Krediler

Banka Müdürü İnsiyatif Kullanarak Kredi Verebilir Mi?

Bankalar müşterilerine finansal alanda birçok hizmet sunmaktadır. Bu hizmetler içerisinde en fazla tercih edilen ise kredilerdir. Krediler yüksek miktarda nakit ihtiyacı olan durumlarda kurtarıcı olmaktadır. Bu nedenle ev alımı, araç alımı gibi durumlarda krediye başvurulmaktadır. Her banka kendi müşterisine kredi konusunda öncelik tanımaktadır. Bu nedenle kredi için başvuru yaparken banka seçimine de dikkat edilmektedir. Özellikle maaş alınan bankaya kredi başvurusu yapmak daha fazla avantaj sağlamaktadır. Günümüzde kredi alan kişi sayısının artması ile birlikte kredi konusunda yapılan kampanyalar da artmıştır. Böylece çeşitli meslek ve yaş gruplarına hitap eden farklı krediler de ortaya çıkmıştır. Kişiler faiz oranlarına, vade koşullarına ve kendilerine hitap edip etmemesine göre bu krediler arasında seçim yapabilirler.

Kredi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Kredi almak için gerekli görülen pek çok şart bulunmaktadır. Fakat bu şartlar her banka tarafından farklı olarak belirlenmektedir. Ortak bir kümede toplandığı zaman kredi almak için gerekli olan şartların gelir belgesi, kredi notu yüksekliği, son aylarda ödenmiş olan faturaların eksiksiz olması olduğu söylenebilir. Gelir belgesi her bankanın kredi başvurusunda istenmektedir. Hatta bu nedenle ev hanımlarının kredi almasının zorlaştığı da bilinmektedir.

Gelir belgesi ya da maaş belgesi bankalara teslim edilemediği için ancak aylık sabit bir geliri olan ev hanımlarına kredi verilebilmektedir. Bu durumun çözüme kavuşması ise birçok kişiyi ev hanımı iken iş sahibi yapacaktır. Bunun dışında bankaların kredi notunun yüksek olmasına da dikkat ettiği bilinmektedir.  Sebebi ise ödeme konusunda sorun yaşanmasını önlemektir. Kredi notu hesaplanırken çeşitli durumlar göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlardan ilki kişilerin daha önce aldıkları kredileri ödeme şeklidir. Bu krediyi sorunsuz ve düzensiz bir şekilde ödediyse kredi notunda yükseliş olmaktadır.  Ayrıca kredi başvuruları da kredi notunu şekillendirmektedir. Birçok kişinin bu durumdan haberi olmasa da kredi başvurularının sık sık tekrar edilmesi ya da reddedilmesi kredi notunu olumsuz etkiler.

Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yapıldıktan sonra bu başvuru reddedilirse tekrar başvuru yapmak için 6 ay geçmesi gerekir. 6 aydan önce yapılan kredi başvuruları kredi notunu düşürmektedir. Kredi notu hesaplamasında risk grupları kullanılarak az riskli, çok riskli, iyi, çok iyi gibi gruplandırmalar yapılmaktadır. Bu gruplandırmalar sayesinde kredi onay ya da red cevabı da daha hızlı bir şekilde verilebilmektedir. Bankaların en önemli kredi değerlendirme kriterlerinden birisi olan kredi notuna dikkat edildiği taktirde kredi alımı da kolaylaşmaktadır. Son olarak fatura durumuna bakacak olursak faturalarda ödeme zorluğu çekilip çekilmediğinin bankalar için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu koşulların tamamının olumlu olması durumunda kredi alma şansı da yükselmektedir.

Kredilerin Reddedilmesinin Nedenleri Nelerdir?
Kredilerin red cevabı almasının en önemli nedeni kredi notunun düşük olmasıdır. Özellikle risk oranı yüksek olan gruplara kredi verilmemektedir. Fakat ev ya da araba gibi toplu para gerektiren hizmet alımları için de kredi çekmek zorunlu hale gelmektedir. Bu durumda banka hizmetlerinden faydalanabilmek için sicilin temiz tutulması gerekmektedir. Sicili bozuk olan ya da kırmızı kalem yiyen kişiler bankalardan kredi alamamaktadır. Son yıllarda kredi başvurularının ve kredi kullanım oranlarının artması ile birlikte ödeme yapamayan ve icra takibine düşen kişi sayısı da artmıştır. Ödeme yapılamayacağı bilinerek kredi alınması da çeşitli problemlere yol açmaktadır. Bunun için öncelik sıralaması yapmak gerekmektedir. Örneğin pahalı bir cep telefonu almak yerine kredi ödemesi yapılabilir. Aylık ödemeyi cep telefonuna yapmak yerine cep telefonu alımı biraz daha ertelenerek kredi ödemelerine öncelik tanınmalıdır. Bu şekilde bilinçli davranılarak kredi ödemelerinde yaşanan sorunlar ortadan kaldırılabilir. Kredi ödemesi konusunda vade durumuna da dikkat etmek gerekmektedir. Aylık ödenecek olan miktar maaşın yarısından fazla olmamalıdır. Böylece daha rahat ödeme yapılabilmektedir. Bunun gibi detaylara dikkat ederek hem icra takibine düşmemek hem de kredi notunu düşürmemek mümkündür.

Banka Müdürlerinin İnsiyatif İle Kredi Vermesi Durumu Nedir?
Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yapıldıktan sonra bankanın üst yetkilileri krediyi değerlendirir ya da bir üstlerine yönlendirir. Bu üstlerine yönlendirme durumunu gerçekleştirmeyen bazı bankalarda ise banka müdürü kredi için insiyatif kullanmaktadır. İnsiyatif kullanılan durumlar ise oldukça sınırlı olmaktadır. İnsiyatif durumu genellikle düşük miktarlı krediler için olmaktadır. Yüksek miktarlı krediler için mutlaka bankaların bölge müdürlerine ya da daha üst yetkililerine iletim yapılması gerekir. 50 bin TL için insiyatif kullanılabilirken 500 bin TL için insiyatif kullanılamamaktadır. Bu durumu kötü niyetli olarak kullanmak isteyen kişiler de bulunmaktadır. Kırmızı kalem yemiş ya da kara listeye girmiş olan kişiler banka müdürü insiyatifi ile kredi çekmek istemektedir. Fakat böyle bir durum mümkün değildir. Tutar az olsa da kırmızı kalem yemiş kişiler insiyatif ile kredi alamazlar. Siz de banka müdürlerinin kendi insiyatifi ile kredi vermesi durumu ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu