Krediler

Borç Kapatma Kredisini Kimler Alabilir? Hangi Bankalar Borç Kapatma Kredisi Veriyor?

Bankalardan kredi almak çoğu zaman oldukça kurtarıcı olmaktadır. Özellikle acil nakit ihtiyacı gerektiren durumlarda kredi çekmek zorunlu bir hale de gelmektedir. Fakat ülkemizde kredi çekmekten çok kredi ödeme konusunda sorun yaşanmaktadır. Bunun sebebi ise kredi çeken kişilerin bütçe hesabı yapmadan kredi alıyor olmasıdır. Bankalar ve KKB bu duurm için basit bir kural koymuştur. Kredi alan müşteriler ödeme konusunda zorluk çekmemek için vade yapılandırması işlemine gitmelidir. Bu işlem de gayet basit bir şekilde yapılmaktadr. Kişinin aylık olarak ödeyeceği kredi taksiti gelirinin yarısından fazla olmamalıdır. Böylece ödeme konusunda zorluk çekilmesi de önlenmiş olur. Ayrıca bankalara borçlanmayı önlemenin bir diğer yolu da kredi çekilecek tutarın düşürülmesidir.

Eğer kredi miktarının sabit kalması gerekiyorsa bunun için de vade süresinin uzatılması düşünülebilir. Vade süresi uzadıkça aylık olarak ödenecek olan taksit miktarında da azalma görülecektir. Bu önlemleri almak bankalara borçlanmamak için yeterlidir. Ödemelerin zamanında ve düzenli bir şekilde yapılması ile birlikte daha sonra alınacak kredilere de yol açılmaktadır. Ayrıca kredi notu da yüksek tutulmakta ve bankacılık işlemlerinde red cevabı alma ihtimali azaltılmış olmaktadır. Borç yapıldıktan sonra bu borcun kapatılması için harcanan çaba ödeme yapma sürecinden daha uğraştırıcı olmaktadır. Özellikle iş avukat ve mahskeme gibi idari yerlere taşındıktan sonra kişiler psikolojik olarak da yıpranmaktadır. Bu durumları yaşamamak için ödemelere dikkat edilmesi ve ödenemeyecek kadar borç alınmaması önemlidir.

Borç Kapatma Kredisini Kimler Alabilir?
Borç kapatma kredisini alabilecek olan kişiler farklı bankalarda birikmiş olan dağınık borçları bulunan kişilerdir. Borç kapatma kredisinin asıl amacı da dağılmış olan bu borçları tek bankada birleştirmektir. Bu şekilde her bankaya ayrı ayrı faiz ödemek yerine tek bankanın faizi ödenerek daha kolay bir şekilde ödeme sağlanmaktadır. Bu krediyi almak isteyen kişiler banka hizmetlerinden yararlanmış olan kişilerdir. Herhangi bir şekilde banka kartı, kredi kartı ya da kredi çekme işlemi bulunmayan kişilerin borç kapatma kredisinden faydalanması da mümkün olmamaktadır. Borç kapatma kredisine başvurmak için bankanın belirlemiş olduğu şartları sağlamak da gerekmektedir. Bu şartlar içerisinde kişinin düzenli geliri olması, kredi notunun yüksek olması gibi durumlar yer almaktadır.

Borç kapatma kredisine başvuru yapmış olan kişiler tek bankada toplamak istedikleri borcun miktarını da başvuru formunda belirtmelidir. Tutarın tamamı hatırlanamıyorsa yaklaşık bir rakam yazılması da yeterli olmaktadır. Bunun nedeni ise bankaların müşterilere borç kapatma kredisi konusunda daha fazla yardımcı olabilmesidir. Borç miktarı belirtildiği zaman vade düzenlemesi ve diğer işlemler daha rahat yapılabilmektedir. Borç kapatma kredisinde kredi notunun dikkate alındığını da unutmamak gerekmektedir. Kredi notunun yüksek olması borç kapatma kredisi başvurusunu olumlu yönde etkilemektedir.

Birçok kişi kredi notu yüksek olan kişinin borç kapatma kredisi talep etmeyeceğini düşünse de bankalar kredi notunu her zaman dikkate almaktaır. Tüm bu şartları sağlayan ve kredi başvurusu kabul edilen kişilerin borçlarının tek bir bankaya aktarılması işlemi ise EFT yolu ile yapılmaktadır. Bu işlemlerde EFT kullanılmasının sebebi ise işlemin daha hızlı olmasını sağlamaktır. EFT sayesinde para hesaba daha hızlı geçmektedir ve kişilerin bekleme süresi de kısalmaktadır. Borç kapatma kredisinin başka bir avantajı ise ek kredi talep edilebilmesidir. Borç kapatma kredisinin yanında başka bir kredi ihtiyacının giderilmesi için müşterilere bu şekilde bir avantaj sağlanmaktadır. Ayrıca borçlar tek bir bankaya aktarıldıktan sonra artan tutar müşteriye tekrar geri ödenebilmektedir.

Hangi Bankalar Borç Kapatma Kredisi Vermektedir?
Ülkemizde borç kapatma kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalar Şekerbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Denizbank, ING Bank, Akbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, QNB Finansbank, Ziraat Bankası olarak sıralanabilir. Bu bankalardan borç kapatma kredisi almak isteyen kişilerin toplam borç miktarını öğrenmesi gerekmektedir. Öğrenilen borç miktarı kredi alınacak olan bankaya bildirilerek borç aktarması yapılması sağlanır. Borcun aktarımının yapılacağı banka ile kredi alınabilecek olan banka iletişime geçerek EFT yolu ile aktarımı sağlamaktadır.

Borç Kapatma Kredisi İçin En Fazla Tercih Edilen Banka Hangisidir?
Borç kapatma kredisi alınabilecek pek çok banka bulunmaktadır fakat bu bankalar içerisinde en fazla tercih edilen banka QNB Finansbank’dır. QNB Finansbank’ın borç kapatma kredisi için 36 aya kadar vade uygulanabilmektedir. Gerekli başvuru şartları sağlandıktan ve gerekli olan evraklar toplandıktan sonra kredi alınabilmektedir. Finansbank borç kapatma kredisi hem SMS ile hem de banka şubesine giidlerek alınabilmektedir. SMS ile yapılan kredi başvurularında kredi notuna daha fazla dikkat edilmektedir. Kredi başvurusu kabul edildikten sonra da EFT ile aktarım işlemi gerçekleşmektedir. Borç kapatma kredisinin alt başlıkları olarak konut kredisi ve ihtiyaç kredisi de kullanılabilmektedir. Bu krediler için de aynı şartlar ve aynı başvuru işlemleri gerekmektedir. Siz de borç kapatma kredisi veren bankalar ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu