranı %1,73 olarak belirlenmiştir. Aylık taksit 307 TL iken toplam geri ödenecek olan tutar 14 bin 808 TL’dir. 2018 senesinde 36 ay vade ile çekilmiş olan ihtiyaç kredisi için sabit oranın faizde %1,43 maliyet oranında ise %1,74 olduğu belirtilmiştir.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Ziraat Bankası’na kredi başvurusu yapmak için bankanın belirlemiş olduğu şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki yaş sınırıdır. 18 yaşından küçük olan kişiler Ziraat Bankası’nın kredi işlemlerinden faydalanamamaktadır. Bunun dışında kişinin gelir sahibi olduğunun da kanıtlanması gerekmektedir. Herhangi bir işte çalışan kişilerin maaş bordrosunu bankaya teslim etmesi şarttır. Maaş bordrosu mesleklere göre farklı adlar da alabilmektedir. Aylık maaş belgesi, gelir belgesi gibi isimler bu belgenin diğer isimleridir. Ayrıca ev hanımlarının eline geçen aylık gelirler için de gelir belgesi istenmektedir.

Genellikle satın almış olduğu dairede kiracı bulunduran ve bu kiralardan gelir elde eden ev hanımlarının eb bilgilerini ve tapu bilgilerini gelir belgesi ile birlikte bankaya teslim etmesi gerekmektedir. Üçüncü bir şart olarak kredi ödemelerinin eksiksiz yapılması istenmektedir. Kredi ödemelerinin zamanında yapılmaması ve eksik yapılması durumunda bankanın yasal takip sürecini başlatması durumu söz konusu olabilmektedir. Son olarak bankalar kredi için ipotek gösterileceği zaman bu kararda eş rızası olmasını da görmek istemektedir. Ziraat Bankası’na kredi başvurusu yapacak olan kişiler için de bu şart geçerlidir. Hangi gayrimenkul ipotek gösterilirse gösterilsin eş rızasının olduğu bir belge gerekmektedir. Ayrıca Ziraat Bankası ihtiyaç kredisinde en fazla 48 ay vade imkanından yararlanılabileceğinin de bilinmesi gerekmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Sonucu Öğrenme
Ziraat Bankası kredi başvurusunun sonucunu öğrenmek için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bu yollardan ilki internet bankacılığı ile sonuç öğrenmedir. İnternet bankacılığı sayesinde banka şubesinde sıra beklemek gibi durumlar yaşanmamaktadır. Teknolojinin her alanda kullanıldığı bu dönemde bankacılık alanında da teknolojik işlemlerden faydalanılmaktadır. İnternet bankacılığında Ziraat Bankası’nın kredi başvurularının sonuçları yer almaktadır. Başvurunun kabul edilmesinden sonra banka şubelerine giderek gerekli evraklar teslim edilebilir. Banka şubesi yakın olan kişiler ise direkt olarak bankaya başvuru yapabilirler. Başvuru sonucunu öğrenmek için de bankalardan bilgi alınabilir. Bunun dışında SMS ile de kredi başvuru sonucu öğrenmek mümkündür. Bu sistemde hızlı bir şekilde cevap alınmasının sebebi ise kredi notunun incelenmesidir. Siz de Ziraat kredileri ve Ziraat kredi başvuru sonucu öğrenme ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu