Banka Sorunları

Kırmızı Kalem Yiyene Bankalar Kredi Verir Mi? Bu Listeden Nasıl Kurtuluruz?

Bankalardan kredi alabilmek için çeşitli belgelerin toparlanması gerekmektedir. Bu belgeler içerisinde en önemli olanlarından birisi de gelir belgesidir. Gelir belgesi ile maaş bordrösü sayesinde kişilerin ödeme durumlarına bakılmaktadır. Kredi için başvuru yapan kişilerin birçoğu maaş durumunu göz önünde bulundurmamakta ve dilediği gibi ödeme yapabileceğini düşünmektedir. Fakat durum bu kadar kolay olmamaktadır. Kredi alan bir kişi ödeme yapabilmek için aldığı tutarı aylık taksitlere bölmektedir. Bu taksitler vade adını almaktadır. Vadelendirme işlemi bankadan bankaya değişen bir işlemdir.

Bazı bankalar kesin bir vade şartı koyarken bazı bankalar vadenin değiştirilebileceğini belirtmektedir. Örneğin X Bankası ihtiyaç kredisi için 36 ay ile 48 ay arasında değişebilen bir vade süreci belirlerken Y Bankası ödemenin yalnızca 48 ay vade ile sınırlandırılabileceğini söyleyebilir. Kredi alırken vade tutarına dikkat etmek de bu nedenle önemlidir. Bunun dışında faiz oranları da kredi alımını etkilemektedir. Düşük faizli krediler ödeme konusunda da kolaylık sağlamaktadır. Özellikle meslek gruplarına yönelik oln ihtiyaç kredisi tarzındaki krediler genellikle uygun olmaktadır. Çiftçilere özel krediler, öğretmenlere özel krediler şeklinde ayrılan bu krediler diğer kredilere oranla daha düşük faizlidir. Yaş gruplarına özel krediler içinde de emeklilere özel krediler örnek gösterilebilir. Kredi alırken bu durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde ödemede sorun yaşanabilir. Kredi ödemelerinin aksamasıyla da kırmızı kalem yeme durumu ortaya çıkmaktadır.

Bankadan Kırmızı Kalem Yemek Ne Demektir?
Bankadan aldıkları krediyi ödeyemeyen kişiler bankaların kara listesine düşmektedir. Kara listeye düşen kişiler aynı zamanda bankalardan kırmızı kalem yemiş olmaktadır. Kredi notu için belirlenmiş olan tabloda en riskli grupta yer alan kişiler de kırmızı kalem yemiş olan kişilerdir. Kırmızı kalem yemiş olan kişilerin banka hizmetlerinden faydalanma hakkı sınırlanmış olmaktadır. Kredi çekme, kredi kartı alma gibi hizmetler kırmızı kalem yemiş olan kişilere sunulmamaktadır. Ancak çok zor durumlarda bu hizmetlerden faydalanmak isterlerse bunun için kırmızı kalem yiyen kişilere kredi veren bankalara başvurabilirler.

Kırmızı Kalem Yeme Durumu Nasıl Gerçekleşmektedir?
Bankaya olan kredi borcu ödenmediği zaman bankalar yalnızca gecikme için alacakları ücreti belirlemekle kalmaz aynı zamanda idari bir süreç de başlatmaktadır. Borç gecikmesi yaşanması durumunda bankalar öncelikle müşteriye 90 gün süre tanımaktadır. Bu süre içerisinde de borç ödenmediği taktirde bankalar evinize gerekli bildirimleri ve tebligatları göndermektedir. Bu belgelerin gönderilmesi ile birlikte artık icra takibi ve idari takip başlatılmış olacaktır. Banka görevlilerinin aradan çekilerek devreye avukatların girmesi de bu süreçte olmaktadır. Yalnızca alacaklı olan banka konuyu Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na ve  Türkiye Bankalar Birliği’ne taşımaktadır. Bu kurumların da onay vermesi ile birlikte isminiz kırmızı kalem yiyenler listesine dahil olmaktadır.

Kırmızı Kalem Yiyenler Listesinden Kurtulmak Mümkün Müdür?
Kırmızı kalem yiyenler listesinden çıkmak mümkündür fakat bunun için zaman geçmesi gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken çeşitli işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerden ilki dilekçelerle borcun ödenebileceğine dair başvurular yapmaktır. Bankalar ile olan borç ilişkilerini düzenlemek de bu aşamalardan birisidir. Ayrıca banka hesabında sürekli olarak para bulundurmak ve çeşitli işlemler için otomatik ödeme talimatı vermek de önemlidir. Otomatik ödeme talimatları sayesinde düzenli ödeme yaptığınız görülmekte ve kırmızı kalem yiyenler listesinden çıkmanız da mümkün olmaktadır. Kredi kartı için borç ödemelerinin düzenli olarak yapılması da oldukça önemlidir. Son zamanlarda birçok kişinin yaptığı gibi kredi sicil affı uygulamasından yararlanarak da bu listeden çıkabilirsiniz.

Kırmızı Kalem Yiyenler Hangi Bankalardan Kredi Alabilir?
Kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi alabilmesi mümkündür. Fakat tüm bankalar kredi imkanı sağlamamaktadır. Kredi alabilmek için öncelikle kredi sicil affından yararlanmak gerekmektedir. Kredi sicil affından yararlanabilmek için neler yapılması gerektiği Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın açıklamalarında da mevcuttur. Herhangi bir banka kredi sicil affından yararlanan müşterisine kredi tahsisi yapabilmektedir. Çünkü bu aftan yararlanma işlemi bankalarla koordineli şekilde yapılmış bir işlemdir. Kredi sicil affından yararlanan herkes ödemelerini yaptıktan sonra bankalara af ile ilgili belgeleri iletebilirler.

Bu belgelerin iletilmesi ile kredi işlemleri için de yeni bir yol açılmış olur. Kırmızı kalem yemiş olan müşterilere kredi veren bankalar için de şunları söyleyebiliriz: Bu bankaların kredi şartları ve müşteriye yaklaşımı diğer bankalardan daha farklıdır. Özellikle kredi konusunda daha esnek şartlara sahip olması müşterileri de rahatlatmaktadır. Ülkemizde kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar QNB Finansbank, Bank Pozitif, Denizbank, Aktif Bank, Burgan Bank ve N Kolay Kredi olarak sıralanabilir. Kırmızı kalem yemiş olup bu bankalardan kredi almak isteyen kişilerin kredi başvurusu için kefil bulması faydalı olacaktır. Bunun dışında adınıza kayıtlı olan ev ya da araba gibi mülkler de kredi alımını etkilemektedir. Siz de kırmızı kalem yiyen kişilerin hangi bankalardan nasıl kredi alabileceğiyle ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu